Vyženou Iráčané americké okupanty silou?

03.12.2021

Irácké odbojové skupiny stanovily termín pro americké vojáky na úplné stažení jejich armády z Iráku. V posledním kole strategických jednání mezi Bagdádem a Washingtonem bylo rozhodnuto o ukončení americké vojenské přítomnosti v Iráku do konce roku 2021.

Po posledním setkání iráckého premiéra Mustafy al-Kadhimiho s americkým prezidentem Joe Bidenem bylo rozhodnuto, že americko-irácké bezpečnostní vztahy budou plně transformovány do výcvikové, poradenské, podpůrné a zpravodajské role, a do 31. prosince 2021 nebudou v Iráku přítomni žádní američtí vojáci.

V rozporu s dohodou a rozhodnutím iráckého parlamentu a také v nejnovějším rozhodnutí amerického ministerstva obrany nejsou žádné zprávy o úplném stažení amerických jednotek z Iráku a dokonce bylo oznámeno, že americké jednotky zůstanou v Iráku nadále. To donutilo irácké odbojové skupiny reagovat. Před několika dny vydal irácký Výbor pro koordinaci odporu varovné prohlášení proti americkým silám, umístěným v Iráku. Irácký výbor poznamenal, že zatím nebyly zaznamenány žádné známky stahování americké armády a varoval, že do 31. 12. 2021 nezbývá mnoho času.

Irácké odbojové skupiny, které odhalily nárůst přesunů vojenské techniky mezi americkými vojenskými základnami v různých částech Iráku, oznámily připravenost iráckého odboje zasáhnout proti americkým okupantům a varovaly, že termín pro opuštění Iráku je do 31. 12. 2021, 12:00 PM. Velitel irácké odbojové skupiny Kata'ib Sayyid al-Shuhada nařídil, aby byl zahájen proces registrace dobrovolníků pro možnou válku proti okupačním vojskům Spojených států. 

Za zmínku stojí, že několik dní po prohlášení velitele Kata'ib Sayyid al-Shuhada se 49 000 Iráčanů z různých provincií země vydalo do velitelství iráckého odporu zaregistrovat pro boj proti americkým okupantům. Američané jsou si vědomi odhodlání iráckého odporu, a tak se buď rozhodnou čelit iráckým odbojovým skupinám nebo se budou snažit snížit napětí a získat čas pro možné stažení. Je také možné, že Američané ve spolupráci s prozápadními iráckými úřady a opozicí v Iráku zesílí politický tlak na irácký odboj. Odbojové skupiny však nekompromisně zdůrazňují úplné stažení amerických jednotek z Iráku. 

Zdroj: english.iswnews.com/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!