Blaha: "Nejhorší noční můra se naplňuje, Slovensko se mění na fašistický stát“ 

08.12.2020

Slovenský poslanec Ľuboš Blaha analyzuje význam a budoucí následky dnešního rozhodnutí vlády. Konkrétně jde o schválení návrhu ústavního zákona o bezpečnosti státu v době války, válečného stavu, výjimečného stavu a nouzového stavu. Nově by tak vláda mohla prodlužovat nouzový stav o 40 dnů. Blaha je přesvědčen, že vláda si tím chce rozšiřovat své pravomoci.

V současné době může nouzový stav na Slovensku platit nejvíce 90 dnů. Po schválení dnešního návrhu ale vláda získá možnost jej opakovaně prodlužovat o 40 dnů. Nicméně potřebuje k tomu souhlas parlamentu.

Poslanec Národní rady SR Ľuboš Blaha ale tento krok ze strany vládní koalice považuje za další pokus o nastolení autoritarismu na Slovensku. Podle něj totiž možnost nekonečně prodlužovat nouzový stav poskytuje vládě nástroje pro výrazné omezování práv a svobod slovenských občanů.

"Nejhorší noční můry se naplňují. Děje se přesně to, před čím jsem nejednou varoval. Můžou a budou prodlužovat nouzový stav donekonečna - právě si to odklepli," konstatuje znepokojeně Blaha.

Postup slovenské vlády Blaha přirovnává k politice chilského diktátora Augusta Pinocheta, který měl rozšířené pravomoce téměř 17 let, i když v ústavě bylo uvedeno, že výjimečný stav může trvat maximálně 90 dnů.

Je to cesta k represím a omezování svobod?

To, že prodloužení nouzového stavu bude podmíněno souhlasem Národní rady SR, Blaha nepovažuje za podstatné, a to kvůli tomu, že současná vládní koalice má v parlamentu ústavní většinu, a tím pádem není v tomto smyslu žádným způsobem omezená. Zasáhnout nebude moci ani slovenská prezidentka, která má čím dál více vůči současné vládě v čele s premiérem Igorem Matovičem skeptický postoj. V konečném důsledku vláda bude moci postupně omezovat občanská práva a svobody, myslí si slovenský poslanec.

"Prodlužování nouzového stavu znamená, že bude donekonečna platit zákaz shromažďování, navíc se posílí pravomoce a stát vám může nařídit nevycházet z domovů, narušit vaše soukromí a omezovat vaše lidská práva. Premiér Matovič si s vámi může dělat, co se mu bude chtít," nastínil Blaha možné důsledky dnešního rozhodnutí vlády.

V závěru svého příspěvku slovenský politik vyslovil předpoklad, že nynější vývoj situace v republice může vést k tomu, že bude zesílen nátlak na opozici, a nejsou podle něj vyloučeny ani represe. Blaha si dokonce troufá tvrdit, že Slovensko se již mění na fašistický stát.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!