Největší justiční skandál v dějinách: věznění Assangeho 

07.06.2021

"Zakladatel WikiLieaks Julian Assange čelí vězení a mučení za to, že odhalil válečné zločiny Západu," prohlásil zvláštní zpravodaj OSN pro otázky mučení Nils Melzer týden před zahájením summitu G7 ve Velké Británii. Melzer podpořil petici pro novinářovo propuštění z vězení.

Zpravodaj OSN spolu s Assangeovou snoubenkou Stellou Morisovou a ženevským starostou Frederiquem Perlerem vyzvali k osvobození Assangeho a zrušení procedury jeho extradice do USA.

Melzer, který rovněž působí jako předseda pro lidská práva na Ženevské akademii, označil Assangeho věznění za "jeden z největších justičních skandálů v dějinách". Podle něj jsou zakladatel WikiLeaks spolu s dalšími informátory o korupčním jednání USA (Edward Snowden a Chelsea Manningová) "kostlivci ve skříni západních zemí".

"Je to příběh člověka, který je stíhán za to, že řekl pravdu," uvedl Melzer. "Odhalil válečné zločiny, odhalil mučení a korupci. Je to nepříjemná pravda," poznamenal zpravodaj OSN.

Melzer se dále pozastavil nad tím, zda světoví lídři učí své děti, že říkat pravdu je špatná věc.

Mezitím v Ženevě, kde má dojít k summitu prezidentů USA a Ruska, byl postaven dočasný pomník věnovaný Assangemu, Snowdenovi a Manningové. Pomník vyhotovil italský umělec David Dormino již v roce 2015 a představuje tři postavy, které stojí na židlích, a vedle nich je čtvrtá židle, ale prázdná.

Ženevský tiskový klub sepsal petici, ve které požaduje okamžité propuštění Assangeho.

"Ve jménu úcty k nezcizitelným lidským právům a hodnotám, prosazovaným lidskoprávními organizacemi se sídlem v Ženevě," vyzval Ženevský tiskový klub britské úřady k "odmítnutí extradice Juliana Assangeho a navrácení jeho svobody".

Ženevský tiskový klub dále vyzval demokratické země, včetně Švýcarska, aby na svém území poskytly Assangemu útočiště, kde by byl chráněn před dalším stíháním.

Assange, aniž by byl uznán vinným z jakéhokoli zločinu, je již dva roky držen ve věznici Jejího Veličenstva v Belmarsh, kde jsou vězněni ti nejnebezpečnější zločinci v Británii, včetně teroristů, sériových vrahů a násilníků. Assange nadále zůstává uvězněn, i když v lednu soud zamítl jeho vydání do USA kvůli jeho duševnímu stavu. Americká vláda se ale proti rozhodnutí odvolala.

Assangeho snoubenka v sobotu novinářům řekla, že je zakladatel WikiLeaks ve velmi špatném zdravotním stavu a nedokáže ani ze sebe vydat souvislou větu. Podle ní je 22 hodin denně uzavřen ve velmi malé cele.

"Julian nemá násilnické sklony a není nebezpečný ani vůči společnosti. Je vydavatel a jeho poselství se týká svobody informací. Tato situace zostuzuje britský justiční systém," cituje Morrisovou deník Daily Mail.

Podle ní by britský premiér Boris Johnson měl na summitu G7 požádat amerického prezidenta Joe Bidena, aby USA přestaly stíhat Assangeho.

Summit G7 se bude konat ve Velké Británii ve dnech 11. až 13. června.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!