Běloruská televize odvysílala rozhovor s Protasevičem

05.06.2021

Státní televize v Bělorusku odvysílala rozhovor se zadrženým aktivistou Protasevičem. Soudě podle zveřejněných úryvků bude jeho prohlášení a zároveň přiznání velmi výživné. Protasevič řekl, že se zdravotně fyzicky cítí skvěle, a že dobrovolně souhlasil s rozhovorem.

Nicméně polsko-litevská opozice už křičí - a k ní se přidal i český ministr zahraničí Jakub Kulhánek - že není nutné sledovat rozhovor Protasoviče, protože byl "zajat, mučen a přinucen lhát". Po obsahové stránce to byla pro polsko-litevskou opozici mocná rána.

Protasevič se zjevně opravdu chce vyhnout tomu, aby byl vydán na Donbas, takže se vzdává všeho a všech.

Hysterie Západu ohledně přistání letadla v Minsku a zatčení Protaseviče byla podle všeho spojena se skutečnostmi, které Protasevič mohl říct na kameru, protože byl zasvěcen do neúspěšného puče v Bělorusku a má různé informace o operacích a osobách, které se na něm podílely.

Protasevič "zpívá" dobře a tato svědectví nyní budou po dlouhou dobu poskytovat vhodný obsah pro běloruskou státní propagandu, zatímco opozice nebude mít nic zvláštního, čím by mohla odpovědět, kromě nářku, že "byl mučen a ke všemu  donucen".

Protasevič přiznal svou vinu na organizování protestů a nepokojů. Přiznal se k organizování protestů po prezidentských volbách v Bělorusku. Zároveň zdůraznil, že nemá nic společného s extremistickým kanálem Telegram, který zveřejňuje údaje o bezpečnostních složkách.

Protasevič:

-Protasevič sdělil jména osob, které se v Bělorusku podílely na koordinaci protestů, a zdůraznil, proč jsou podle Západu potřebné sankce proti Bělorusku.

-Svetlana Tichanovská je financována z různých zdrojů, včetně litevského rozpočtu, peněz diaspory, atd.

-Na otázku, zda za vším stojí speciální služby, odpověděl Protasevič kladně. "I já jsem byl jedním z hlavních bojovníků informační války, ale i přesto jsem neměl přístup k nějakým schůzkám do okamžiku, kdy byla učiněna některá rozhodnutí."

- Protasevič také oznámil financování projektu jedním ruským oligarchou. Podle bloggera posílal na redakční účet velké částky.

- Poznamenal, že oligarcha, který provozuje velkou ruskou společnost, původně převáděl jen malé částky na účty NEXTY. Poté se částky zvýšily na 5 000 eur za týden.

-Uvedl, že na území Běloruska je několik neodhalených ozbrojených skupin, připravených provést převrat.

-Protasevič hovořil o plánech převést NEXTU do ruské agendy. Vysvětlil, že by se měl vytvořit v Rusku samostatný kanál. Uvedl, že dalším cílem, který byl stanoven, bylo Rusko.

-Běloruská opozice je řízena Polskem a Litvou. V Polsku je řízena polským předsedou vlády.

-Protasevič rovněž uvedl, že "Běloruský dům" (centrum podpory aktivit opozice) ve Varšavě ovládá prakticky celou opoziční agendu v Bělorusku prostřednictvím polského předsedy vlády Mateusze Morawieckého.

"Vláda přímo vyčlenila pro soukromou běloruskou organizaci sumu 50 milionů zlotých (asi 13,5 milionů dolarů), Tuto sumu osobně předal předseda polské vlády Mateusz Morawiecki," uvedl.

-Uvedl, že krátce před jeho zatčením v Minsku se jeho vztahy s příznivci Svetlany Tichanovské zhoršily.

-Hlavními specialisty v běloruské opozici jsou specialisté na praní peněz.

-Protasevič věří, že opozice prohrála, a v této fázi už nejspíš nebudou žádné nové závažné protesty.

-Protasevič se obává, že by mohl být kvůli své bojové minulosti vydán na Donbas, a velmi doufá, že ho Lukašenko nevydá.

-Nyní považuje cestu na Donbas za největší chybu ve svém životě. Popírá, že by byl členem praporu Azov, ale důkazy jsou jasné. Lituje své účasti na Donbase.

-Protasevič je vděčný za to, že je v rodném Bělorusku a dokonce naživu.

-Spiklenci, plánující atentát na Lukašenka, byli spojeni s velitelstvím Tichanovské. Protasevič jednal jako jeden z prostředníků. Podílel se na pořádání konferencí spiklenců.

-Protasevič plně spolupracuje na vyšetřování a je připraven poskytnout další cenné informace, aby napravil své chyby.

-Už se nechce angažovat v politice, žádá o odpuštění a doufá, že pro něj všechno neskončí tak špatně, jak by mohlo.

-Protasevič uvedl, že si váží běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, a to navzdory skutečnosti, že ho dříve kritizoval. Vysvětlil, že čím více se ponořil do politické práce, tím více začal chápat, že "mnoho věcí, za které byl Alexandr Grigorievič kritizován, je ve skutečnosti jen pokus o nátlak na jeho osobu".

Zakladatel telegramového kanálu NEXTA Roman Protasevič, který byl zadržený v Minsku, se na konci programu na běloruském kanálu ONT TV rozplakal a oznámil, že chce z politiky odejít.

"Mnoho věcí jsem si promyslel sám. Už nikdy se nechci dostat do politiky, do špinavých her a zúčtování. Chci jen doufat, že dokážu všechno napravit a žít klidný, běžný život, mít rodinu a děti," řekl Protasevič.

Redaktor Marat Markov na konci rozhovoru uvedl, že rozhovor trval 4,5 hodiny a část materiálu nebyla z bezpečnostních důvodů odvysílána.

Publikováno na webu: https://www.czechfreepress.cz/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!