OSN: Sankce USA porušují lidská práva v mnoha zemích

06.03.2021

"Sankce zavedené Spojenými státy na základě vyhlášeného výjimečného stavu porušují širokou škálu lidských práv v Číně, na Kubě, na Haiti, v Íránu, Nikaragui, Ruské federaci, Sýrii, Venezuele, Zimbabwe a dalších zemích po celém světě, včetně práv na svobodu pohybu, sdružování, na řádný soudní proces, spravedlivý soudní proces a presumpci neviny, jakož i ekonomická a sociální práva a samotné právo na život," uvedli odborníci OSN v prohlášení.

Podle odborníků OSN domácí legislativa umožňuje americkému prezidentovi vyhlásit výjimečný stav, což umožňuje uvalení sankcí na základě ohrožení národní bezpečnosti, ale také v případech, kdy hrozbám čelí zahraniční politika nebo ekonomika USA. Podle odborníků se zavedení výjimečného stavu jeví jako omluva pro ukládání sankcí na dobu neurčitou.

V tomto ohledu jejich prohlášení rovněž obsahuje výzvu na adresu Spojených států, aby plně a přísně dodržovaly své závazky, vyplývající z Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, aby se zabránilo jakémukoli negativnímu dopadu na lidská práva osob, na něž se vztahují sankce.

K USA se připojila Evropská unie, která poprvé zavedla sankce v rámci nového globálního režimu za porušování lidských práv proti čtyřem ruským občanům za uvěznění Alexeje Navalného. Na sankční seznam byli zapsáni předseda vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin, ředitel Ruské gardy Viktor Zolotov, generální prokurátor Ruska Igor Krasnov a ředitel Federální vězeňské služby Alexandr Kalašnikov.

Němečtí poslanci se vyjádřili k nově uvaleným sankcím Evropskou unií proti Rusku a patřičně je kritizovali. Nově uvalené sankce EU proti Rusku ukazují, že vedení není připraveno přehodnotit svůj přístup k Moskvě, uvedli ve svém prohlášení němečtí poslanci.

"Svými pokusy přesně řídit ruskou politiku pomocí sankcí se EU diskredituje jako seriózní diplomatický partner," uvedli poslanci.

Kauza Navalnyj

2. února během zasedání Moskevského městského soudu bylo Navalnému změněno podmínečné odsouzení na 3,5 roku nepodmíněně.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna na letišti Šeremetěvo po návratu z Německa, kde se léčil po incidentu s údajnou otravou. Byl odvezen na oddělení policie v Chimkách, kde se o den později Chimkinský městský soud usnesl, že má být vzat do vazby na 30 dní. Navalnyj byl zadržen za porušení zkušebního období jakožto podmíněně odsouzený v kauze Yves Rocher. 29. prosince roku 2020 po něm bylo v RF vyhlášeno pátrání.

Navalnyj byl dvakrát odsouzen podmíněně. Poprvé v kauze společnosti Kirovles v souvislosti se zpronevěrou částky, přesahující 16 milionů rublů, a podruhé v kauze společnosti Yves Rocher v souvislosti s krádeží přes 30 milionů rublů. V posledním případě ho Zamoskvorecký soud města Moskvy odsoudil k 3,5 roku podmíněně.

V prosinci 2020 navíc Vyšetřovací výbor RF zahájil trestní řízení proti Navalnému podle článku o podvodech ve zvlášť velkém rozsahu, které se podle vyšetřovatelů týkaly shromažďování darů od jednotlivců ve výši - 588 milionů rublů (6,5 milionů eur) pro potřeby neziskových organizací.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!