Ministr obrany Šojgu oznámil osvobození Mariupolu

22.04.2022

Mariupol je osvobozen! Ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi osvobození Mariupolu v Doněcké lidové republice a požádal o 4 dny na dokončení likvidace neonacistů v protiatomových bunkrech a tunelech pod Azovstalem. Vladimir Putin útok na tunely zakázal a nařídil komplex uzavřít, aby neulétla ani moucha! Ozbrojenci dostanou ještě jednu šanci, aby se vzdali, jinak se v tunelech udusí! Ruské jednotky totiž zatím neodpojily vzduchotechniku, přivádějící kyslík do podzemí! Jsou tam i žoldáci z Česka?

Lidé na Donbasu slaví velký den. Rusko ústy ministra obrany Sergeje Šojgu oficiálně oznámilo osvobození druhého největšího města v Doněcké lidové republice, průmyslového města a přístavu Mariupol. Město je osvobozeno a vyčištěno od neonacistických praporů Azov a lidé se budou moci začít postupně vracet domů. V televizním vystoupení to oznámil prezident Vladimir Putin, který v tradičním formátu jeden na jednoho vyslechl zprávu od ministra obrany Sergeje Šojgu o osvobození Mariupolu.

Tato televizní sezení prezidenta a ministra jsou ve skutečnosti velkým divadlem, což není žádným tajemstvím, de facto je scénář dopředu dán. Ministr přednese zprávu a Vladimir Putin vynese hodnocení a instrukce, které ministr přijme. Rovněž i v tomto případě to bylo stejné. Sergej Šojgu ani nežádal o povolení k útoku na tunely pod Azovstalem, pouze se zmínil o tom, že armáda potřebuje 4 dny na dokončení úkolu a vyčištění Azovstalu. Vladimir Putin to zakázal a místo toho nařídil, aby areál by uzavřen a obklíčen tak, aby neulétla ani moucha. A už víme, proč k tomu došlo.

Video: https://aeronet.news/video-mariupol-osvobozen-ministr-obrany-sergej-sojgu-oznamil-vladimiru-putinovi-osvobozeni-mariupolu-v-donecke-lidove-republice-a-pozadal-o-4-dny-na-dokonceni-likvidace-neonacistu/

Jak dnes uvedla ruská televize formou infografiky, protiatomové bunkry hluboko v podzemí Azovstalu, které měly v dobách Sovětského svazu pojmout až 40 000 lidí v případě jaderného útoku na Sovětský svaz, jsou závislé na dodávkách vzduchu, které zajišťuje mohutná vzduchotechnika, která nasává přes systémy filtrů vzduch z povrchu. Pokud dojde k uzavření těchto přívodů vzduchu na povrchu, je osud lidí dole v bunkru zpečetěn. Postupně se udusí. Jak rychle, to záleží na nepřímé úměře.

Ruská armáda může bojovníky v atomových bunkrech udusit po odpojení vzduchotechniky

Čím více lidí bude dole dýchat vzduch, tím kratší dobu jim vydrží. Pokud se budeme držet informací, že v podzemí je 2 000 bojovníků, potom podle ruské televize jim vzduch v tunelech vydrží na 2 až 3 týdny. Poté se začne koncentrace CO2 zvedat a nakonec se udusí. Vůbec tak nejde o zásoby potravin nebo vody, jak se dosud myslelo, celé je to pouze o tom, kdy ruská armáda uzavře přívod vzduchu do podzemí. Proto si může Vladimir Putin dovolit takové humanitární gesto a odvolat útok, protože ruská armáda drží ozbrojence v podzemí doslova pod krkem.

Vladimir Putin nařídil uzavřít Azovstal a ještě jednou a naposledy nabídnout bojovníkům možnost kapitulace. Do podzemí za nimi ruští vojáci nepůjdou, namísto toho jim zjevně odpojí přívody vzduchu
Vladimir Putin nařídil uzavřít Azovstal a ještě jednou a naposledy nabídnout bojovníkům možnost kapitulace. Do podzemí za nimi ruští vojáci nepůjdou, namísto toho jim zjevně odpojí přívody vzduchu

V samotném rozhovoru znovu zazněly informace, že ukrajinská armáda a neonacistické prapory používají paneláky a civilní obyvatele jako živé štíty, přičemž lidem brání v evakuaci a schválně je umisťují do blízkosti zbraní a těžké techniky, aby Rusové na ně nemohli střílet. Je to klasická forma asymetrické války, kdy jedna strana je mnohem silnější než druhá, takže slabší strana to kompenzuje taktikou zneužívání civilistů jako živých štítů.

Ukrajinci vědí, že na ruskou armádu živé lidské štíty fungují, na rozdíl od americké armády, na kterou tato taktika nefunguje vůbec, viz invaze do Iráku v roce 2003, kdy americké stíhačky bombardovaly houfnice a protivzdušné systémy irácké armády obklopené stovkami civilistů. Americké letectvo na ně nebralo ohledy. Právě proto v Iráku za 8 let okupace zahynulo podle odhadů přes půl milionu iráckých civilistů. Ruská armáda musí na civilisty brát ohledy a ukrajinská armáda toho bez váhání využívá. Pokud nemáte čas na zhlédnutí videa, tady je doslovný přepis:

Mariupol je osvobozen!

Ministr obrany Sergej Šojgu: Vladimire Vladimiroviči,

Ozbrojené síly Ruské federace a lidová milice Doněcké lidové republiky osvobodily Mariupol. Zbývající nacionalisté se ukrývají v průmyslové oblasti ocelárny Azovstal.

Mariupol je významným průmyslovým centrem a hlavním dopravním uzlem u Azovského moře. V roce 2014 kyjevský režim prohlásil město za dočasné hlavní město Doněcké oblasti a během následujících osmi let se z něj stala mocná bašta a základna krajně pravicových ukrajinských nacionalistů. Ve skutečnosti bylo hlavním městem praporu Azov.

Ve městě bylo rozmístěno velké množství těžkých zbraní a vojenské techniky, včetně tanků, systémů pro odpalování vícenásobných raket Smerč a Uragan, těžkých dělostřeleckých systémů a raketových komplexů Točka-U. Tato raketa Točka-U má dolet 120 kilometrů, přičemž vzdálenost z Mariupolu do ruského města Taganrog je 94 kilometrů a přibližně stejná do Rostova, hlavního města Jižního federálního okruhu.

Město bylo zásobeno raketami, municí, palivem, mazivy a zásobami potravin pro dlouhotrvající bojové akce. Hlavní infrastrukturní objekty, včetně námořního přístavu a vodní cesty, byly zaminovány a zablokovány plovoucími jeřáby. Většina tamních plavidel patří cizím státům.

Pokud jde o obrněnou techniku, bylo tam 189 tanků a bojových obrněných vozidel, 170 různých děl a minometů, včetně několikanásobných raketometů, o nichž jsem se již zmínil, systémů Smerč a Uragan. Když bylo město 11. března obklíčeno, bylo ve městě více než 8 100 vojáků ukrajinských ozbrojených sil a nacionalistických jednotek a také zahraniční žoldnéři, kteří tvořili velkou skupinu. Během operace na osvobození města jich bylo více než 4 000 neutralizováno, 1 478 se jich vzdalo a zbývající skupina čítající přes 2 000 osob byla zablokována v průmyslovém areálu závodu Azovstal.

Nacionalisté při svém odboji využívali téměř všechny obytné budovy jako opevněná stanoviště. V přízemí byla vždy umístěna obrněná vozidla a dělostřelectvo a v horních patrech zaujali pozice odstřelovači. Existovaly i samostatné jednotky vyzbrojené protiletadlovými granátomety. Obyvatelé byli sváženi do středních pater a sklepů a využíváni jako živé štíty. Dělo se tak téměř v každém obytném bloku.

Při ústupu ukrajinská armáda a nacionalistické prapory v Mariupolu a dalších ukrajinských městech používaly civilisty jako krytí. Víme o čtyřech případech, kdy za účelem krytí ústupu donutili lidi opustit sklepy. Poslední případ se stal před čtyřmi dny, kdy jsme osvobozovali přístavní oblast a oni donutili téměř všechny opustit výškové budovy, aby mohli utéct a zanechat za sebou ruiny, včetně zcela zničených společensky významných a kulturních objektů.

Při osvobozování Mariupolu ruská armáda a jednotky lidové domobrany z DLR učinily veškerá opatření, aby zachránily životy civilistů. Pane prezidente, podle Vašeho pokynu byly od 21. března denně vytvářeny humanitární koridory pro evakuaci civilního obyvatelstva a cizích státních příslušníků.

Vojáci ukrajinských ozbrojených sil a ozbrojenci z nacionalistických praporů byli vyzváni, aby složili zbraně. Samozřejmě jim byl zaručen život, bezpečnost a lékařská pomoc.

S místopředsedkyní ukrajinské vlády Irinou Vereščuk jsme zůstávali v každodenním kontaktu ohledně plánovaných humanitárních akcí, které zahrnovaly koridory a dopravu, a to jak sanitkami, tak autobusy. Příležitostně bylo k dispozici až 100 autobusů a 25 až 30 sanitek denně.

Zahraniční diplomatické mise se s námi různými způsoby spojovaly, protože tam byli jejich státní příslušníci. Mimochodem, mnoho z nich se nám podařilo v rámci těchto humanitárních iniciativ osvobodit a evakuovat z Mariupolu. Poskytli jsme oficiální oznámení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, příslušným strukturám OBSE, Mezinárodnímu výboru Červeného kříže a dalším mezinárodním organizacím s uvedením času a místa těchto iniciativ. V některých případech jsme dokonce trvali na jejich přítomnosti, abychom se ujistili, že všechna humanitární pravidla jsou dodržována v míře, v jaké to bylo možné vzhledem k neustálé a nikdy nekončící palbě přicházející od nacionalistických praporů a ukrajinských ozbrojených sil.

Navzdory odporu bojovníků a všech ostatních jsme byli schopni evakuovat 142 711 civilistů z Mariupolu poté, co jste k tomu vydal pokyny. Osvobodili jsme všechna rukojmí v námořním přístavu, včetně námořních posádek. Ti, kteří je zajali, poškodili jejich komunikační systémy, takže se nemohli s nikým spojit. Přístav byl zaminován a vodní cesta zablokována. Doufám, že tyto lodě nyní budou moci přístav opustit.

K dnešnímu dni ruská armáda a lidová milice Doněcké lidové republiky kontrolují celý Mariupol a spolehlivě blokují území Azovstalu, kde se nachází zbytky nacionalistických sil a zahraničních žoldáků.

V uplynulých dvou dnech jsme opět podle vašich pokynů vyhlásili mezi 14. a 16. hodinou příměří, zastavili veškeré vojenské akce a otevřeli humanitární koridory, abychom umožnili odchod civilistům, kteří se ještě mohou nacházet v Azovstalu.

Připravili jsme pro ně asi 90 autobusů a 25 sanitek. Samozřejmě vzhledem ke všem rušivým vlivům, kterým čelíme, jsme instalovali kamery ruských vzdušných a kosmických sil a přijímali proud téměř v reálném čase zde ve velitelském centru. Z Azovstalu nikdo neodjel. Ostatní civilisté, bylo jich přes 100, však mohli odejít. Bylo to pro nás v posledních dnech velké úsilí, které jsme vynaložili společně se všemi příslušnými mezinárodními organizacemi.

Ve městě je nyní klid, což nám umožňuje zahájit úsilí o obnovení pořádku, umožnit lidem návrat do jejich domovů a vrátit do města klidný život. Pokud jde o ty, kteří se skrývají v Azovstalu, spolehlivě jsme uzavřeli jeho obvod a potřebujeme tři nebo čtyři dny, abychom toto úsilí v Azovstalu dokončili.

Tím moje hlášení končí.

Ruský prezident Vladimir Putin: Domnívám se, že by nebylo vhodné tuto průmyslovou zónu napadnout.

Nařizuji vám, abyste útok zrušili.

Sergej Šojgu: Ano, pane.

Vladimir Putin: To je případ, kdy musíme upřednostnit zachování životů a zdraví našich vojáků a důstojníků. To je samozřejmě naše stálá priorita, ale v tomto případě ještě větší. Není třeba pronikat do těchto katakomb a prolézat pod těmito průmyslovými zařízeními.

Průmyslovou zónu zcela uzavřete, aby neulétla ani moucha!

Sergej Šojgu: Ano, pane.

Vladimir Putin: Musíte nabídnout všem, kteří nesložili zbraně, aby tak učinili. Rusko jim zaručuje život a důstojnost podle příslušných mezinárodních právních dokumentů. Všem zraněným bude poskytnuta lékařská pomoc.

Úspěšně jste dokončili bojové úsilí o osvobození Mariupolu. Dovolte mi, abych Vám při této příležitosti poblahopřál a vyřídil mé blahopřání vojákům. Zároveň Vás žádám o předložení návrhů na udělení státních vyznamenání vojákům, kteří se vyznamenali. Samozřejmě, jako obvykle, půjde o různá vyznamenání, ale chci, aby všichni věděli, že jsou to pro nás a pro celé Rusko hrdinové.

V této souvislosti musíme dbát na to, abychom splnili všechny sociální závazky vůči našim vojákům, zejména vůči raněným a rodinám našich padlých kamarádů.

Domnívám se však, že to nebude stačit. Musíme udělat víc a přijít s dalšími podpůrnými opatřeními a v určitém případě zvážit způsoby, jak zvěčnit památku těch našich soudruhů, kteří projevili hrdinství a obětovali své životy, aby naši lidé v Donbasu žili v míru a aby Rusko, naše země, mohlo žít v míru. Tito lidé si to zasloužili tím, co udělali, a tím, jak ctili svou přísahu.

Žádám vás, abyste se touto záležitostí zabýval v rámci ministerstva obrany, zatímco já vydám příslušné pokyny prezidentské kanceláři. Budu jednat se svými kolegy v regionech a oni budou spolupracovat s obcemi po celém Rusku.

Převzetí kontroly nad Mariupolem, velkým městem na jihu země, je samozřejmě velký úspěch. Gratuluji.

Sergej Šojgu: Děkuji, pane prezidente.

Žoldáci v podzemních bunkrech pod Azovstalem mohou být i z Česka

Jak tedy vidíte, stanovené úkoly Ruská armáda postupně naplňuje a bere přitom ohledy na civilní obyvatelstvo a vedlejší ztráty. Velmi zajímavý je ale vývoj okolo schovaných bojovníků v podzemí Azovstalu. Tam totiž nejsou jenom bojovníci Azovu, ale i stovky zahraničních žoldáků a zřejmě i Čechů, protože podle ruských novinářů byly v Mariupolu v centrálách Azovu nalezeny dokumenty a věci osobního charakteru, které patří Polákům, Britům, Němcům, ale i Čechům a Chorvatům.

Kolik bylo v Mariupolu v řadách Azovu žoldáků z ČR, to ví zřejmě jenom české ministerstvo obrany, a možná, že ani to ne. Nejvíce dobrovolníků z ČR podle našich informací mířilo v březnu právě na jihovýchod Ukrajiny do Mariupolu, a to až do 11. března, kdy Ruská armáda město obklíčila a nikdo se dovnitř a ven již nedostal. Ukrajina tímto způsobem postupně přijde o všechna velká města na východ od Dněpru. Ten proces je zjevný a západ tuší, že Rusko právě rýsuje nová pravidla geopolitiky.

Ukořistěné americké Javeliny, které našla Ruská armáda na předměstí Charkova po ústupu ukrajinské armády
Ukořistěné americké Javeliny, které našla Ruská armáda na předměstí Charkova po ústupu ukrajinské armády

Nasunování zbraní na Ukrajinu ze Západu lze proto považovat za 3. světovou válku vedenou s Ruskem skrze prostředníka, skrze Ukrajince. A opravdu platí, že Západ se rozhodl na Ukrajině bojovat proti Rusku do posledního Ukrajince, protože všechno tomu odpovídá. Západ sype Ukrajině zbraně horem spodem, ale ve výsledku na Ukrajině umírají jen Ukrajinci, a když neumřou, tak utečou a ty zbraně ze Západu zahodí do trávy a Rusové jimi potom vyzbrojují vojáky DLR a LLR.

Každý den nachází ruská armáda stovky a stovky kusů západní výzbroje, Javeliny, Stingery, NLAW protitankové systémy a výsledkem je, že nakonec se zbytky bojovníků utečou schovat do protiatomového bunkru a tam čekají, co s nimi Rusové udělají nebo neudělají. Kyjev se mohl válce vyhnout. Kdyby plnil Minské protokoly, ke kterým se přitom zavázal. Mariupol je tedy osvobozen a to je teprve začátek. Hysterie a vztek na Západě se ale začne prohlubovat postupně s každým dalším osvobozeným městem.

Zdroj: -VK- Šéfredaktor AE News, aeronet.news/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!