Česká i slovenská vláda se zaručily za dluhy Ukrajiny u bankéřů! 

14.12.2022

Česká republika bude ručit majetkem za ukrajinský dluh soukromým bankám, a bude po dobu několika let místo Ukrajiny splácet úroky z tohoto ukrajinského dluhu soukromým západním bankám (!).

Tento závazek podepsala před pár dny v Bruselu Fialova vláda, a její ministr financí Zbyněk Stanjura byl za tento čin dokonce odměněn portrétní fotografií na čelní straně bruselského oznámení o půjčce 18 miliard EUR (450 miliard CZK) Ukrajině. Slováci mají smůlu, jejich vláda to podepsala také. V dnešní analýze si celou půjčku Ukrajině, u které budeme splácet úroky, a ručit, že ji Ukrajina splatí, podrobně rozebereme.

Ukrajina potřebuje 5 miliard EUR měsíčně, aby se nezhroutila, proto potřebuje značné půjčky. Jenže úvěrový rating Ukrajiny je CC (Fitch), což znamená: vysoké úvěrové riziko a pravděpodobně dojde ze strany Ukrajiny k nesplacení dluhu, a to je důvod, proč žádná soukromá západní banka Ukrajině nepůjčí ani vindru.

Jenže aby se Ukrajina nezhroutila, vymysleli Brusel a ministr financí Stanjura následující fintu - země EU se za splácení ukrajinské půjčky u bankéřů písemně zaručí, a budou za Ukrajinu splácet také úroky z půjčky. Bankéři tak nenesou žádné riziko a 18 miliard EUR Ukrajině rádi půjčí, protože se těší na mastné úroky i z českých a slovenských kapes, a mají také jistotu, že v případě nutnosti, když jim Ukrajina dluh nesplatí, zabaví také české (slovenské) lesy, elektrárny, nemocnice a další zbylý státní majetek, kterým se Stanjura zaručil a prodají ho v dražbě. Pro bankéře je to skvělý obchod, pro Čechy a Slováky katastrofa!

V moderní ekonomice platí, že výše splátek státních dluhů roste s inflací. Dnes je navíc inflace vysoká, a tak by i půjčka Ukrajině měla mít vysoký startovní úrok.

O tom, že Ukrajina nebude schopná splácet svůj dluh, jsou přesvědčeni nejen bankéři (Fitch - CC), kteří varují před půjčkami Ukrajině, ale i MMF se sídlem ve Washingtonu. Ten pověřil svého experta Gavina Graye, aby provedl ve dnech 11. - 22. listopadu inspekci Ukrajiny. 

Pan Gray po ukončení inspekčních pohovorů do Washingtonu ohlásil následující: "Válka má nadále zničující sociální a ekonomický dopad na Ukrajinu. To zahrnuje značnou smrt civilistů, přesídlení více než třetiny populace prostřednictvím migrace nebo vnitřního vysídlení, a kolosální škody na infrastruktuře a výrobní kapacitě. Očekává se, že inflace zůstane v průměru kolem 25 procent. S pokračující válkou bude Ukrajina i nadále vyžadovat značné financování, aby zajistila dostatečné zdroje pro základní funkce státu a zároveň zachovala ekonomickou stabilitu."

Ukrajina na svou poválečnou rekonstrukci bude potřebovat nejméně 479 miliard USD, což je 12 bilionů CZK. Pro srovnání, Marshallův plán poválečné rekonstrukce celé Evropy, realizovaný v letech 1948-52 měl hodnotu 13,3 miliardy USD. Z těchto čísel je naprosto jasné, že není v silách současné EU, ani USA, které se potácí v krizi způsobené politikou Green Deal, aby sumu 479 miliard USD Ukrajině poskytly, bez toho, aby došlo k masovému zbídačení obyvatel EU i USA. Tím spíš, že k této sumě je třeba započítat již vyčleněné prostředky za letošní rok, které dosahují nejméně 50 miliard USD a EUR.

Na závěr listopadové inspekce na Ukrajině MMF nařídil Ukrajině dvě základní opatření - zvýšit výběr daní na předválečnou úroveň a zvýšit úrokové sazby z domácích finančních operací. Tento tlak bankéřů na Ukrajinu, aby vyždímala ze svých obyvatel každou hřivnu, kterou ještě mají, vytvoří brzy situaci, kdy si budou moci Ukrajinci vybrat život v bídě na Ukrajině, anebo slušně dotovaný život v Evropě. Ukrajina tak přijde o miliony obyvatel v produktivním věku, a zbytek populace nebude schopen vytvořit ani předválečné HDP 200 miliard dolarů. Tím se Ukrajina dostane na úroveň 300% zadlužení v poměru k HDP, a zcela jistě zkrachuje. EU a USA nezbude, než převzít dluhy Ukrajiny a zaplatit je, což vyvolá drastické snížení životní úrovně v USA i EU, inflaci a další drahotu.

Pravděpodobně dojde k sociálním bouřím, dramatickému poklesu porodnosti, a v řadě západních zemí zřejmě i k národnostním a náboženským třenicím.

Vlády Česka i Slovenska by si tak měli uvědomit, že jedině včasný mír na Ukrajině a přísná azylová politika jsou jedinou možnou cestou ze současné krize a k ochraně státního majetku.

Zdroj: infokuryr.cz/n/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!