4/ Podstatná jména a členy

28.05.2020

V další části 1. lekce se budeme zabývat tím nejdůležitějším, co potřebujete vědět o podstatných jménech a členech. K vytvoření vět potřebujeme i jiné slovní druhy, než jsou jen slovesa. Potřebujeme porozumět světu anglických podstatných jmen... Tak hurá na to.

Všechny texty na sebe navazují, proto raději nic nevynechávejte!

Prostudujte si celý text, měli byste všemu dobře rozumět. Vše si přečtěte raději vícekrát... Na závěr si udělejte krátký "kontrolní úkol".

PODSTATNÁ JMÉNA POČITATELNÁ A NEPOČITATELNÁ

PODSTATNÁ JMÉNA (tj. věci, předměty, zvířata, lidé) rozdělujeme v angličtině na počitatelná a nepočitatelná.

Je to dost zásadní rozdíl (který má mimochodem vliv i na gramatiku), jak můžeme vidět třeba na slově "FOOTBALL":

ČLENY

S podstatnými jmény souvisí používání členů. NEPOČITATELNÁ podstatná jména bývají bez členu, neboť, jak víme, jde o určitou látku, hmotu či abstraktní pojem, který není přesně specifikován, proto nebudeme toto slovo "omezovat" členy. Oproti tomu POČITATELNÁ podstatná jména představují (většinou) přesně ohraničený předmět, který lze počítat... a je třeba jej přesněji určit a vymezit, proto u nich používáme členy!

Nyní se podíváme na členy detailněji...

Co lze vlastně chápat pod termínem "ČLEN", když v češtině nic takového nemáme? Je to slůvko, které se umístí před podstatné jméno (např. a book, an open book, the big house), a přesněji určuje charakter dané věci.

JAK ČLENY POUŽÍVAT?

Správné použití členů je poměrně těžké, proto začneme jen JEDNÍM pravidlem a v dalších lekcích si přidáme další informace. Důležité pravidlo, které je třeba respektovat, zní:

PODSTATNÉ JMÉNO POČITATELNÉ V JEDNOTNÉM ČÍSLE musí mít ČLEN!!!

Jinými slovy - každá "počitatelná věc" v jednotném čísle (1 stůl, 1 židle, 1 dům, 1 auto, 1 pes, 1 člověk, atd.) MUSÍ mít před sebou člen! Samozřejmě další otázka, která se nabízí, je - jaký člen mám použít?

Pokud si nejste jisti, jaký člen použít, tak to riskněte a zkuste použít ten, který v daný moment považujete za nejlepší volbu. Rozhodně je lepší použít špatný člen, než jej zcela vynechat! 

CVIČENÍ

Opět je zde cvičení, do kterého byste se měli pustit až poté, co si skutečně dobře prostudujete výše uvedené texty a budete všemu rozumět. (Klíč ke cvičením je na konci všech textů z 1. lekce.)

Cvičení č. 3/ Přeložte, kde to bude možné, použijte členy:

1. nějaký vysoký muž: _____________ 2. ta hezká zahrada: _________________

3. horká voda: ______________ 4. nějaký studený pomeranč: _______________

5. nějaký starý deštník: ________________ 6. ty malé dveře: _______________

7. nějaký mladý kluk: ________________ 8. ten zlý učitel: _________________

Cvičení č. 4/ Doplňte člen neurčitý (A nebo AN):

1. It is ............ apple. 2. It is ............ hat. 3. It's ............ egg. 4. It's ............ office. 5. It's ............ pencil.

6. It is not ............ big apple. 7. It is not............ new hat. 8. It isn't ............ good orange.

9. It isn't ............ office. 10. It isn't ............ old school. 


Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny - číst, psát a dorozumět se... Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit.

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz.

Máte možnost objednat si účast v celém online kurzu angličtiny s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na www.anglictinajasne.cz, napište "BUDVOBRAZE50" - a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete.

Hodně štěstí při studiu! 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!