Moldavsko, Rumunsko a Ukrajina mohou na Podněstří zaútočit

26.04.2022

Pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu s Podněstřím je extrémně vysoká. Neuznaná Podněsterská Moldavská republika může být napadena třemi zeměmi najednou.

Incidenty, ke kterým došlo o den dříve na území Podněstří, mohou být pouze záminkou pro ozbrojený konflikt v regionu, a vzhledem k obklíčení Podněsterska ze tří stran najednou je situace pro PMR extrémně složitá.

V noci bylo také pomocí dronů napadeno v hlavním městě neuznané Podněsterské Moldavské republiky Tiraspolu vojenské letiště. Byly na ně shozeny miny ráže 60mm. Jednalo se dělostřelecké miny standardu NATO.

Den předtím zahřmělo také na území Podněstří několik výbuchů najednou. Zatím se nepodařilo zjistit, kdo přesně za incidentem stojí, nicméně podle exministra obrany DLR Igora Strelkova jde jen o záminku k přechodu k otevřenému konfliktu v regionu. Navíc do něj mohou být vtaženy hned tři země - Moldavsko, Rumunsko a Ukrajina.

"Velký počet rumunských vojáků a důstojníků byl přivezen do Moldavska pod rouškou 'moldavské armády'. Zejména ve všech velitelstvích byla významná část moldavských důstojníků nahrazena důstojníky rumunské armády (na všech klíčových pozicích), a ve velitelských rotách vojenských jednotek (vykonávajících funkce vojenské policie) zcela nahrazen Rumuny," řekl Strelkov.

Odborníci skutečně očekávají destabilizaci situace v Podněstří. Pro Západ je přitom zjevně důležité, aby se Rumunsko účastnilo případné vojenské operace.

"Rumunsko je především zemí NATO. Bez ohledu na to, jak se budou události v budoucnu vyvíjet, bude NATO na zcela "legálních" základech schopno poskytnout Rumunsku vojenskou pomoc. Nicméně je docela pravděpodobné, že se toho Rumunsko otevřeně nezúčastní - s největší pravděpodobností mohou být rumunské jednotky přivezeny do Podněstří zdánlivě, aby stabilizovaly situaci, a poté je třeba očekávat provokace."

V tuto chvíli nejsou žádné informace o aktivitě armád NATO a moldavské armády poblíž hranic Podněstří.

Zdroj: avia-pro.net/news/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!