Jiří Paroubek: Totalita bude bita…

30.04.2022

"Totalita bude bita" - tak znělo kdysi heslo jedné protikomunistické strany před únorem 1948.

Po ruské invazi na Ukrajinu jsme se dostali do situace, že jakási instituce jménem CZ.NIC po konzultacích s rozvědkou a samozřejmě krytá vládou rozhodla o zastavení celé řady tzv. "proruských webů". Nevím, že by se podařilo alespoň u jednoho z těchto webů prokázat, že jsou financovány z ruských peněz. Ale takovými drobnostmi se vláda, které nedělají problémy útoku na svobodu slova a porušování Ústavy, prostě nezabývá.

Ve svém cenzorství vláda pokračuje až do těchto chvil. Trojice webů První zprávy, Protiproud a Pravá prostor si proto najala advokáta a žaluje stát a sdružení CZ.NIC pro utrpěnou újmu morální i finanční. Ředitel sdružení CZ.NIC se odvolává naprosto trapně na "článek 17 našich pravidel, který říká, že můžeme domény znefunkčnit v případě, že je ohrožena počítačová bezpečnost země". 

Tohle jeho vyjádření má několik háčků, ba přímo bych řekl háků. Tím prvním hákem je, že pravidla jakéhosi obskurního sdružení nemohou být nad ustanovením Ústavy, která garantuje svobodu slova. Druhý hák je ten, že žádná počítačová bezpečnost naší země ruským útokem na Ukrajinu ohrožena nebyla. Třetí hák je takový maličký, ale velmi podstatný. Pánové z vlády, kteří použili jako páku proti části svobodných médií sdružení CZ.NIC, nemají zájem o politickou pluralitu, o pluralitu názorů. Vždyť na válku na Ukrajině mohou být různé názory.

Přes válkychtivost současné vlády jsem si nevšiml, že bychom byli součástí jedné z válečných stran. Prostě s nikým neválčíme. Tedy my, Česká republika. Bohužel pánové z vlády si zřejmě myslí něco jiného a chovají se podle toho. To není moudré, ani praktické.

Držím palce třem svobodným serverům, které se ozvaly proti útlaku ze strany vlády. Věřím, že ne všichni soudci jsou na úrovni "třídního pojetí" Rychetského výkladu práva.

Zdroj: Jiří Paroubek

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!