Vitamín D má velký vliv na mozek

30.08.2019

Vitamín D má velký vliv na zdravý mozek, a také zmírňuje deprese. Je zjištěno, že asi miliarda lidí na celém světě nemá dostatečné množství vitamínu D, a dalších 350 milionů trpí depresemi.

Zajištěním dostatečného množství vitamínu D lze snížit riziko depresí a podpořit lepší zdravotní stav. Současné průzkumy ukázaly, že existuje přímé spojení mezi dostatečným množstvím vitamínu D a depresemi. Vitamín D má i více důležitých rolí v našem těle, je také důležitý pro zdravé kosti.

Vitamín D má důležitou roli pro mozek. Nedostatek vitamínu D u starších osob je spojován s poruchami mozku, mj. depresemi, demencí a schizofrenií.

Jak funguje vitamin D v souvislosti s depresemi, není ještě zcela pochopeno. Vitamín D zřejmě zvyšuje produkci chemických látek v mozku, které se nazývají monoaminy.

Nedostatek vitamínu D může vést i k zánětu v mozku. Existují dokonce tvrzení vědců, že právě tyto záněty jsou skutečnou příčinou depresí.

Naopak dostatek vitamínu D může vést ke zlepšení nálady, paměti a podpory celkové funkce mozku.

Kolik vitamínu D je zapotřebí?

Denní příjem vitamínu D by měl být 400 - 800 IU (mezinárodních jednotek), některé výzkumy naznačují, že množství by mělo být mnohem vyšší, zvláště u těch, kteří nejsou pravidelně vystaveni pobytu na slunci.

Jak získat vitamín D?

Získat vitamín D můžeme tím, když budeme dostatečně vystaveni slunečním paprskům. Avšak není to zcela spolehlivé, protože intenzita slunečního záření se mění podle ročního období a denní doby, a navíc absorpce je u každého člověka různá.

Potraviny s velkým množstvím vitamínu D - olejnaté ryby (losos, makrela, sardinky, atd.), vejce, houby, jogurt. Vhodné jsou i vitamínové doplňky.

Zdroj: naturalnews.com 

Překlad: Jana 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!