NATO má nového vrchního velitele, experta na Rusko

11.05.2022

Novým vrchním velitelem sil NATO bude čtyřhvězdičkový generál americké armády Christopher Cavoli, špičkový expert na Rusko. Velení nad 100 000 amerických vojáků v Evropě i jednotkami spojenců převezme v létě.

Osmapadesátiletého Cavoliho nominoval americký prezident Joe Biden a aliance už jeho návrh přijala. S agresivní ruskou politikou se vypořádává Cavoli v posledních letech jako velitel amerických pozemních sil v Evropě a v Africe.

  • Právě Cavoli stojí za naplánováním několika rozsáhlých cvičení, během nichž Američané zkoušeli přes Atlantik bleskově přepravit tisíce vojáků a stovky kusů těžké techniky, aby prověřili reakci na ohrožení evropských spojenců.
  • Výborně zná Evropu. Jako malé dítě se v rámci Evropy s rodinou často stěhoval, vyrůstal v Římě, Veroně, Vicenze a Giessenu. Dobu studené války, kdy bylo v západní Evropě rozmístěno čtvrt milionu amerických vojáků, sledoval doslova z první řady.
  • Po důstojnickém výcviku sloužil jako podporučík v letech 1988 až 1991 u výsadkového praporu v italské Vicenze. Povýšil na kapitána a sloužil jako instruktor v kurzu Rangers. V roce 1997 úspěšně promoval na prestižní univerzitě v Yale z ruských a východoevropských studií. Od té doby ovládá kromě italštiny a francouzštiny také ruštinu.
  • Poté prošel velitelskými funkcemi u 10. horské divize a zahraničními misemi v Bosně a Afghánistánu. Šéfoval také například oddělení strategického plánování a politiky Ruska v rámci společného štábu Pentagonu.

Zdroj: cz24.news

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!