11/ Psát někomu, pozdravit někoho

18.06.2020

Některá slovesa vyžadují spojení s předložkou, i když v češtině to není zapotřebí. Uvedeme si nyní dvě slovesa, která v angličtině využívají předložku "TO", zatímco v češtině jsou tato slovesa bez předložky.

Pojďme si nejprve říci něco bližšího o předložce "TO". Pro lepší názornost si můžeme představit předložku "TO" jako "směrovku". (POZOR! Předložka "TO" vůbec nemá co do činění s infinitivem, který také využívá slovo "TO"!)

Tato představa "směrovky" nám může pomoci v tom, abychom si kdykoli, když budeme uvažovat o "SMĚRU", vybavili právě tuto předložku:

WRITE... TO (psát komu)

Pokud chceme vyjádřit, že někdo píše (něco) někomu, potřebujeme předložku "TO", která nám právě vyjádří směr ("píšu" → komu píšu?). Předložka TO vyjadřuje směr "komu/směrem k". (V češtině je sloveso "psát" bez předložky.)

SAY HI/HELLO TO (pozdravit koho):

U této vazby je to podobné, také je potřeba vyjádřit "směr". Sloveso "SAY" (říci) vyžaduje, abychom přidali předložku "TO", která vyjádří směr - "komu" co říkám. (V češtině je slovo "říci" bez předložky.)

POZDRAVOVAT ODE MĚ:

Pokud někoho pozdravujeme, pak ještě většinou dodáváme, že je ten pozdrav od nás:

                                                   Say hi to John.                                  Pozdravuj Johna.

                                                   Say hi to John FOR ME.*              Pozdravuj ODE MĚ Johna.

/* FOR ME doslova znamená "pro mě". (Say hi to John FOR ME = Pozdravuj Johna PRO MĚ.) Toto vyjádření "FOR ME" můžeme chápat v tom smyslu, že někdo udělá určitou službu (v tomto případě "pozdravovat někoho") PRO NÁS/

DŮLEŽITÉ K ZAPAMATOVÁNÍ:

Nejdůležitější je zapamatovat si, že předložka "TO" vyjadřuje SMĚR (do, k, kam, komu, směrem k). Kdykoliv budete mluvit o směru, vzpomeňte si v prvé řadě právě na toto slovo!!!

CVIČENÍ:

Klíč ke cvičením bude umístěn na konci celé série článků z 3. lekce.

Cvičení č. 9/ Přeložte věty:

1. Napiš e-mail bratrovi! _______________________________________

2. Proč píšeš Zuzaně? _________________________________________

3. Píšu e-mail svému tátovi. _____________________________________

4. Pozdravuj ode mě svoji mámu! __________________________________

5. Pozdravuj ode mě své rodiče! ___________________________________


Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny - číst, psát a dorozumět se... Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit.

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz

Máte možnost objednat si účast v celém online kurzu angličtiny s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na www.anglictinajasne.cz, napište "BUDVOBRAZE50" - a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete.

Hodně štěstí při studiu! 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!