5/ Přítomný čas prostý - otázka kladná

19.06.2020

Dále se potřebujeme naučit, jak vytvořit otázky kladné v přítomném čase prostém. Až si vše důkladně prostudujete, bude vám jasné, jak se někoho zeptat "kde bydlíte?", "kde on pracuje?" nebo "hraješ tenis?".

Kladná otázka - postup tvorby vět:

Pro vytvoření otázky opět potřebujeme pomocné sloveso TO DO (viz předchozí část - lekce 3/4).Můžeme si pro lepší názornost představit člověka, který potřebuje dvě berle, aby nespadl. Stejně tak je to i s tvorbou otázek.

Jedna berlička představuje pomocné sloveso DO (nebo DOES ve 3. osobě jednotného čísla), a druhá berle představuje významové sloveso (tj. sloveso, které chceme použít). A právě MEZI těmito dvěma berličkami stojí "člověk" nebo "zvíře" či "věc", podle toho, koho se otázka týká. (Člověka můžeme označit buď osobním zájmenem já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, nebo přímo jménem, či jakýmkoliv jiným označením.)

Ukažme si nyní, jak to bude vypadat ve všech osobách, opět se slovesem "pracovat" - "to work". Všimněte si, že sloveso "WORK" je stále stejné! "Povinnost" písmenka -S ve 3. osobě j. č. na sebe přebírá POUZE pomocné sloveso "DO" takže "DOES": 

"KDE/KDY/PROČ/CO/JAK" V OTÁZCE:

Někdy je třeba vytvořit otázky, které začínají tázacími tvary - např. "kde, kdy, proč, co, jak". Celá otázka bude vypadat tak, jak jsme se ji naučili, jen s tím rozdílem, že tázací výraz bude NA ZAČÁTKU VĚTY - ještě před pomocným slovesem DO/DOES.

Takto:

CVIČENÍ:

Klíč ke cvičením je umístěn na konci celé série článků z 3. lekce.

Cvičení č. 3/ Přeložte záporné věty:

1. Pracuješ tady? ____________________________________________

2. Bydlí tvůj bratr tady? ________________________________________

3. Studuješ angličtinu? _________________________________________

4. Hraješ tenis? _____________________________________________

5. Máš rád Londýn? ___________________________________________

6. Má tvoje dcera ráda ovoce? _____________________________________

7. Proč chce tvůj syn nové auto? ____________________________________

8. Kde bydlíte? ______________________________________________

9. Co oni chtějí? _____________________________________________

10. Kde on pracuje? ___________________________________________


Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny - číst, psát a dorozumět se... Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit.

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz

Máte možnost objednat si účast v celém online kurzu angličtiny s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na www.anglictinajasne.cz, napište "BUDVOBRAZE50" - a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete.

Hodně štěstí při studiu! 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!