Ze světa

Irácký soud, který se zabývá vyšetřováním vraždy velitele speciálních jednotek Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního a zástupce velitele skupiny šíitské milice Abu Mahdiho al-Muhandise, ke které došlo v lednu 2020, vydal zatykač na prezidenta USA Donalda Trumpa. Informovala o tom tisková služba irácké Nejvyšší soudcovské rady.

Na letecké základně v rumunském městě Câmpia Turzii byly rozmístěny průzkumné útočné bezpilotní letouny M-9 Reaper amerického letectva spolu s obslužnou posádkou v počtu asi 90 vojáků. Informovalo o tom velení amerického letectva v Evropě a Africe.

Soudkyně londýnského Ústředního trestního soudu Vanessa Baraitserová nečekaně odmítla vydat zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho americkým úřadům. Právníci americké strany se s největší pravděpodobností odvolají.

Podle nově získaných materiálů iráckých tajných služeb se izraelští agenti chystají zaútočit na americké pozice v Iráku s tím, že se to svede na Írán, aby tak vznikl důvod k rozpoutání války. Oznámil to íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden prohlásil, že Íránem podporované milice jsou odpovědné za nedávný útok proti Zelené zóně v Bagdádu, kde se nachází americká ambasáda. Teherán toto tvrzení důrazně popřel slovy, že tento útok byl "velmi podezřelý".

Všechny pokusy USA o zastavení plynovodu Nord Stream 2 selhaly. Pozemní část plynovodu již byla dokončena, nyní se klade potrubí v německých vodách, pak budou práce pokračovat v Dánsku. Analytici se shodují na to, že se projekt blíží do finále a v každém případě bude dokončen. Problémy ale mohou vzniknout při uvedení do provozu.

Julian Assange kromě odhalení válečných zločinů americké armády odhalil také mnohé o idolu Demokratické strany Hillary Clintonové. Nepřímo tak pomohl kampani Donalda Trumpa ve volbách v roce 2016, ale nezdá se, že by to Trump kvitoval s povděkem - žádost o vydání Assangeho do USA nestáhl.