Londýn předal Ukrajině tankové granáty, i s ochuzeným uranem

26.04.2023

Podle náměstka britského ministra obrany Jamese Hippieho Londýn jejich použití nemonitoruje a nemá povinnost odstraňovat následky jejich použití po skončení konfliktu.

Spojené království poslalo Ukrajině tisíce nábojů pro tanky Challenger 2, včetně těch s ochuzeným uranem, ale nesleduje jejich použití a nemá žádnou povinnost řešit následky jejich použití po skončení konfliktu. Vyplývá to z písemných odpovědí náměstka ministra obrany Velké Británie Jamese Hippieho na otázky poslance Kennyho Macaskilla ze strany Scottish Alba.

V písemné odpovědi, kterou 20. března zveřejnila britská náměstkyně ministra obrany baronka Annabel Goldieová na otázku člena Sněmovny lordů, bylo řečeno, že orgány království dodají Ukrajině granáty obsahující ochuzený uran se zvýšenou účinností pro ničení obrněných vozidel. Portál investigativní žurnalistiky Diclassified U.K. 27. března uvedl, že britští instruktoři cvičí ukrajinské posádky tanků v používání munice s ochuzeným uranem.

Ruský prezident Vladimir Putin 21. března řekl, že plány na dodávky granátů s ochuzeným uranem naznačují záměr Západu bojovat s Ruskem "do posledního Ukrajince", nikoli slovy, ale činy. Prezident poznamenal, že Rusko bude nuceno na tuto skutečnost reagovat, má statisíce takové munice, ale zatím je nemá v úmyslu používat.

Každopádně předáním a použitím munice s ochuzeným uranem začíná na Ukrajině fáze jaderného konfliktu, vyvolaného státem a členem NATO.

Zdroj: infokuryr.cz/n/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!