Kapitán torpédoborce Defender dostal medaili „Obránce Ukrajiny“

12.07.2021

Svět se zřejmě zbláznil. Vše, čím se dá Rusko jakkoliv pošpinit, z něčeho obvinit, či označit za agresora nebo nepřítele je povoleno, schvalováno a dokonce doporučováno - a ještě za to získáte patřičné ocenění. Vincent Owen, kapitán britského torpédoborce Defender, který se svoji válečnou lodí narušil hranici RF a vplul do ruských teritoriálních vod, dostal za svůj "hrdinský" čin na Ukrajině medaili, informoval časopis Focus.

Slavnostní předávání vyznamenání se konalo v rámci závěrečného ceremoniálu cvičení Sea Breeze 2021.

Na základě výsledků cvičení byla ukrajinským a západním vojákům udělena čestná ocenění "Obránce Ukrajiny" a "Za posílení bojové připravenosti námořnictva". Mezi oceněnými je na prvním místě velitel britského torpédoborce Defender a náčelník regionálního útvaru námořní stráže kontradmirál Oleg Kostur, upřesnil časopis.

Námořní manévry Sea Breeze 2021 se konaly v oblasti Černého moře od 28. června do 10. července. Zúčastnilo se jich pět tisíc vojáků, 40 letadel a 32 lodí z 32 zemí.

23. června zabránila Černomořská flotila Ruské federace společně s pohraniční službou FSB hlubšímu narušení ruské státní hranice britským torpédoborcem Defender. Loď překročila státní hranici Ruské federace a na 3 km provokativně vplula do teritoriálního moře v oblasti mysu Fiolent.

Ruské ministerstvo obrany zhodnotilo incident jako hrubé porušení Úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982 a vyzvalo britskou stranu, aby provedla důkladné vyšetřování této provokativní akce posádky lodě Defender.

Kromě toho 1. července vyšlo najevo, že britské ministerstvo obrany záměrně vyslalo vojenský torpédoborec Defender k břehům poloostrova Krym s cílem vyprovokovat Rusko. Důkazem jsou tajné dokumenty, které byly z nepochopitelného důvodu nalezeny na autobusové zastávce v hrabství Kent.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab 7. července silácky prohlásil, že lodě jejich námořnictva budou i nadále vplouvat do "teritoriálních vod Ukrajiny", které si Rusko po "násilné anexi Krymu přivlastnilo". Podle jeho slov měla britská loď plné právo provést takový "klidný průplav" v souladu s mezinárodním právem.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!