Havel zval dalajlámu, my Tichanovskou

13.06.2021

Na "oficiálním" pozvání České republiky - placeném z našich daní - je běloruská neúspěšná kandidátka na funkci prezidentky poslední evropské země.

Bělorusku vládne prezident Lukašenko již mnoho let a pro svůj postoj k liberální politice EU je nenáviděn napříč Evropou. Natolik, že se to dotýká ekonomiky, kultury i sportu. Přesto nadále setrvává na svém místě a stojí v opozici proti všem. Tedy skoro všem.

Světlana Tichanovská je klasickým produktem "farmy", vlastněné miliardářem Sorosem. Zatímco z Lukašenka je vytvářen obraz diktátora, Tichanovská má představovat "ideál demokracie", ovšem v eurounijním či americkém pojetí. A o tom víme, že má ke skutečné demokracii mnohem dále, než jak se zdá. Copak může země, která vyprodukovala Fauciho, Gatese, či kterou svým způsobem reprezentuje právě Soros, být svobodná a zároveň vzorem pro kohokoliv na světě? 

Nebo mají německá politička Merkelová, vzešlá z komunistických tradic - či její souputnice ve funkcích a momentálně zastávající tu nejvyšší v EU Leyenová - právo mluvit do vnitrostátních záležitostí svrchovaného Běloruska? Nikoliv. Do situace v Bělorusku se vměšuje kdekdo, včetně našeho politického neziskového sektoru v čele s Člověkem v tísni, který byl ostatně v této zemi zařazen na seznam nepřátelských organizací.

Lukašenko vyhrál i poslední prezidentské volby, a to i přes zahraniční podporu Tichanovské. Ustál tlaky, koriguje nepokoje a svým způsobem chrání Bělorusko před Evropskou unií. Odmítl, aby se jeho země "účastnila" celosvětové covidové hysterie a - světe div se - nijak zvlášť se obyvatelstva tento vir nedotknul. Také díky tomu v Bělorusku nevznikl obří dluh, taj jako v České republice. Postavit se "covidové mafii" a nepřijmout obří úplatek vyžadovalo hrdost a odvahu.

Připomeňme si tažení německého ministra zahraničí Heiko Maase proti Polsku a Maďarsku, týkající se mimo jiné rozdílného pohledu na právní stát či snahu EU zbavit se nepohodlného prezidenta Maďarska Orbána v blížících se parlamentních volbách. Ostatně jsou to právě Poláci a Maďaři, kdo ještě jako jediní dokážou rebelovat vůči Bruselu a zůstat hrdými. To naše politická reprezentace nás už zaprodala.

Světlana Tichanovská si v České republice užívá pozici "celebrity" a samozřejmě je vítaným hostem proliberálních levicových sil. Nelze se divit potlesku senátorů, vedených "Taiwancem" Vystrčilem, který se na její počest přes noc doma halí do běloruské vlajky. Trochu s podivem je, že tato paní byla přijata na Hradě předsedou vlády, protože funkčně není významnou osobností. Oficiálně tedy být přijata neměla, dostává se jí však poct, hodných zvoleného prezidenta. Tím však rozhodně není. 

Trochu připomíná Havla v tom, že je předpřipravována na kooptaci do pozice šéfa Běloruska, pokud by se EU a USA podařilo dotáhnout do konce puč v Minsku. U nás to Sorosovi s Havlem vyšlo, Lukašenko je ale mladší, než Soros a má šanci ho ve své funkci přežít. Když už jsme si vzpomněli na Havla, ten stejně vřele vítal dalajlámu, čímž si vysloužil nepřátelství Číny. Politika má své zákonitosti a rozlišuje přátelská setkání a oficiální návštěvy. 

Ta stávající politika je naprosto nevhodná a jen eskaluje rozkol mezi námi a přítelem Běloruska, tedy Ruska. Navíc i přes snahu EU paralyzovat ekonomiku Běloruska sankcemi děláme opět jen dvorního šaška. Opět jsme "papežštější", než papež sám. A samozřejmě se bude opakovat to, co s Ruskem. Náš obchod s těmito zeměmi upadá a na naše místo nastupují obchodníci z partnerských zemí z EU. Jen proto, aby se třeba Vystrčil mohl bouchat do hrudi a dělat ze sebe "demokrata".

Tichanovská prezidentkou Běloruska snad nikdy nebude a za pár let po ní neštěkne ani pes. Je to stejně umělá ikona, jakou je třeba copatá Greta. Byly vyvezeny výtahem nahoru, použity a později zmuchlány a odhozeny. To, co předvádí naše politická reprezentace, je jen ukázkou podlézání liberálním vládcům Evropy a politická neschopnost a naivita. Jistě, Bělorusové si své místo na světové mapě hledají, i u nich se společnost tříští a plno jich vidí Evropskou unii a Spojené státy jako bezpečný přístav. Možná by stálo za to se v Bělorusku podívat po nějaké nemovitosti. Jen tak, pro jistotu.

Publikována na webu: https://www.czechfreepress.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!