Gemmoterapie - borůvka, brusinka

11.05.2020

Borůvky

V gemmoterapii se používají pupeny borůvky černé. Mají podobné účinky jako brusinky. Zlepšují zrak, mají dobré účinky na cukrovku, cévní stěny,mají antivirové a antioxidační účinky.

- Příznivě ovlivňují sítnici, ostrost vidění, zrakový nerv, a také stabilizují hladinu kolagenu v očích, takže zlepšují zrak.

- Mají dobré účinky na cukrovku (diabetes mellitus II. typu), neboť pomáhají organismu využívat přirozeně syntetizovaný inzulín.

- Pozitivně ovlivňují cévní stěny a zlepšují mikrocirkulaci.

- Pupeny borůvky působí dezinfekčně a mají antivirové účinky.

- Pomáhají udržovat normální metabolismus glukózy, lipidů a bílkovin.

- Mají antioxidační účinky, usnadňují průchod potravy střevem. 

Brusinky

V gemmoterapii se používají mladé výhonky brusnice brusinky (brusinky obecné). Je především vhodná pro ženy při menopauze a postmenopauze; léčí záněty močových cest, záněty ledvin, prostatu, pomáhají při chronické zácpě i průjmu, dezinfikují střeva, atd.

- Brusinka má v současné době velké využití, asi nejvíce se používá v urologii. Díky močopudnému a dezinfekčnímu účinku pomáhá při zánětech močových cest, a také jako drenáž močového měchýře. Pomáhá proti ledvinovým kamenům, při zánětu ledvin a léčbě prostaty.

- Je také lékem proti předčasnému stárnutí.

- Obsahují fytoestrogeny, zlepšují vstřebávání vápníkupři menopauze a postmenopauze, pomáhají při návalech horka, děložních fibromech, vazivovatění vaječníků, také při křečích a některých nezhoubných nádorech.

- Její účinky se projevují i v oblasti trávení. Používají se jako drenážní prostředek střev, pomáhá při chronické zácpě, ale i průjmu, neboť dezinfikují střeva. Díky regulačnímu účinku na pohyblivost tlustého střeva se používají i při spazmodické kolitidě.

- Jsou účinné i při léčbě pohybového aparátu. Usnadňují vstřebávání vápníku, proto se využívají při osteoporóze. Brání skleróze tepen, zlepšují výživu kůže.

- Také dobře působí při léčbě plicní fibrózy a pomáhají při následcích staré plicní embolie. 

Sestavila: Jana 

Foto: Pixabay

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!