Generál Surovikin nebyl zatčen, dál pracuje v gen. štábu

30.06.2023

Dcera generála Sergeje Surovikina prohlásila, že její otec nebyl zatčen a normálně pracuje v generálním štábu! Podle zdrojů však byl na výslechu u FSB, kde se zajímali o jeho vazby na Jevgenije Prigožina!

Putin provedl tichou čistku a Gerasimov byl odstaven z velení SVO, které převzal generál Teplinský, blízký Prigožinův člověk! Putin se snaží čistky utajit, protože veřejným odvoláním Gerasimova by přiznal vlastní chybu a rovněž oprávněnost kritiky Jevgenije Prigožina na ruský generální štáb!

Již dva dny se šíří po ruských sociálních sítích dezinformace o zatčení vrchního velitele vzdušných a kosmických sil, generála Sergeje Surovikina. Ten je známý tím, že opravdu nerad natáčí videa, a pokud tak činí, tak jen na základě rozkazu, jako třeba minulou sobotu, kdy na podnět náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova natočil spolu s kolegou generálem Vladimirem Alexejevem video a příhovor k Jevgeniji Prigožinovi, aby zastavil svoji kolonu na cestě do Moskvy.

Ihned potom se začala šířit informace, že prý byl zatčen. Tuto dezinformaci ve čtvrtek popřela jeho dcera Veronika, která pro reportérku serveru Baza potvrdila, že je normálně v práci a zatčen nebyl. Podle informací byl však na pohovoru v centrále FSB, kde se ho vyptávali na Jevgenije Prigožina. Podle Surovikinovy manželky prý Sergej natočí při nejbližší příležitosti nějaké video, aby potvrdil, že je v pořádku. Slova Surovikinovy dcery ve čtvrtek večer potvrdila i oficiální místa v Moskvě. Výkonný tajemník veřejné moskevské monitorovací komise (POC) Alexej Melnikov řekl, že vrchní velitel leteckých sil, zástupce velitele společné skupiny vojsk na Ukrajině, armádní generál Sergej Surovikin, nebyl zatčen a není zadržen.

Video: https://aeronet.news/video-dcera-generala-sergeje-surovikina-prohlasila-ze-jeji-otec-nebyl-zatcen-a-normalne-pracuje-v-generalnim-stabu-podle-zdroju-vsak-byl-na-vyslechu-u-fsb-kde-se-zajimali-o-jeho-vazby-na-jevgenije/

Co je ale zajímavější, to jsou informace z generálního štábu - a je to pecka. Podle zdrojů ruských bloggerů v čele s analytikem Rybarem byl velením SVO na Ukrajině pověřen generálplukovník Michail Teplinský, vrchní velitel výsadkových sil Ruské federace a Hrdina Ruské federace. Valerij Gerasimov dál zůstává náčelníkem generálního štábu per causa, ale nemá již vliv na vedení operací na Ukrajině. Vladimir Putin ho odstavil. Informace zatím nebyla a podle všeho ani nebude oficiálně potvrzena.

Jednoduše proto, že Vladimir Putin je známý tím, že nerad pere špinavé prádlo, které sám pomohl vyrobit, protože Gerasimov je samozřejmě jeho člověk, kterého Putin sám do funkce dosadil a kdyby ho teď veřejně vyhodil z pozice, bylo by to samozřejmě přiznání vlastního špatného rozhodnutí. Generál Teplinský je hrdina z 1. Čečenské války a má velmi blízko jak Prigožinovi, tak k Sergeji Surovikinovi a k Ramzanu Kadyrovovi, k čečenskému vůdci.

Podle ruských blogerů blízkých Kremlu už Gerasimov neřídí SVO na Ukrajině. Na jeho místo nastoupil blízký Prigožinův člověk.

Teplinský měl přitom obrovské spory s Gerasimovem, které vedly počátkem tohoto roku k jeho odsunutí z generálního štábu a z účasti na SVO operaci. V polovině dubna tohoto roku ho ale Vladimir Putin znovu jmenoval do funkce člena generálního štábu, a to především kvůli jeho zkušenostem ze Sýrie, kde velel oddílům výsadkářů a v SVO operaci má podle informací za úkol nasadit své VDV oddíly specialistů, kteří úzce spolupracovali s Wagnerovci. Pokud je to tedy pravda, že Teplinský teď řídí SVO, potom Jevgenij Prigožin triumfálně dosáhl svého. Jenže Vladimir Putin nepřipustí, aby byl Prigožin vykreslen jako vítěz, i když měl celou dobu pravdu, že Gerasimov je neštěstí pro celou SVO operaci na Ukrajině.

GenPlk. Michail Teplinský
GenPlk. Michail Teplinský

Teplinský byl počátkem tohoto roku odvolán z funkce velitele ruských výsadkových sil (zkráceně VDV) kvůli neshodám s Gerasimovem a také kvůli průšvihu s útokem na Ugledar. Útoky ruské armády na strategické uhelné město vedly k těžkým ztrátám, což vedlo k odvolání dalšího vyznamenaného vojenského velitele ruské Východní skupiny vojsk, generála Rustama Muradova, ve stejné době.

Tváří v tvář vážným vojenským neúspěchům se ruská rozvědka MO vyjádřila, že odchod Teplinského a generálplukovníka Muradova byl jednoznačně dosud nejvyšším vojenským propuštěním v roce 2023. Ruský Východní vojenský okruh a zdroje Generálního štábu ruských ozbrojených sil potvrdily sesazení obou vrchních vojenských velitelů.

Teplinský měl konflikt s Gerasimovem stejně jako Prigožin

Během bitvy u Ugledaru přišly jednotky pod Muradovovým velením zhruba odhadem o 103 kusů vojenské techniky v průběhu pouhých tří dnů. Kromě toho bylo zničeno také 36 tanků, když nařídil malým mechanizovaným formacím projet přes minová pole, přes otevřený terén. Ztráty pod odvolanými veliteli byly tak velké, že v jedné z rot jednotky, která původně zahájila ofenzívu se 100 uniformovanými muži, zůstalo pouze osm mužů, řekl ruskému vysílači 7×7 přeživší voják 55. gardové námořní pěší brigády námořní pěchoty.

Více než 100 kilometrů severovýchodně od Ugledaru se průběh bitvy změnil, přičemž na frontové linii v Bachmutu se objevili žoldnéři a bojovníci PMC Wagner, napojení na Kreml. Teplinský přitom svoji vinu odmítl s tím, že jeho úkolem bylo zachránit z minového pole a za každou cenu u Ugledaru ruské tankisty, které tam nesmyslně a sebevražedně vyslal Muradov. Záchranná mise VDV skončila katastrofou, na odkrytém poli neměli Teplinského výsadkáři šanci. Porážka u Ugledaru byla největším masakrem ruské armády v celé SVO.

Ministr obrany Sergej Šojgu a gen. Rustam Muradov
Ministr obrany Sergej Šojgu a gen. Rustam Muradov

Teplinský, který byl v minulosti vyznamenán Kremlem, se s velkou pravděpodobností vrátil k významné roli v SVO na Ukrajině, uvedlo ministerstvo obrany Velké Británie ve zprávě zveřejněné již 15. dubna. Zatímco velel výsadkovým jednotkám VDV od června 2022, byl náhle nahrazen generálporučíkem Olegem Makarevičem, jak v té době spekulovala Británie, jen kvůli touze generála Valerije Gerasimova uplatňovat autoritu a kontrolu nad ruskými vojenskými operacemi.

Teplinského za průšvih v Ugledaru také hojně kritizoval právě Putinův šéfkuchař, šéf PMC Wagner Jevgenij Prigožin a šéf Čečenské republiky Razman Kadyrov, blízký pobočník ruského prezidenta. Wagnerovci ale s Teplinským bojovali celou dobu v Bachmutu, kde Prigožinovi kryli boky obchvatu města. Britské ministerstvo obrany označilo Teplinského za "jednoho z mála vysokých ruských generálů, kteří jsou široce respektováni řadovými vojáky".

Putin vrátil v polovině dubna Teplinského do pozice v generálním štábu, Gerasimov byl reorganizován

Teplinského náhlý návrat předpovídá "intenzivní napětí mezi frakcemi v ruském generálním štábu ohledně vojenského postupu Ruska na Ukrajině", spekulovalo ministerstvo obrany Velké Británie ve svém každodenním briefingu na Twitteru již v polovině dubna. Nyní je oprávněn dohlížet na více než jen na jednotky VDV. Bude mít za úkol vycvičit ruské výsadkové jednotky pro jejich tradiční roli elitních sil. A pokud má teď na starosti řízení operací v SVO na Ukrajině, potom to zapadá do schématu zinscenovaného puče z minulé soboty, kdy puč měl za úkol hned několik cílů, přičemž jeden z nich byl v reorganizaci generálního štábu, ale nikoliv v čistkách, jak se původně spekulovalo.

Náčelník gen. štábu Ruské armády Valerij Gerasimov
Náčelník gen. štábu Ruské armády Valerij Gerasimov

Reorganizace znamená, že vedoucí pozice obsadí nové figury, ale staré figury se nevyhodí, pouze se přesunou v generálním štábu k jiným úkolům. Tohle je nejpravděpodobnější scénář změn v ruském generálním štábu, tichá reorganizace, která umožní provedení změn a de facto splnění požadavků obyčejných vojáků na nové velení, ale nikde se to nebude oficiálně ventilovat, protože by to vrhlo špatné světlo na Vladimira Putina a jeho chybný úsudek, na chybné lidi, které postavil do čela štábu v minulosti.

Putin se podle všeho rozhodl pro tichou reorganizaci namísto veřejné čistky

Je jasné, že pokud je v čele SVO generál, proti kterému je odpor od tolika generálů, vojáků a bojovníků, nemůže prostě zůstat v čele štábu. V rámci reorganizace dostane jinou agendu, která nebude tak exponovaná. Ruská armáda je obrovská organizace, de facto stát ve státě, a změny probíhají velice pomalu a velice těžko, protože kariérní postupy důstojníků nemají nic společného s válečnými zkušenostmi.

Jedná se o postupy v rámci kariérních postupů, známostí a dobrých vztahů, kdy podřízení nadbíhají nadřízeným, za což dostanou povýšení, ale za které se očekávají protislužby. A když je spokojenost, celé se to opakuje, takže na konci toho procesu jsou generálové, kteří vlastně žijí salónním životem, ve válce nebyli, ani v té Sýrii, ale mají dlouhé ruce a prsty a podporu jeden od druhého.

Toto foto vystihuje nejlépe, jak to bylo s pučem… servírované na objednávku!
Toto foto vystihuje nejlépe, jak to bylo s pučem… servírované na objednávku!

Nyní do toho přijdou lidé, kteří dělají na frontě výsledky, žoldáci, bývalí operátoři ze Sýrie, bojovníci z Čečenska a náhle to už není ruská armáda a jejich sláva, ale armádní sbor opírající se o válečné zkušenosti žoldáků v přední linii. Nechci ani domýšlet, jak to dopadne, jestli řadová ruská armáda, bez podpory PMC Wagner a PMC Achmat, se někdy pokusí dobýt nějaké město, Kramatorsk nebo Slavjansk, protože z toho bude masakr jako v Grozném, protože ruská armáda není vycvičena na Urban Warfare.

Bez zkušeností žoldáků se prostě ruská armáda neobejde a paradoxně tuto doktrínu vymyslel právě Valerij Gerasimov. Wagnerovci ale v Bělorusku mají úkol a nejsou tam na dovolené. Severní fronta je realita. Není vyloučeno, že může v Kremlu existovat plán na zkratku v SVO na Ukrajině. Plán na obsazení Kyjeva a na ukončení války obsazením hlavního města. Pád symbolu Ukrajiny. Jestli tohle někdo dokáže, tak jedině chlapi od "kuchaře" Prigožina, který servíruje cokoliv, co si Kreml objedná. Ten totiž umí nejen skvěle uvařit, ale i zavařit tam, kde je potřeba.

Zdroj: -VK- Šéfredaktor AE News, aeronet.news/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!