Guterres přijel zachránit tajemství Azovstalu

28.04.2022

Málokdo pochybuje o tom, že hlavním účelem návštěvy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese v Moskvě a jeho setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bylo přesvědčit Rusy, aby souhlasili s propuštěním vězňů z podzemí závodu Azovstal v Mariupolu.

Jací "ptáčci" se asi usadili v katakombách závodu, pokud má o ně starost sám generální tajemník OSN? Proč právě on o ně přišel orodovat za Putinem? Co obecně můžeme očekávat?

OSN a MVČK (Mezinárodní výbor Červeného kříže) orodují

Takže na základě skutečnosti, že Guterres mluvil o Azovstalu, docházíme k závěru, že propuštění vězňů z podzemí je jeho hlavním úkolem. Všechny jeho další argumenty o mezinárodním právu a dalších věcech jsou jen zástěrkou, která má skrýt hlavní a ty pravé záměry.

Potvrzením tohoto závěru je prohlášení, které zveřejnil zástupce generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric po schůzce mezi Guterresem a Putinem.

"Prezident v zásadě souhlasil se zapojením OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže do evakuace civilistů ze závodu Azovstal v Mariupolu," řekl Dujarric.

Pozor, Dujarric nemluvil o ničem jiném, než o "Azovstalu".

Přeloženo do srozumitelného jazyka to vše znamená následující: Rusko dokonale chápe, proč Guterres přijel; byl zdvořile vyslyšen, ale nebylo mu slíbeno nic konkrétního. Rusko se zahová, jak uzná za vhodné, zatímco OSN a MVČK mohou odpočívat při sledování z postranní čáry.

Co víme o "vězních"?

Již existuje mnoho důkazů o tom, že v podzemí závodu Azovstal jsou kromě hrdlořezů nacionalistického pluku Azov blokováni i cizí vojáci. Kdo je to - jen žoldáci, vojenští instruktoři zemí NATO? Nebo turisté, kteří se náhodou ztratili?

Oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov již dříve řekl: "Celkem od zahájení speciální vojenské operace přilákal kyjevský režim na Ukrajinu 6 824 zahraničních žoldáků z 63 zemí světa."

S odkazem na svědectví vojáků a důstojníků ozbrojených sil Ukrajiny, kteří se vzdali, Konašenkov také oznámil, že na území Azovstalu bylo v rámci ukrajinské skupiny zablokováno až 400 zahraničních legionářů.

"Většina z nich jsou občané evropských zemí a také Kanady. Již dříve jsme informovali, že rádiové rozhovory mezi ozbrojenci v Mariupolu probíhají v šesti cizích jazycích. V případě dalšího odporu budou všichni zničeni," řekl oficiální zástupce ministerstva obrany.

Proč nepřijeli Biden a Johnson?

Zdá se, že naše příslušné služby vědí mnohem více, než ruské Ministerstvo obrany oficiálně deklaruje. A samozřejmě je žádoucí zajmout ty, kteří se usadili v katakombách Azovstalu, živé. Pak se mnohé vyjasní a pravděpodobně se ukáže něco, co Rusku dá nezničitelný trumf k rozhovoru s kolektivním Západem, který je hlavním "aktérem" války.

Ze stejného důvodu nemohou Američané, Britové a jejich spojenci v NATO dovolit, aby blokovaní padli do rukou Rusů. Ale ani prezident Biden, prezident Macron, britský premiér Johnson, kanadský premiér Trudeau, ani generální tajemník NATO Stoltenberg se ze zřejmých důvodů nemohou přijít k Putinovi poklonit a požádat o své vojáky, kteří něco dělali v Mariupolu a konkrétně v Azovstalu - my nevíme co, jen můžeme hádat.

Neskočili padákem nad Mariupolem v době zahájení speciální operace. Je jasné, že tam "pracovali" už dávno předtím. Vůdci západního světa zkrátka Putina žádat nemohou.

Proto byl do Moskvy vyslán "neutrální vyjednávač", generální tajemník OSN Guterres, který se vydával za mírotvůrce, který se údajně stará o civilisty v podzemí Azovstalu.

Pokud tam civilisté jsou, skončili tam z vlastní vůle? Použijme logiku: proč by mírumilovný člověk, stejně jako všichni členové bandy ukronacistů z "Azova", utíkal na území obrovského závodu a skrýval se s nimi v podzemí? Proč teď nevyjdou na světlo Boží a nejdou domů? S touto logikou Putin srazil Guterrese, který neměl jak na to odpovědět.

Podle našeho prezidenta opustilo Mariupol s pomocí Ruska humanitárními koridory 130 000-140 000 lidí. Ruský vůdce poukázal na to, že "civilisté, pokud nějací jsou na území Azovstalu, mohou udělat totéž". Jak poznamenal prezident, "je to prostě zločin držet tam civilisty jako lidské štíty, pokud tam jsou".

"Příklad civilizovaného přístupu k těmto lidem je zřejmý, každý to může vidět, mluvit s těmi lidmi, kteří odtamtud vyšli," zdůraznil Putin.

"Ano, slyšíme od ukrajinských úřadů, že tam jsou civilisté. Ale pak jsou vojáci ukrajinské armády povinni je propustit. Nebo se pak chovají jako teroristé v mnoha zemích světa, jako ISIS v Sýrii, schovávající se za civilní obyvatelstvo," řekl Putin.

"Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je pustit tyto lidi ven, nic není jednodušší!" dodal prezident Ruska.

Koridor tak dlouhý, že nedohlédnete na konec

Lidé ze Západu se snaží vytvořit takové podmínky, které umožní zablokovaným zahraničním vojákům, a v neposlední řadě ozbrojencům z Azova, dostat se na území, ovládané Kyjevem. Jak to udělat, když ruská armáda kontroluje vše kolem Azovstalu? Je nutné vydávat své vojáky za "mírumilovné turisty", je nutné získat souhlas Ruska s takovým koridorem, který zaprvé povede na území ovládané Kyjevem, a za druhé nedovolit určit, kdo je kdo.

Proto Guterres hovořil o "řadě situací, kdy Rusko oznámí vytvoření [humanitárního] koridoru, Ukrajina oznámí vytvoření druhého koridoru", a zopakoval návrh na zřízení kontaktní skupiny, ve které "OSN, Rusko a Ukrajina budou moci společně diskutovat o situaci, aby tyto koridory byly skutečně efektivní, aby nikdo neměl záminku se těchto koridorům vyhýbat."

Západ spěchá, čas hraje proti vězňům Azovstalu. A proto generální tajemník OSN řekl, že OSN je připravena během dvou až tří dnů spolu s Mezinárodním výborem Červeného kříže vyhodnotit situaci v závodě Azovstal, aby odtud evakuovali civilisty.

Prezident Putin vyvrátil zprávy, že ruské humanitární koridory nefungují: "Pane generální tajemníku, byl jste uveden v omyl." 

Podle slov prezidenta Putina opustilo Mariupol s pomocí Ruska již 130 000-140 000 lidí: "Mohou jít kamkoli: někdo chce do Ruska, někdo chce na Ukrajinu. Kam kdo chce! Nedržíme je, poskytujeme jen všemožnou pomoc a podporu."

"Jsme s nimi v kontaktu - s těmi, kteří jsou tam v podzemí Azovstalu: jejich kamarádi ve zbrani vyšli a složili zbraně, tak proč to neudělají i ti ostatní?" řekl prezident. 

Řekl, že část ukrajinských vojáků se vzdala i v jiných průmyslových zónách. "Vzdalo se téměř 1,3 tisíce lidí. Jsou mezi nimi i lidé zranění, jsou v naprosto normálních podmínkách, raněným je poskytována kvalifikovaná, plnohodnotná lékařská péče našich lékařů," zdůraznil Putin.

Guterres po rozhovoru s prezidentem Ruska nařídil svému zástupci Dujarricovi, aby učinil prohlášení, že Putin "v zásadě souhlasí se zapojením OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže do evakuace civilistů ze závodu Azovstal v Mariupolu".

Co z toho plyne?

Proč OSN a Guterres osobně mlčeli, když Kyjev osm let bombardoval republiky Donbasu? Teď si najednou generální tajemník OSN vzpomněl, že na Donbasu - pravda, na území ovládaném Kyjevem - také žijí civilisté. Teď se o ně najednou bojí.

Je třeba připomenout, že Guterres stál v čele vlády Portugalska, člena NATO, v letech 1995 - 2002. Byl portugalským premiérem i v roce 1999, kdy NATO asi dva měsíce po sobě nemilosrdně bombardovalo Bělehrad a další srbská města a schvaloval toto barbarství. Tehdy netruchlil nad zabitými srbskými dětmi?! To je pokrytectví, ze kterého se jednomu dělá špatně.

Veškeré řeči Guterrese o záchraně "civilů" z Azovstalu nelze brát vážně. Je však jasné, že hra nekončí. 28. dubna se Guterres sejde se Zelenským. Proč? Zelenský o ničem nerozhoduje, pouze vyhlašuje to, co mu bylo nadiktováno. Guterres na cestě k Zelenskému dostane nové instrukce od Američanů a Britů. 

Uvidíme, s čím přijdou...

Zdroj: autor článku: Igor Pšeničnikov, infokuryr.info/n/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!