Ruská vláda zařadila Česko na seznam nepřátelských zemí

14.05.2021

Ruská vláda v pátek schválila seznam nepřátelských zemí. Jsou na něm pouze dva státy: Česká republika a USA.

Česká republika a Spojené státy se dostaly na seznam nepřátelských zemí, neboť podle ruské vlády podnikají nepřátelské kroky vůči Rusku.

V souladu s rozhodnutím ruské vlády nesmí americká ambasáda zaměstnávat žádnou ruskou fyzickou osobu. Česká diplomatická mise může uzavírat pracovní smlouvy pouze s 19 lidmi.

Vztahy mezi Českou republikou a Ruskem se zhoršily poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) obvinili Rusko z organizace výbuchu v muničním skladu ve Vrbětících v roce 2014. Rusko svou účast odmítá.

Babiš minulý týden vyzval členské země EU, aby vyhostily alespoň jednoho ruského diplomata. V pondělí ovšem vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell oznámil, že členské státy se domnívají, že po diplomatických skandálech s Českou republikou a Bulharskem již není třeba, aby další země zhoršovaly vztahy s Ruskem.

Česká republika kvůli vrbětické kauze vyhostila 18 pracovníků ruské ambasády a Rusko reagovalo vyhoštěním 20 členů diplomatické mise v Moskvě. Následně Česko nařídilo stažení dalších zaměstnanců ruského velvyslanectví a Moskva oznámila, že přechází na "striktní paritu" v počtu pracovníků obou ambasád. To se především dotkne místních zaměstnanců, kteří pracují pro českou diplomatickou misi. Projeví se to například výrazným omezením fungování Českého domu v Moskvě.

"Korunu" tomu všemu dala ministryně financí České republiky Schillerová (za ANO), která uvedla, že v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích by Česká republika mohla po Rusku žádat odškodné ve výši minimálně jedné miliardy korun.

Šéf ruské rozvědky Sergej Naryškin české obvinění označil za lež a nařkl vládu ČR z omezené svrchovanosti. Ruské ministerstvo zahraničních věcí označilo obvinění na adresu tajných služeb za absurdní a vymyšlené. Podle mluvčí ruského ministerstva Zacharovové obvinění slouží k odvrácení pozornosti od účasti USA na přípravě atentátu na Alexandra Lukašenka a násilného převratu v Bělorusku.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!