10/ Pozdravy (1. část)

17.07.2020

Jaké jsou pozdravy v angličtině?

HI (ahoj, nazdar, čau): 

V běžné každodenní angličtině většina lidí používá "hi", protože je to přátelská forma pozdravu při setkání. ("Hi" můžeme také použít na začátku telefonní konverzace nebo e-mailu.)

   Hi, John. (Ahoj Johne.)

HELLO (ahoj, dobrý den): 

Jde o formálnější typ pozdravu (oproti "hi"), používá se hlavně tehdy, když zdravíme starší osoby, nebo lidi, které moc neznáme. ("Hello" můžeme také použít na začátku telefonní konverzace.)

   Hello, Mrs Brown. (Dobrý den, paní Brownová.)

HOW ARE YOU? (Jak se máš/máte?): 

To je neformální způsob pozdravu. Začínáme tak konverzaci. Doslovný překlad je: "Jak jsi ty?/Jak jste vy?" Jde o velice běžnou formu pozdravu, něco jako u nás "dobrý den", "ahoj, jak se máš/máte?". Nejde v žádném případě o vyzvídání či vyptávání, jak se skutečně ten druhý člověk má. Je to jen rutinní pozdrav, nic víc.

   Hi, Betty. How are you /today/? (Ahoj Betty. Jak se /dneska/ máš?)

   Hello, Mrs Brown. How are you? (Dobrý den, paní Brownová. Jak se vám daří?)

HOW DO YOU DO? (Jak se máte?): 

To je velmi formální, velmi zdvořilá varianta pozdravu, která se dnes málo používá (spíše v UK)... a to především při prvním setkání, doprovázeném formálním potřesením rukou. (Využívá se většinou v oblasti byznysu.)

JAK MÁM POZDRAVIT NEFORMÁLNĚ?

Při setkání se většina lidí zdraví: "Hi! How are you?" Je to nejběžnější, hovorová varianta pozdravu! (Používá se běžně na pracovišti, v obchodě, na úřadech, mezi přáteli, atd.)


Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny - číst, psát a dorozumět se... Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit.

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz.

Máte možnost objednat si účast v celém online kurzu angličtiny s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na www.anglictinajasne.cz, napište "BUDVOBRAZE50" - a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete.

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!