Letadlová loď USA ve Středozemním moři, v Sýrii může být "horko"

11.03.2021

Do Středozemního moře tento týden vplulo operační uskupení letadlové lodě Dwight D. Eisenhower. Kam má přesně namířeno a co je jejím cílem není dosud známo. V oblasti Blízkého východu Spojené státy nyní žádnou letadlovou loď nemají. Důvod lze spatřovat ve stále se zhoršující situaci v demilitarizované zóně Idlíb, kterou mají pod kontrolou povstalci a teroristé.

Operační uskupení letadlové lodě Dwight D. Eisenhower proplulo 8. března Gibraltarským průlivem a nyní operuje ve vodách Středozemního moře. Několik dní před tím americké námořnictvo provedlo vojenské cvičení s válečným loďstvem Maroka a americké letectvo také nacvičovalo s fregatou Luigi Rizzo italského námořnictva. Cvičení s marockými silami zahrnovalo simulaci bojů na hladině i protiponorkové operace.

Za jakým účelem bylo uskupení letadlové lodě do Středozemního moře vysláno, jaké úkoly bude plnit či v jaké oblasti bude přesně působit, americké námořnictvo drží v tajnosti.

"Samozřejmě vám nemohu říci, jaký bude program uskupení letadlové lodě, ale je celkem jasné, že si budeme moci procvičit spoustu věcí (...)," řekl velitel uskupení letadlové lodi kontradmirál Scott Robertson.

Americký ministr obrany Lloyd Austin pouze oznámil, že administrativa prezidenta Joe Bidena se zabývá přezkoumáním globálního rozmístění amerických námořních sil.

"Rád bych měl letadlovou loď v každém koutu světa," řekl ministr Austin 25. února. "Ale to prostě není možné, protože nemáme tolik potřebných zdrojů."

Nicméně v oblasti Perského zálivu si Spojené státy ponechávají víceúčelovou vrtulníkovou výsadkovou loď Makin Island (LHD-8), která má na palubě i víceúčelové letouny F-35B.

Napětí v Sýrii

I přes příměří v Sýrii, které trvá už přes rok, stále dochází k ozbrojeným útokům. Většina radikálních islamistů je soustředěna v regionu Idlíb na severozápadě země. Na její hranici a v oblasti Latákie dochází k četným ozbrojeným střetům se syrskou armádou či provládními silami. Syrské armádě pomáhá ruské letectvo.

Na konci února Spojené státy podnikly vzdušný úder na milice, které podle Washingtonu podporují Írán. K útoku došlo na území Sýrie na hranici s Irákem. Podle USA se jednalo o odvetu za raketový útok v Iráku, při kterém zemřel jeden civilní kontraktor a jeden americký voják byl zraněn. Damašek odsoudil americký útok jako porušení teritoriální suverenity a mezinárodního práva.

Televize Fox News po posledním americkém útoku informovala, že v dubnu 2018, kdy tehdejší americký prezident Donald Trump nařídil úder na vládní cíle v Sýrii v reakci na údajný chemický útok, byla americká ponorka John Warner třídy Virginia připravená potopit ruské válečné lodě, pokud by se tehdy pokusily zasáhnout proti americkým plavidlům.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!