Hukvaldy - osudové místo Leoše Janáčka

10.09.2021

O Hukvaldech jsem věděla pouze to, že se zde nachází jeden z největších hradů na Moravě, a že se zde každoročně koná mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. I když Janáčka neposlouchám, zajímalo mě, jak to všechno souvisí.

Obec Hukvaldy se skládá z pěti částí, žije zde asi 2 000 obyvatel, o to více překvapí tak rozsáhlý hradní komplex na kopci. S návštěvníky se tady již počítá, takže není problém najít velké placené parkoviště, které se nachází asi 200 m od vstupu do hradní obory.

Místo, kde se vstupuje do obory, je jakýmsi centrem obce. Spojují se zde tři silnice, v jejichž spojnici se nachází zřejmě velmi oblíbený stánek s občerstvením a suvenýry, jak jsem usoudila podle plné obsazenosti místními občany. Není se co divit, zaujímá nejlepší strategickou polohu, je odsud vidět na všechny strany.

Podél západní příjezdové silnice je arcibiskupský zámeček s parkem a obecní úřad, podél jižní silnice je kostel sv. Maxmiliána a informační centrum, a u severní silnice je vstup do Obory Hukvaldy.

Mimochodem, tato třetí silnice vede ještě k Tropic Hukvaldy a k Památníku L. Janáčka. Exoticky znějící Tropic Hukvaldy, popisované jako místo, kde spatříte asijské zahrady, tropické skleníky, exotické rostliny, mluvící papoušky, je v podstatě velký rodinný dům se zahradou. Čekání ve frontě před vrátky jsem po pár minutách vzdala.

Obora

Obora Hukvaldy, která byla založená už v 16. století, se rozkládá na táhlém kopci, a je domovem daňků a muflonů. Celá obora se dá projít kolem dokola, ale kvůli rozlehlosti jsme zvolila kratší trasu po naučné stezce Hradní vrch, dlouhé 2 km. Stezka spojuje všechny významné body: brána - strmá cesta k hradu - prohlídka hradu - památné buky - socha Lišky Bystroušky - amfiteátr na dohled - restaurace - stanoviště daňků.

Za povšimnutí stojí sedm majestátních buků, vysokých třicet metrů, vyhlášených památnými stromy, které jsou zde už skoro 300 let. Byly vysázeny na tehdy holém hradním vrchu po roce 1730. Aby se udržely na příkrém svahu, vytvořily si mohutný kořenový systém, který se vlivem eroze obnažil.

Rozhodně jsem si nenechala ujít sochu Lišky Bystroušky, připomínající stejnojmennou operu od Leoše Janáčka. Říká se o ní, že po pohlazení ocasu přináší štěstí. Štěstí není nikdy dost, že? Dokonce ji někdo v roce 2015 ukradl i s pamětní deskou. Nikdy se nenašla, tak musela být podle fotografií vytvořena socha nová.

Zřícenina hradu

Hlavním cílem turistů je zřícenina hradu, která se nachází nahoře na kopci. Je to třetí největší hradní zřícenina v ČR, po obvodu měří 800 m. Hrad byl založen ve 13. století, ale až do 18. století byl neustále zvětšován a zdokonalován.

Přestože hrad musel být v době svého rozkvětu opravdu impozantní, zřícenina na mě zapůsobila spíše smutným a melancholickým dojmem. Opravdu pěkné jsou však vyhlídky, které jsou na každém nádvoří. Nejzachovalejší stavbou je kaple sv. Ondřeje ze 17. století, neboť to byla jediná stavba, která se v 19. století udržovala. V předsunuté osmiboké věži z 15. století se konají koncerty a dokonce i svatby, ale původně se v dnešním prostoru šaten nacházelo vězení pro poddané, kde byli vězni přikováni ke zdi.

Za mostem, který byl původně padací, se nachází obrovský hradní palác. Lze sejít po schodech do hradního sklepení a také kněžského vězení a mučírny, kde se mučilo hladem. Na konci hradu se nachází studna, údajně hluboká 176 m.

Z nejvyššího patra paláce je nejvyšší a také nejkrásnější vyhlídka do okolí hradu.

Jak se uvádí v jedné z expozic, na hradě prý straší. Paranormální jevy zažili na hradě snad všichni průvodci, kteří zde pracovali. Zaujal mě například popis událostí, kdy někteří průvodci zažili, jak kámen sám od sebe přeletěl přes zeď, nebo jak spatřili nějakou tajemnou postavu.

Leoš Janáček

Jak to tedy bylo s tím Leošem Janáčkem? Tento geniální skladatel se narodil v roce 1854 v obci Hukvaldy, v budově školy, která stojí hned naproti vstupu do Obory Hukvaldy. Dnes se zde nachází informační centrum a obrazová galerie s duchovní tematikou a prodejem minerálů.

V domku, v němž bydlel, je dnes Památník L. Janáčka. V obci je možné navštívit i další místa, s ním spojená, např. Janáčkovu lavičku, oblíbenou restauraci nebo jeho oblíbenou vyhlídku na hradě s dřevěným deštníkem, kde rád sedával. Hradní zříceninu a oboru jistě často navštěvoval již od dětství. Je známo, že právě v těchto místech načerpal inspiraci ke slavné opeře Liška Bystrouška. V létě roku 1928, když mu bylo 74 let, se v Hukvaldech nachladil a zemřel na zápal plic.

Restaurace U námořníka

Ze tří restaurací, které se nacházejí na hlavní ulici, byla otevřená pouze restaurace U námořníka, jejímž majitelem je šéfkuchař Petr Eliáš. Interiér i zahrádka jsou opravdu stylové a útulné, jídlo výborné, lze jen doporučit.


Autor: Jana

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!