Západ se snaží vytvořit kolem Ruska "pás nestability"

23.07.2021

Západ chce destabilizovat situaci kolem Ruska, mj. i pomocí fejků, soudí ministr zahraničí RF Sergej Lavrov.

"Pokoušejí se kolem nás vytvořit pás nestability a nutí naše nejbližší sousedy a bratrské národy k volbě - buď jsi se Západem, nebo s Ruskou federací," prohlásil Lavrov na webináři o zahraničně-politických podmínkách, v nichž probíhá volební kampaň poslanců Státní dumy, který byl uspořádán na platformě Jednotného Ruska.

Rusko a území kolem jeho hranic si snaží osvojovat jak vojensky, tak i ekonomicky, dodal diplomat.

"Chtějí nás obklíčit sanitním kordonem, a mít navíc nějaký zisk z toho, že Západ bude mít rozhodující vliv na rozvoj zemí, sousedících s námi," řekl Lavrov.

Zdůraznil, že tato linie Západu se jasně projevila na Ukrajině, a v posledních měsících se pokusili uplatnit stejnou metodiku "barevné revoluce" také v Bělorusku. Podle jeho slov také USA a členské země EU zahájily geopolitický boj o Moldavsko a neštítily se otevřené propagandy ani v průběhu předvolební kampaně.

"Nyní se naši západní kolegové snaží rozšiřovat svou přítomnost, mj. i vojenskou, podél našich hranic, včetně Střední Asie a Zakavkazska," řekl na závěr ministr zahraničních věcí RF.

Závody ve zbrojení

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko se těmito manévry nedá vtáhnout do nových a nákladných závodů ve zbrojení, že Rusko už má vše nezbytné k tomu, aby se vojensky každému ubránilo. 

"Nebudeme brát v úvahu všelijaké hrozby a ultimáta, navíc jim budeme rozhodně čelit a upevňovat přitom svou svrchovanost... Nebudeme sklouzávat ani k samoizolaci, ani ke konfrontaci. A nepřipustíme zatažení Ruska, i když nás často zastrašují - mj. i někteří opoziční činitelé uvnitř země - do nových nákladných závodů ve zbrojení. Už máme vše nezbytné k tomu, abychom se ubránili," řekl Lavrov.

Ministr dodal, že zaznívají nemnohé hlasy, které "dost hlasitě prohlašují, že je třeba se prostě se Západem usmířit, ale za podmínek, které nám oni nabízí, a bude nám údajně dobře. Sankce budou odvolány, a budeme spokojeně žít a mít ze života radost... Jsem však přesvědčen, a není to jen moje přesvědčení, máme zkušenosti z 80. a začátku 90. let, které nám ukázaly, že jakékoli jednostranné ústupky z naší strany budou jednoznačně hodnoceny jako naše slabost. Toho by naši partneři určitě dokázali využít a vytyčovali by pak stále nové a nové, pro nás nepřijatelné podmínky. Proto budeme provádět samostatnou, národně orientovanou a pragmatickou zahraniční politiku," dodal Lavrov.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!