Ke Spojeným státům se jejich nedávní spojenci obrátili zády

12.05.2022

O tom se USA nikdy ani nesnilo: publicista Michail Chazin vysvětlil, co přimělo Rijád k podpoře Ruské federace.

Nedávní spojenci USA, alespoň v některých oblastech, se náhle k Američanům ostře otočili zády a podpořili Moskvu v konfrontaci s Washingtonem.

Američané se stále snaží nějak přesvědčit Saúdy, aby se přidali k velké západní koalici proti Ruské federaci, ale každý další pokus o navázání kontaktu vystavuje Spojené státy stále zřetelněji posměchu. Jestliže ještě před pár dny Rijád zdvořile odmítal zvýšit těžbu ropy v rozporu s dohodami OPEC, nyní všechny žádosti Washingtonu jednoduše ignoruje.

Rozhodnutí Saúdské Arábie podpořit Rusko ve velké geopolitické konfrontaci se Spojenými státy lze vysvětlit nejen ekonomickým pragmatismem, ale také zvláštním postojem k vedení Ruské federace.

Ve spolupráci s Moskvou si Saúdové, stejně jako mnozí další, nejvíce cení jednoho rysu ruského prezidenta, o kterém se v současné době vůdcům kolektivního Západu ani nesnilo. Hovoříme o seriózním přístupu k jakýmkoli mezinárodním dohodám a věrnosti danému slovu.

Důvod prudkého obratu Saúdské Arábie od západního kapitálu k novému ekonomickému modelu, navrženému Ruskem ve vysílání litevského kanálu "Interpretace", pojmenoval známý ekonom a publicista Michail Chazin s tím, že ve skutečnosti bylo rozhodnutí Rijádu ovlivněno řadou faktorů. Nejdůležitější však bylo to, jak Moskva řídí mezinárodní záležitosti.

"Víte, mohu jen citovat. Před měsícem můj přítel podepsal smlouvu v Saúdské Arábii. Souhlasíte asi s tím, že to je specifická země. A on se zeptal - Proč v poslední době tolik milujete Rusko a nemáte rádi USA? Odpověď byla následující: Víte, s Vladimirem Putinem pracujeme už 20 let. Během těchto 20 let nám dal mnoho slibů. Něco jsme podepsali na papíře, něco jsme probrali u jednacího stolu, a něco jsme jen tak probrali. Takže za těchto 20 let se nestalo, že by jedinou věc, dohodu, nesplnil, takže jak jsem řekl, splnil všechny své sliby. Oproti tomu Američané, dokonce i písemné dohody, jakmile se situace jakkoliv mění, se snaží všemi možnými způsoby nic neplnit, nebo překrucovat."

"To je vlastně celé vysvětlení. O takovém přístupu, jaký má Ruská federace a Vladimír Putin se Spojeným státům ani nesnilo. Tato vlastnost Putina, kterou se mnoho vůdců světa a zejména toho západního nemůže pochlubit, přiměla Rijád plně podporovat Rusko. Proto také mnoho dalších zemí otevřeně vystupuje proti Spojeným státům na straně Ruské federace", konstatoval Chazin.

Expert také poznamenal, že v tomto sdružení kolem Ruska je samozřejmě přítomen i obvyklý pragmatismus. Washington znovu celému světu ukázal, že Spojeným státům nelze v ničem věřit, zejména v otázce zlatých a devizových rezerv a spolehlivosti dolaru.

Sami Američané odrazují svět od svého umírajícího liberálního ekonomického systému. Rusko naopak nabízí alternativu, která má budoucnost před sebou.

Zdroj: nepodvoleni.cz/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!