Blackout: rady na domácí přípravu

05.08.2022

REDAKCE PROTIPROUD přináší několikero upozornění a rad pro případ rozsáhlého blackoutu, k němuž Evropská unie svojí šílenou politikou směřuje, takže už i její experti připouštějí, že není otázkou zda, ale jen kdy k úplnému výpadku elektřiny dojde.

Představte si, že ráno vstanete, chcete si přečíst novinky na zdi facebookových přátel, pustit si svůj oblíbený hudební kanál, uvařit si kávu a osprchovat se. Jenže, ejhle - nejde elektřina. Co tedy dělat?

Málokdo si to uvědomuje do konečných důsledků, ale elektřina dnes pohání úplně všechno. Blackout by proto znamenal katastrofu obřích rozměrů. Představa, že si zapálíme svíčku a aspoň na chvíli si odpočineme od rozsvícených obrazovek, je sice krásná a romantická, ale dlouhodobým výpadkem elektřiny by utrpělo mnohem víc, než jen naše pracovní povinnosti.

Čerpadla by přestala čerpat benzín u benzínových pump, voda by přestala téct, kanalizace by vypověděla službu, lednice by přestaly chladit nejen potraviny, ale i léky. V márnicích by brzy začali řešit problém, jak naložit s nechlazenými těly a v obchodech zase s masem, kazícím se v mrazácích. Výpadky serverů by začaly pozvolna způsobovat informační kolaps, protože bychom se nebyli schopni dostat k digitalizovaným dokumentům, fotografiím, spisům, databázím a záznamům.

Takový opravdový "plnotučný" blackout jsme naštěstí ještě nezažili a proto nevíme, jak se na takovou situaci připravit. Není totiž otázkou jestli, ale spíše kdy k němu dojde. Jedno je však jisté: jsme mu blíže, než si dovedeme představit!

Kvůli nedostatku plynu a extrémním cenám energií totiž přechází spousta domácností na tepelná čerpadla, indukční desky a elektrické přímotopy, což může již tento podzim a možná i dříve velice zkomplikovat provoz celoevropské rozvodné elektrické sítě. Navíc jsme zatíženi toky elektřiny z Německa do Rakouska a na Balkán a naše přenosová soustava je již dlouho na hranici technických možností.

V zahraničí své občany veřejné instituce informují a na tuto krizovou situaci připravují. U nás se mlčí, přestože má toto téma maximální důležitost!

Proto web paralelne.cz přináší nejdůležitější informace, které mohou mnohým v případě dlouhodobého výpadku elektřiny doslova zachránit život. Pojďme tedy na to a bedlivě poslouchejte. Navíc se v samotném závěru videa dozvíte důležitou radu, po které můžete být na tuto situaci perfektně připraveni.

Video: https://protiproud.info/politika/6634-blackout-jeste-nevime-co-nas-muze-potkat-sedm-rad-na-domaci-pripravu-stesti-preje-pripravenym-nakupte-dokud-je-to-mozne-zkusite-si-to-nanecisto-opakovani-je-matkou-moudrosti-unie-jde-katastrofe-naproti.htm

Nic teoretického - už se to stalo:

V minulosti už proběhly různé blackouty. Největší 3. - 31. července 2012 v Indii, kdy bylo zasaženo 670 milionů lidí. Dále na Jávě 18. srpna 2015, kdy se výpadek týkal 100 milionů lidí, třetí potom v jižní Brazílii 11. března 1999, který zasáhl 97 milionů lidí. Evropa je na rozdíl od těchto zemí velmi citlivá a křehčí, protože lidé, zpohodlnělí v luxusu, berou elektřinu jako samozřejmost.

Jak se tedy připravit na nevyhnutelné?

Za prvé

Vytvořte si zásoby vody a potravin alespoň na týden. Kromě většího množství balené vody mějte doma konzervy a zavařeniny (např. masové a zeleninové), paštiky, fermentované nebo sušené maso, trvanlivé mléko, sušenky, čokoládu, energetické tyčinky, sušené ovoce, oříšky, cukr, med, sirup a další. V případě, že budete mít k dispozici funkční plynový nebo lihový vařič a vodu, tak vám doporučuji například těstoviny, luštěniny, rýži, brambory, čaj, kávu, olej, sůl, cibuli, česnek a další potraviny, které není nutné chladit. Také přeskládejte mražené věci z mrazáku do chladícího prostoru ledničky, abyste udrželi co nejdéle v lednici chlad.

Za druhé

Je vhodné si vytvořit dostatečnou zásobu hygienických prostředků, mezi kterými by určitě neměly chybět jednorázové vlhčené ubrousky, dezinfekční gel na ruce, dezinfekční prostředky, tablety a roztoky na dezinfekci vody a pytle na odpadky.

Za třetí

Uvědomte si, že v obchodech nepůjdou pokladny, ani lékárny nebudou moci prodávat léky, proto si s předstihem opatřete ty, které pravidelně užíváte, a také běžné léky (proti horečce, průjmu, bolesti, apod.), obvazy, dezinfekční prostředky a také léky, na jejichž pravidelné užívání jste bytostně odkázáni, např. inzulín.

Za čtvrté

Mezi další důležité vybavení, které je vhodné mít připraveno, rozhodně patří svíčky, přenosné svítilny, nejlépe čelovky s LED diodami, popř. chemické světlo, powerbanky a zásoby baterií, spací pytle, teplé oblečení, deky a radiopřijímač s bateriemi. Krátkodobě lze využít i rádio v automobilu nebo mobilním telefonu.

Nezapomeňte, že spojení se světem bude možné jedině poslechem autorádia nebo přenosného rádia na baterky, případně, pokud jste měli v okamžiku blackoutu nabitý mobil, může fungovat i ten. Pokud tomu tak je, šetřete ho, zbytečně nevolejte, stáhněte jas displeje a dejte telefon do šetřivého režimu. Dále potřebujete finanční hotovost alespoň na týden provozu vaší domácnosti, a to právě pro nefunkčnost bankomatů a elektronického bankovnictví, a nejlépe i plnou palivovou nádrž v autě, kde můžete případně elektroniku dobíjet.

Za páté

Odpojte všechny spotřebiče od elektrické sítě, aby při jejím opětovném nahazování nedošlo k proudové zátěži, která by zprovoznění sítě zkomplikovala a nechte zapojeno jen jedno světlo, abyste poznali, že elektřina opět funguje. Po obnovení dodávky elektřiny po nějakou dobu zapojte jen energeticky méně náročné spotřebiče, aby nedošlo k opětovnému přetížení sítě.

Za šesté

Dohodněte se dopředu s rodinou a příbuznými, jak si dávat vědět, že jste v pořádku a kde se setkávat. Vynechte zbytečné volání na tísňové linky. Ty jsou potřeba pouze pro skutečné ohrožení života a posílejte spíše SMS. Nezapomeňte, že mobilní síť bude nejen přetížená, ale bude fungovat jen po omezenou dobu. Další možností, jak se informovat, budou nejspíš vývěsky na veřejných místech.

Za sedmé

Uvědomte si, že největší hodnotou je lidský život a zdraví, teprve potom záchrana majetku. Spojte se s lidmi ve svém okolí a sdílejte s nimi společné možnosti podpory. Hlavně se snažte zachovat klid.

Blackout nanečisto?

Nikdy se nemůžeme připravit úplně na všechno, ale stačí, když si doma na den vše povypínáte (tedy kromě lednice) a zkusíte si takový malý blackout nanečisto. Tím totiž nejlépe zjistíte, co všechno vám chybí a co je potřeba ještě zajistit.

A co závěrem? Říká se, že kdo je připraven, není zaskočen. Štěstí přeje připraveným. Buďte mezi nimi.

Zdroj: protiproud.info

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!