Dodávky ruského plynu do Finska byly v sobotu ráno zastaveny

22.05.2022

Kvůli odmítnutí Helsinek platit za modré palivo v rublech byly dodávky ruského zemního plynu do Finska 21. května v 6.00 SEČ zastaveny.

Jak oznámilo finské ministerstvo zaměstnanosti a ekonomiky, energetická společnosti Gasum Oy se rozhodla obrátit na arbitráž, protože podle jejího tvrzení porušuje ruská strana podmínky dohody o urovnání v eurech.

Zdůrazňuje se, že se Finsko předem připravovalo na snížení importu plynu od východního souseda, jeho nahrazování však neprobíhá bez problémů.

"Energetické společnosti mohou přejít, a některé z nich už přešly na jiné druhy paliva na tržních podmínkách. Když bude ruský import zastaven, ocitnou se podniky, které užívají plyn, v problémové situaci. Některé z nich už přešly na jiné palivo, některé přecházejí na plyn dodávaný z baltských zemí plynovodem Balticconnector," oznámila agentura.

Moskva od 1. dubna začala přijímat platby za plyn od "nepřátelských států" v rublech. Prezident Vladimir Putin podotkl, že odmítnutí operací v ruské měně se bude hodnotit jako neplnění smluvních závazků.

Od 27. dubna pozastavil Gazprom export zemního plynu také do Bulharska a Polska kvůli neplacení. Společnost přitom upozornila na to, že sníží tranzit do jiných zemí, budou-li Sofie a Varšava na svém tranzitním území odebírat palivo nezákonně.

Zdroj: cz.sputniknews.com 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!