Obavy z eskalace v Perském zálivu po zabití íránského fyzika

28.11.2020

Německo se obává nové eskalace v oblasti Perského zálivu po atentátu na íránského fyzika Mohsena Fakhrizadeha, sdělila tisková služba německého ministerstva zahraničí.

"Jsme velmi znepokojeni zprávami z Íránu, že Mohsen Fakhrizadeh byl při útoku zabit. Zatím nemáme přesné informace o události, ale již teď je jasné, že vražda Mohsena Fakhrizadeha opět zhorší situaci v regionu - v době, kdy vůbec nepotřebujeme zvýšenou eskalaci," prohlásila tisková služba. 

Ministerstvo zdůraznilo, že několik týdnů před nástupem nového amerického prezidenta k moci je důležité zachovat naději na možné jednání s Íránem, aby bylo možné vyřešit spor o íránský jaderný program prostřednictvím diplomatického jednání.

"Vyzýváme proto všechny účastníky, aby se zdrželi jakýchkoli kroků, které by mohly vést k další eskalaci už tak dost napjaté situace," prohlásilo německé ministerstvo zahraničí.

Íránské ministerstvo obrany uvedlo, že Fakhrizadeh byl ředitelem výzkumné a inovační organizace, spadající pod toto ministerstvo. 

27. listopadu odpoledne zaútočili na kolonu Fakhrizadeha ozbrojení muži, který byl během střetu mezi útočníky a jeho ochrankou vážně zraněn a při převozu do nemocnice zemřel. Podle údajů agentury Fars došlo k útoku ve městě Absard v provincii Teherán.

Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zaríf uvedl, že Írán má nezvratné důkazy o účasti Izraele na vraždě vědce a vyzval mezinárodní společenství, aby ukončilo politiku dvojích standardů a odsoudilo akt "státního terorismu". Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že atentát na jaderného fyzika nezůstane bez odpovědi.

Írán slibuje, že vraždu jaderného fyzika pomstí

Íránská vláda slibuje tvrdou odplatu za vraždu jaderného fyzika Mohsena Fakhrizadeha. Prohlásili to nejvyšší duchovní představitel Alí Chameneí a prezident Hasan Rúhání.

"Uhodíme jako blesk na vrahy mučedníka," prohlásil poradce nejvyššího představitele Hossein Dehghan. "Tento zločin nezůstane bez odpovědi, která přijde ve správný čas," uvedl ve svém prohlášení prezident Hasan Rúhání.

"Íránské vedení se také musí vážně zabývat dvěma důležitými otázkami: za prvé je nutné stíhat a potrestat osoby, zodpovědné za tento ohavný trestný čin. Za druhé musíme pokračovat ve vědecko-technickém úsilí Fakhrizadeha ve všech oblastech, v nichž pracoval," napsal Chameneí na Twitteru.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!