Zavedení bezletové zóny na Ukrajině by vedlo k eskalaci konfliktu

08.03.2022

Někteří američtí senátoři z Demokratické i Republikánské strany jsou proti zavedení bezletové zóny na Ukrajině - což je krok, který by mohl vyvolat eskalaci konfliktu, píše Politico.

Podle senátora Chrise Murphyho, který promluvil na Fox News, je třeba Západu "objasnit", že se nechystá "vstoupit do války s Ruskem".

Později kongresman tweetoval, že "sestřelování ruských letadel vyžaduje jednu věc - podepsání aktu o vyhlášení války, což se neděje".

Proti bezletové zóně nad Ukrajinou byla také Joni Ernst z Republikánské strany. Podle jejího názoru by takové opatření "bylo vypuknutí třetí světové války".

Spolu s ní se odpůrcem této myšlenky stala i republikánská bývalá velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová, která navrhla pokračovat v realizaci sankční politiky vůči Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin dříve připomněl, že Rusko bude považovat rozhodnutí jakékoli země zavést bezletovou zónu nad Ukrajinou za účast ve vojenském konfliktu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že aliance není stranou konfliktu na Ukrajině. Totéž prohlásil i britský premiér Boris Johnson: to, co se děje na Ukrajině, podle něj "není konflikt NATO a ani se jím nestane".

Na pozadí této pozice aliance prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj obvinil ze smrti Ukrajinců západní země.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nevyloučil, že se Zelenský svým chováním snaží vyvolat konflikt mezi Ruskem a NATO, o čemž svědčí jeho "militaristické šílenství".

Zdroj: infokuryr.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!