USA mají Orbána za "gaunera", je to ale jinak

11.08.2021

Tucker Carlson, známý moderátor americké televizní stanice FoxNews, se přijel do Budapešti osobně přesvědčit, jak moc je maďarské obyvatelstvo utiskováno a trpí údajně do té míry, že americká nezisková organizace Freedom House, placená americkou vládou, řadí Maďarsko v oblasti dodržování lidských práv až za Jižní Afriku. Americký prezident Biden dokonce nazývá Orbána "totalitním diktátorem a zločincem".

Při návštěvě Maďarska americký moderátor podle vlastních slov zjistil, že nic nemůže být vzdálenější pravdě. Obraz Maďarska, jak je vylíčený v amerických médiích, se liší od reality, jak moderátor zjistil na vlastní kůži. "Není to jen lež, je to nehorázná lež, je to šílené," řekl doslova. Klade si například otázku, kde je  pravděpodobnější, že dostanete vyhazov z práce, když nesouhlasíte s vládní politikou - zda v New Yorku nebo Budapešti, kde vás Big Tech umlčí za nepohodlné názory.

Moderátor FoxNews Tucker Carlson udělal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem asi v 20minutový rozhovor. Probírali zejména otázky, proč je Maďarsko trnem v oku nejen americkému prezidentovi, ale i liberální západní Evropě. Proč jej liberálové nazývají "fašistou". Proč se nejen USA, ale i "levicová" západní Evropa a západní státy Evropské unie nepochybně pokusí zvrátit vývoj v Maďarsku ovlivněním tamních voleb, které se budou konat na jaře příštího roku, a ani se tím netají. Mají heslo, které v němčině zní "Orbán muss weg!" (Rakouský kancléř Kurz by o tomto hesle mohl vyprávět, a to není tak "nápadný" jako Orbán.)

Začátek rozhovoru se vrací k roku 2015, kdy se Orbán rozhodl bránit svou zemi před migrační vlnou, způsobenou pozváním "Syřanů" do Evropy německou kancléřkou Merkelovou. "Bránit naši zemi je a vždy bude naše právo," říká Orbán jasně a několikrát. "Naši zemi, náš národ, náš jazyk, naši historii". Nikdo nemá právo jen tak přijít kamkoli a žít tam na úkor společnosti. To je jasné Orbánovo tvrzení. "Musíte bránit svůj národ před nebezpečím," dodává.

Orbán se nepouští do spekulací, do jaké míry doplácí například Německo na svou politiku otevřených hranic. Jen trvá na právu Maďarska jít si svou vlastní cestou. Nejen v obraně hranic, ale i v důrazu na to, co nejčastěji nazýváme "tradičními hodnotami". Podle Ondřeje Profanta (strana Pirátů) však mají Orbánovy výroky "nádech fašismu".

V rozhovoru Orbán také jasně říká, co na Maďarsku a jemu samotném liberální Evropě a USA tolik vadí: "Mnoho zemí se rozhodlo jít novou cestou. Vytvořit Novou společnost, společnost postkřesťanskou a postnárodní. Oni věří, že když spolu budou žít různé komunity, tedy i muslimové vedle původních, řekněme křesťanských komunit, dopadne to dobře. Já neříkám, jestli je to dobře nebo špatně, říkám, že to je velmi riskantní a šance, že to nedopadne dobře, ale naopak velmi špatně, je zjevná a vidíme to každý den. Každý národ má právo rozhodnout se, jestli tento risk přijme. A my jsme řekli, že touto cestou nepůjdeme."

"To je důvod, proč je Maďarsko tak kritizované, a proč se mnou osobně je jednáno, jako s černou ovcí Evropské unie," říká Orbán.

Ti, kdo razí liberální myšlenky, jsou znepokojeni tím, že ve střední Evropě - nejen v Maďarsku a Polsku - existuje skupina států, které mají na spoustu věcí konzervativnější pohled. A mají úspěch.

Na otázku, co si myslí o výroku amerického prezidenta Bidena, který ho osobně nazval "grázlem" (thug), Orbán odpověděl, že je to velmi urážlivý výrok, urážlivý i vůči Maďarům, ale jelikož ho pronesl americký prezident, je třeba na to reagovat s nadhledem. Jedna věc jsou prý obchodní vztahy s Amerikou, které fungují skvěle, a druhá věc jsou vztahy s novou americkou administrativou. "Možná si ale vláda USA uvědomí, že je lepší mít ve středu Evropy stabilní, i když konzervativní stát, partnera v NATO, než nestabilní liberální stát". Tím mínil pokusy o ovlivnění voleb v Maďarsku, kterých se prý neobávají, nýbrž s touto skutečností počítají a budou se bránit. Liberálové udělají prý všechno možné, aby se ho zbavili, míní Orbán a v tomto má pravdu zcela určitě. Před nějakou dobou se nemyslitelné - tzv. liberální síly celé Evropy a USA se spojily s bývalými komunisty v Maďarsku za účelem svržení jeho vlády - stává skutkem.

Orbán také poukazuje na skutečnost, že i v zemích, které mají neoliberální vlády, jsou miliony lidí, kteří s jejich politikou nesouhlasí. Nejviditelnější je to v současné době v Itálii. Proto prý existuje možnost, že k tradičním hodnotám se vrátí více zemí.

Rozhovor moderátora FoxNews Tuckera Carlsona s maďarským premiérem Viktorem Orbánem odhalil mnoho věcí. Uvidíme v dubnu, zda maďarská sjednocená opozice a světová "Open society" najdou svou Tichanovskou a rozjedou běloruský scénář přímo v členské zemi Evropské unie. Necháme se překvapit.

Zdroj: czechfreepress.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!