3. LEKCE

1/ SLOVNÍK 1

19.06.2020

Vítejte v 3. lekci MINIKURZU ANGLIČTINY, určenému pro "věčné začátečníky", kteří se dlouho učí, ale stále se nedomluví, a mírně či středně pokročilé studenty.

2/ SLOVNÍK 2

19.06.2020

V další části slovníku se budeme zabývat především činnostmi (např. chtít, říci, pozdravit, podívat se, zeptat se, dělat si starosti). Je dobré si uvědomit, že bez slovesa (činnosti) sotva utvoříme nějakou větu. Slovesa jsou základem mluvení, měli bychom jich umět co nejvíce...

V přítomném čase už umíte vytvářet věty se slovesem "být" (viz 1. lekce) a se slovesem "mít, vlastnit" (viz 2. lekce). Jak je to ale s dalšími slovesy? Dále si ukážeme přesný postup, jak vytvářet věty i s dalšími slovesy v přítomném čase.

Nyní se podíváme na to, jak v přítomném čase prostém vytvořit oznamovací větu v záporu. Na konci této minilekce už budete vědět, jak říci třeba "Nebydlím v Praze", "On tady nebydlí" nebo "Ona nejí zeleninu".

Dále se potřebujeme naučit, jak vytvořit otázky kladné v přítomném čase prostém. Až si vše důkladně prostudujete, bude vám jasné, jak se někoho zeptat "kde bydlíte?", "kde on pracuje?" nebo "hraješ tenis?".

Ohledně přítomného času prostého nám ještě zbývá vysvětlit, jak vytvořit otázky záporné v přítomném čase prostém. Na konci lekce už budete vědět, jak se např. někoho zeptat "nepracuješ tady?" nebo "proč nestuduješ angličtinu?".

Přítomný čas již umíme, a to jak věty oznamovací (kladné i záporné), tak otázky (kladné i záporné). Přesto se nyní znovu podíváme na tvorbu vět oznamovacích - konkrétně na SLOVOSLED.

Nyní se podíváme na poměrně jednoduchou záležitost. Měli bychom vědět, jak vytvořit rozkaz. Prozatím se naučíme jen rozkaz pro 2. osobu (v jednotném i množném čísle), tj. rozkaz typu "vypij to!", "vypijte to!", "přečti to!", "přečtěte to!", atd.

Pokud mluvíme o různých vzdálenostech, v běžné řeči se často vyskytují pojmy "zde", "tam", "támhle".

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!