Konflikt na Ukrajině znamená konec éry, ovládané Západem

21.04.2022

Starý světový řád pod vedením USA musí odejít a odejde, protože pro zbytek lidstva již není udržitelný.

Současný vojenský konflikt na Ukrajině je bodem obratu nesmírného historického významu. Znamená rozchod s minulostí a začátek nové geopolitické reality, která přinese pokrok v mezinárodních vztazích směrem k většímu hospodářskému rozvoji, spravedlnosti a míru.

Vojenský konflikt na Ukrajině není úzkým konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem. Je to pouze vnější známka větší konfrontace mezi západním řádem, vedeným USA na jedné straně, a národy jako Rusko, Čína a další, které odmítají přijmout podřízenou roli, na straně druhé. Náš rozhovor s Brucem Gagnonem tento týden vrhá světlo na širší geopolitický obraz a to, co je v sázce.

Jistým znakem širšího obrazu je způsob, jakým USA, NATO a jejich evropští spojenci během okamžiku rozpoutali totální hybridní válku proti Rusku, aby zničili jeho ekonomiku. Západní tvrzení o "obraně demokracie, suverenity a mezinárodního práva" jsou opovrženíhodné a podvodné. Je správné dodávat zbraně represivnímu, zkorumpovanému režimu, jehož armáda je prošpikovaná nacistickými pluky?

Ne, USA a jejich západní spojenci využívají konflikt - kterému se Rusko snažilo vyhnout uvážlivým vyžadováním bezpečnostních smluv s NATO - jako příležitost k rozdrcení Ruska. Nejde jen o rozdrcení Ruska. Jde o rozbití jakékoli výzvy západnímu řádu. To nevyhnutelně znamená konfrontaci s Čínou a dalšími, kteří se chtějí vzepřít "washingtonskému konsenzu".

Drakonická cenzura ruských mezinárodních médií a blokáda ruské ekonomiky ukazují na rozsáhlou nepřátelskou kampaň ze strany západních mocností, které byly a jsou připraveny jít dál. Ruská intervence na Ukrajině 24. února - založená na pravděpodobných principech sebeobrany - odstartovala zadržované západní nepřátelství. Ale toto nepřátelství není zaměřeno pouze na Rusko. Jeho cílem je čelit vzniku multipolárního světového řádu, který je mimo kontrolu nadvlády vedené USA. Tato nadřazenost - nebo hegemonie - spočívá na americké kontrole globálního finančního systému a na hrubé americké vojenské síle, podporované jejími spojenci v NATO.

Bezprostřední obavy Ruska z Ukrajiny pramenily z rostoucí hrozby, kterou tento západní soused představuje zrádnou integrací do NATO a nepřijatelným zneužíváním ruskojazyčného obyvatelstva v oblasti Donbasu ze strany kyjevského režimu v posledních téměř osmi letech. Při obraně těchto národních zájmů ruská vojenská intervence na Ukrajině také zpochybnila celý systém západního řádu ovládaného USA.

K tomuto vývoji na konci éry se vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Tento týden řekl ruským médiím: "Naše speciální vojenská operace má za cíl ukončit nerušené expanze a nerušený kurz směrem k úplné nadvládě USA a dalších západních států na mezinárodní scéně."

Stojí za zamyšlení jeho zdůvodnění, proč se duplicita a pokrytectví západních mocností stalo neúnosným a proč taková unipolární arogance ničila a stále ničí mezinárodní řád.

Lavrov to komentoval ironicky: "Je možné uznat nezávislost Kosova bez referenda, ale není možné uznat nezávislost Krymu, která byla vyhlášena po referendu, které sledovaly stovky objektivních, nezávislých zahraničních zástupců. USA cítily, že jejich národní bezpečnost je ohrožena tisíce kilometrů daleko v Iráku, a když je bombardovaly a žádnou hrozbu nenašly, ani se neomluvily. A pokud se přímo na našich hranicích množí neonacisté a ultraradikálové, kteří vraždí své obyvatelstvo rusky mluvící, pokud pod dohledem Pentagonu vznikají desítky biologických laboratoří, kde se provádějí experimenty zaměřené především na vývoj biologických zbraní - objevené dokumenty to potvrzují - pak se celý západní svět diví, že se proti tomu bráníme."

Rusko svou vojenskou operací na Ukrajině podle vlastního hodnocení naznačilo, že domnělá dominance USA a jejich západních spojenců je u konce.

Postsovětská éra posledních 30 let skončila. Rusko již nemá zájem o integraci do světového řádu západního typu, jak píše Fjodor Lukjanov. Rusko nyní volí "jinou cestu". Tato cesta znamená, že se plně zapojí do multipolárního světa, jak je zvěstováno euroasijskou ekonomickou integrací a strategickým partnerstvím s Čínou, Indií a dalšími zeměmi. Obrovské přírodní zdroje Ruska, zejména v oblasti energetiky, budou proudit do euroasijského rozvoje a budou v tomto procesu bohatě odměněny. Jak tento týden poznamenal ruský prezident Vladimir Putin, západní ekonomiky potřebují Rusko více, než Rusko potřebuje je.

Přechod na nový globální řád bude nějakou dobu trvat, jedná se o vybudování potřebné infrastruktury- plynovody a ropovody. Ale celkový plán je životaschopný a už se na něm pracuje.

Zdroj: infokuryr.cz/n/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!