Joe Biden: jaderný "čarodějův učeň"

22.09.2021

Prezident Biden oznámil vznik AUKUS, strategicko-vojenského partnerství mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií, jehož "hlavní funkcí má být zajištění dlouhodobého míru a stability v Indopacifiku", tedy v regionu, který se v geopolitice Washingtonu rozkládá od západního pobřeží Spojených států až po pobřeží Indie. Cílem této "strategické mise" je "společně čelit hrozbám 21. století, stejně jako ve 20. století:". Je to jasný odkaz Číně a Rusku.


Na "obranu proti rychle se vyvíjejícím hrozbám" zahájil AUKUS "klíčový projekt": Spojené státy a Velká Británie pomohou Austrálii získat konvenčně vyzbrojené ponorky s jaderným pohonem.

První, kdo na oznámení projektu AUKUS reagoval, byla Francie: ta tak přišla o kontrakt v hodnotě 90 miliard dolarů, ujednaný s Austrálií, na dodávku 12 útočných ponorek Barracuda s konvenčním pohonem. Paříž si stěžovala, že jí byl vražen nůž do zad, a odvolala své velvyslance z USA a Austrálie. Pozornost politických médií se soustředila na spor mezi Paříží a Washingtonem a důsledky projektu AUKUS zůstaly ve stínu.

Především informace, že Spojené státy a Velká Británie poskytly Austrálii nejmodernější technologie na stavbu nejméně 8 jaderných ponorek nejnovější generace s náklady kolem 10 miliard dolarů a budou vybaveny pouze konvenčními (nejadernými) zbraněmi, není věrohodná. Je to stejné, jako kdyby Austrálii poskytly letadlové lodě, neschopné nést letadla. Ve skutečnosti budou ponorky vybaveny odpalovacími trubicemi vhodnými pro nejaderné i jaderné střely. Premiér Morrison již oznámil, že Austrálie urychleně získá prostřednictvím USA "úderné kapacity dlouhého doletu" s raketami Tomahawk a hypersonickými střelami, které mohou být vyzbrojeny konvenčními i jadernými hlavicemi.

Australské ponorky budou jistě schopny odpalovat i americké balistické střely Trident D5, kterými jsou vyzbrojeny americké a britské ponorky. Střela Trident D5 má dolet 12 000 km a může nést až 14 nezávislých termonukleárních hlavic: W76 o síle 100 kt, nebo W88 o síle 475 kt. Útočná jaderná ponorka Columbia, jejíž stavba byla zahájena v roce 2019, má 16 odpalovacích trubic pro rakety Trident D5, takže má kapacitu k odpálení více než 200 jaderných hlavic, schopných zničit několik cílů naráz (základny, přístavy, města a další).

Na tomto pozadí je zřejmé, že Washington odřízl Paříž od dodávek ponorek do Austrálie nikoliv pouze z ekonomických důvodů (zvýhodnění vlastního válečného průmyslu), ale ze strategických důvodů: přejít do nové fáze vojenské eskalace proti Číně a Rusku v Indopacifiku a udržet si absolutní velení nad operací. Poté, co Washington zrušil dodávky francouzských ponorek s konvenčním pohonem, které jsou pro tuto strategii zastaralé, zahájil to, co australští zakladatelé Mezinárodní kampaně ke zrušení jaderných zbraní (Ican) odsoudila jako "zvýšenou nuklearizaci vojenského potenciálu Austrálie".

Australské jaderné ponorky budou po uvedení do provozu skutečně zařazeny pod velení USA, které budou rozhodovat o jejich nasazení. Tyto ponorky - nikdo nebude moci kontrolovat jejich skutečnou výzbroj - blížící se v hloubce a v tichosti k pobřeží Číny a také Ruska, by mohly během několika minut zasáhnout hlavní cíle v těchto zemích s ničivou kapacitou, rovnající se více než 20 000 bomb, které byly shozeny na Hirošimu.

Je snadno předvídatelné, jaký bude první důsledek. Čína, která podle institutu SIPRI disponuje 350 jadernými hlavicemi oproti 5 550 americkým, urychlí kvantitativní i kvalitativní rozvoj svých jaderných sil. SIPRI je nezávislý mezinárodní institut Stockholm International Peace Research Institute, který se věnuje mírovému výzkumu konfliktů, kontrole zbrojení a odzbrojení.

Ekonomický a technologický potenciál, kterým Čína disponuje, jí umožňuje vybavit zemi jadernými silami srovnatelnými s USA a Ruskem. Zásluhu na tom má "čarodějnický učeň" Biden, který při zahájení "klíčového projektu" jaderných ponorek pro Austrálii vyzdvihuje "dlouhodobé vedoucí postavení Spojených států v oblasti globálního nešíření jaderných zbraní". Opravdu?!


Zdroj: infokuryr.cz



Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!