Čína zavádí odvetné sankce proti USA

28.03.2021

Čína uvalí sankce na jednotlivce a organizace z USA a Kanady, a to v reakci na jednostranné sankce těchto zemí vůči Sin-ťiangu, vyplývá to z prohlášení, uvedeného na webu čínského ministerstva zahraničí.

Ministři zahraničních věcí EU se v pondělí dohodli na tom, že zařadí čtyři čínské občany a jednu organizaci na sankční seznam kvůli obvinění z porušování lidských práv v souvislosti s pronásledováním "ujgurské muslimské menšiny v Sin-ťiangu". Později sankce proti Číně rovněž oznámily USA, Kanada a Velká Británie. Čínské ministerstvo zahraničí na celou věc již reagovalo uvalením odvetných sankcí proti EU a Velké Británii.

"Spojené státy americké a Kanada zavedly 22. března jednostranné sankce proti jednotlivcům a organizacím v Sin-ťiangu na základě zvěstí a dezinformací. V reakci na to se čínská strana rozhodla uvalit odvetné sankce na šéfa Komise USA pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) Gaila Manchina, místopředsedu Tonyho Perkinse a kanadského poslance Michaela Chonga," uvedlo čínské ministerstvo ve svém prohlášení.

Sankce se zavádí také proti Podvýboru pro mezinárodní lidská práva při Stálém výboru pro zahraniční věci a mezinárodní rozvoj poslanecké kanadské sněmovny.

Těmto osobám je zakázán vstup na území pevninské Číny, Hongkongu a Macaa, čínským občanům a organizacím je zakázáno s nimi obchodovat.

Sankce uložené čínskou stranou proti fyzickým osobám USA, které vážně narušily svrchovanost a zájmy Číny v otázce Sin-ťiangu, zůstávají v platnosti.

V prohlášení čínského ministerstva zahraničí se také uvádí, že Peking vyzývá USA a Kanadu, aby napravily "chybná opatření" přijatá proti ČLR kvůli Sin-ťiangu a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí země.

"Čínská vláda je odhodlána hájit svoji suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy," zaznělo v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí také uvedlo, že USA a Kanada "musí přestat s politickými manipulacemi v otázce Sin-ťiangu, přestat zasahovat do vnitřních záležitostí Číny v jakékoliv podobě a dále nepokračovat v napadání Číny".

Dění kolem Sin-ťiangu

Připomeňme, že na konci srpna 2018 odborníci z Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace v zprávě uvedli, že v "převýchovných táborech" v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang může být až jeden milion etnických Ujgurů.

Čínské ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo, že informace o zadržování Ujgurů v "převýchovných táborech" nejsou pravdivé, ničím potvrzené, a dodalo, že neodpovídají realitě. Čínské úřady tvrdí, že problémy spojené s Sin-ťiangem nemají nic společného s lidskými právy, nebo etnickou či náboženskou otázkou, ale že se problém Sin-ťiangu týká otázek násilí, terorismu a separatismu.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!