Rusko varovalo USA před rozmístěním raket v Evropě a Asii

04.08.2020

Moskva okamžitě zareaguje, pokud Spojené státy rozmístí v jakémkoli regionu jaderné či nejaderné rakety, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Podle ruského ministerstva povedou kroky Washingtonu k tomu, že "přestanou existovat jakákoliv omezení ohledně rozmísťování raket středního a krátkého doletu. Již nyní se hrozby pro všeobecnou světovou bezpečnost mnohonásobně navýšily."

"Po vypovězení smlouvy INF (Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu) se Washington okamžitě zaměřil na co nejrychlejší dokončení vývoje raketových zbraní, které byly dříve smlouvou INF zakázané. Americká strana veřejně oznámila svůj záměr co nejrychleji rozmístit perspektivní raketové zbraně - především v asijsko-tichomořském regionu. Není vyloučeno, že se také objeví i v Evropě," uvedla ruská diplomacie.

"Je zřejmé, že rozmístění amerických pozemních raket středního a krátkého doletu v různých regionech světa vážně poškodí regionální a globální bezpečnost a zároveň vyvolá nové nebezpečné kolo závodů ve zbrojení. Rusko nemůže ignorovat vznik dalších raketových základen, které budou ohrožovat území, která mají pro nás a naše spojence strategický význam. To bude vyžadovat okamžitou reakci, bez ohledu na to, zda americké rakety s jadernou či nejadernou výbavou budou rozmístěny v regionech, z kterých může být ohroženo ruské území," dodalo ministerstvo. 

Pozastavení platnosti smlouvy INF

Platnost smlouvy INF byla pozastavena 2. srpna 2019. Již na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od smlouvy a obvinil Rusko z dlouhodobého porušování. Na začátku loňského července zákon o pozastavení plnění smlouvy podepsal také ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva všechna obvinění z porušení INF popírá a opakovaně uvádí, že podmínky smlouvy dodržuje a obvinění ze strany USA bylo záměrné. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že obvinění ze strany USA je neopodstatněné.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!