Pád režimu Pax Americana se urychlil

16.07.2022

Joe Biden opustí bez tiskové konference Střední Východ po neúspěšné misi u šejků, aby zvýšili těžbu ropy! OPEC o tom bude rozhodovat až v srpnu!

Viktor Orbán prohlásil, že protiruské sankce zabíjí ekonomiku EU, stejně jako "výstřel do plic", po kterém se celá Evropa začíná dusit! Časopis The Economist varuje před noční můrou kruté zimy v Evropě, kde se státy EU budou obviňovat z nedostatku solidarity, že se nechtějí rozdělit o plyn s ostatními!

Nestává se příliš často, aby někdo z věrných vazalů, který po dlouhé dekády věrně plnil americká přání, se najednou obrátil k USA zády a vrazil jim dýku do zad. A to ne jednu, ale rovnou dvě. Přesně to se stalo v pátek v Rijádu. Saúdská Arábie po jednání s americkým prezidentem Joe Bidenem oznámila, že nezvýší objem těžby ropy, a to ani na přímou prosbu amerického prezidenta, protože o zvýšení objemu těžby může rozhodnout pouze vedení OPEC, které bude zasedat až příští měsíc v srpnu. Agentura Bloomberg právě oznámila, že Joe Biden podle informací opustí Střední Východ bez tiskové konference, což je už nyní tlumočeno jako známka neúspěšné cesty po arabských zemích.

Joe Biden s členy saúdské královské rodiny po příletu do Rijádu
Joe Biden s členy saúdské královské rodiny po příletu do Rijádu

Joe Biden vyrazil na Střední Východ v naději, že přemluví šejky ke zvýšení těžby ropy, protože ceny benzínu v USA dosahují astronomických výšin a v USA se blíží v listopadu klíčové kongresové volby, do kterých půjdou Američané zřejmě s takovým naštváním a vztekem na vládu, že se dá očekávat opravdu masivní vítězství Republikánské strany. Joe Biden potřebuje urgentně dobrou zprávu na domácí frontě, potřebuje snížit ceny paliv na pumpách, ale k tomu potřebuje razantní navýšení těžby ropy všech členských zemí OPEC. Biden se pokusil přemluvit alespoň Saúdy, ale neuspěl. A to není to nejhorší. Druhá dýka přišla vzápětí.

Saúdská Arábie uvedla, že požádá o vstup do BRICS a odchází tím okamžikem od petrodolaru!

Ve stejný okamžik, kdy Bloomberg oznámil, že Biden opustí Střední Východ bez tiskové konference, v té samé chvíli prezidentka sdružení BRICS Purnima Anandová oznámila, že další 3 země požádaly o členství v BRICS a podají přihlášky už příští rok na summitu v Jihoafrické republice. Jedná se o Turecko, Egypt a Saúdskou Arábii! Naprostý šok, který Bloomberg označil za nejhorší zprávu pro americký dolar za posledních několik desítek let, protože vstup Saúdské Arábie do BRICS bude znamenat konec petrodolaru, tedy konec exkluzivity prodeje saúdsko-arabské ropy pouze za americký dolar, protože BRICS ve svých pravidlech má podmínku obchodování pomocí tzv. měnového koše, kdy ostatní členové skupiny musí přijímat platby ve kterékoliv nabídnuté měně z tohoto koše a nesmí vyžadovat platbu v měně jiné.

Nejvyšší představitelé skupiny BRICS
Nejvyšší představitelé skupiny BRICS

"Všechny tyto země projevily zájem o vstup do BRICS a připravují se podat žádost o členství. Domnívám se, že je to dobrý krok, protože na rozšíření se vždy pohlíží příznivě; určitě to posílí globální vliv BRICS," řekla Anandová ruským novinám Izvestija. Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) tvoří více než 40 % světové populace a téměř čtvrtinu světového HDP. Mezi deklarované cíle bloku patří podpora míru, bezpečnosti, rozvoje a spolupráce na celém světě a přispívání k rozvoji lidstva.

Mezi politiky je toto oznámení považováno za vražení dýky do zad USA právě ve chvíli, kdy jsou USA na tom po stránce stability nejhůře od konce II. sv. války. Rijád tímto krokem potopí petrodolar způsobem, který už nepůjde sanovat, protože Saúdská Arábie jako největší arabský ropný producent určuje politiku prodeje ropy, a pokud Rijád chce vstoupit do BRICS, znamená to jediné, a to potopení úlohy a existence petrodolaru. Až dosud Rijád držel petrodolar nad vodou výměnou za dodávky amerických zbraní, což bylo oboustranně výhodné, ale jak se zdá, po necelých 50 letech od vzniku petrodolaru už Rijád v tomto pokračovat nechce.

Evropská unie se hroutí spolu s americkým impériem Pax Americana

Zatímco kolektivní Západ uvaluje na Rusko a rovněž Čínu sankce, sankce, sankce, jako na běžícím pásu, tak země, jako Saúdská Arábie nebo Turecko, se vrhají do náruče kolosu BRICS. Zatímco zdegenerovaná západní společnost se stále považuje za vrchol civilizačního rozvoje, konceptuálně gramotní lidé už vědí, že to není pravda, protože se schyluje k tomu, že tato údajně nejrozvinutější civilizace bude v zimě trpět zimou, dost možná i hladem, a to ne kvůli katastrofě, moru nebo válce na svém území, ale kvůli vlastní tuposti a konceptuální negramotnosti politiků.

Uběhlo zhruba 5 měsíců od začátku speciální vojenské operace na Ukrajině a výsledkem je zhroucené euro na úrovni 1:1 vůči americkému dolaru, a rekordně silný rubl vůči dolaru, jaký nikdy v novodobé historii ještě nebyl, mamutí a nekontrolovatelná inflace potravin a veškerého zboží a služeb v Evropě ještě zvyšuje inflaci a ceny paliv a energií a v Německu se již omezují dodávky teplé vody na několik hodině denně, a to jsou teprve prázdniny a fabriky mají celozávodní dovolené.

Není proto divu, že Viktor Orbán v pátek prohlásil, že protiruské sankce zabíjejí ekonomiku EU, aniž by donutily Rusko k zastavení války na Ukrajině, přičemž jediným vlivem na Rusko je posilování rublu v důsledku enormní palivové krize ve světě.

Maďarský premiér v pátečním rozhlasovém rozhovoru dále prohlásil, že sankce EU proti Rusku byly "špatně vypočítané" a mohly by zničit evropskou ekonomiku, pokud Brusel nezmění svůj dosavadní postoj. "V Bruselu musí nastat okamžik pravdy, kdy vedoucí představitelé přiznají, že se přepočítali, že politika sankcí vycházela ze špatných předpokladů a musí se změnit," prohlásil Orbán, který je otevřeným kritikem politiky EU vůči Rusku.

EU se střelila protiruskými sankcemi do vlastních plic a teď lapá po dechu a bojuje o přežití

Uvedl, že Ukrajina sice potřebuje pomoc (ale ne formou zbraní), a vedoucí představitelé bloku by měli vůči Rusku změnit svou strategii. Dodal, že sankce nedokázaly destabilizovat ruskou ekonomiku a nedonutily Moskvu zastavit vojenskou operaci. Jak dále uvedl, místo toho způsobily rozsáhlé škody vlastní ekonomické stabilitě EU. "Sankce Ukrajině nepomáhají, jsou však špatné pro evropskou ekonomiku, a pokud to takhle půjde dál, evropskou ekonomiku to zabije.... To, co vidíme nyní, je neúnosné," prohlásil maďarský lídr.

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán již v květnu varoval před blížící se recesí v EU v důsledku její protiruské politiky, když řekl, že současná energetická krize spolu se zvyšováním úrokových sazeb v USA "společně přinesly éru vysoké inflace", která "přinese éru recese". O dva měsíce později se však zdá, že má o budoucnosti ekonomiky bloku ještě hlubší pochybnosti. "Zpočátku jsem si myslel, že jsme se pouze střelili do nohy protiruskými sankcemi, ale nyní je jasné, že se evropská ekonomika střelila do plic a teď lapá po dechu v boji o vlastní přežití," varoval Orbán. Tento příměr je naprosto trefný, protože i v české poslanecké sněmovně se začíná projevovat zoufalství, když někteří poslanci Pirátů navrhují, aby se proti nedostatku plynu bojovalo teplými svetry a otužováním (!).

Piráti v ČR chtějí v českých fabrikách a závodech asi "topit" svetry místo ruského plynu

Nevím, jestli lze teplými svetry topit v kotlích průmyslových podniků, které jedou na plyn a zaměstnávají v ČR skoro 2 miliony lidí, protože tolik teplých svetrů v ČR určitě není, aby se s nimi dalo topit a pohánět s nimi průmysl. Pokud poslanci mysleli pouze svetry na zahřátí lidí před zimou doma, tak to je ještě horší varianta, protože pokud bude nedostatek plynu i pro domácnosti, tak se ten tzv. vyspělý kolektivní Západ rázem ocitne v Době ledové a lidé budou topit dřevem z pokácených stromů v městských parcích a místo do mobilů budou koukat do ohniště uprostřed obýváku při opékání ztvrdlých rohlíků. A to opravdu bez legrace.

Časopis The Economist v posledním čísle varuje před nadcházející zimou, která se může proměnit v noční můru největší krize EU v celé její historii, kdy jednotlivé země se budou hašteřit a obviňovat z nedostatku solidarity, když se některé země nebudou chtít podělit o své plynové rezervy s ostatními mrznoucími státy EU.

Po vítězství Republikánů v Kongresu v listopadu se totiž očekává, že USA zahájí další dva roky novou éru izolacionismu a budou veškeré energie zadržovat a směrovat pro domácí trh a odběratele, a to s jediným cílem, aby v roce 2024 republikánský kandidát vyhrál prezidentské volby. A k tomu bude potřeba podnět, především zlepšení energetické situace v USA. Evropa se proto po nástupu Republikánů v USA už nebude moci spoléhat na LNG z USA, ale bude muset nakoupit svetry.

Až půjde ve svetru a v mrazu německá Karkulka plynovým lesem se zavřenými kohouty a potká se se zlým ruským medvědem...

Hodně svetrů, že byste to nepřepočítali ani na Fábie, seřazené vedle sebe a za sebou. Plynu je na světě omezené množství. A každý metr tohoto plynu má svého majitele dlouho dopředu podle smluv. Na spotu je totiž všechno vykoupeno. Politici to vědí, Fiala to ví také, ale nechce to říct lidem nahlas. Evropská komise spoléhá na zázrak, že prý Ázerbájdžán by mohl trubkami Evropě poslat přes Turecko více plynu. Ale trubky jsou už nasmlouvané přepravou jiného plynu. A zkapalňovací a zplynovací terminály v EU v dostatečném počtu neexistují.

Takže otázka zní, kolik zemí oškube Slovensko o plynové zásoby, které prý má nejvíce naplněné zásobníky s plynem v celé EU? Zásobníky jsou v zemi pod Tatrami prý naplněny na 49% a Slovensko se prý musí se zeměmi EU podělit, zaznělo ve čtvrtek na radě EU v Bruselu. A slovenský premiér teď prý neví, jak na to reagovat, aby svým výrokem nevyvolal buď nelibost v Bruselu, anebo naopak nepokoje na Slovensku ve chvíli, kdy přijdou na podzim první mrazy. A s nimi první odstávky dodávek plynu kvůli podělení se o slovenský plyn se zbývajícími 26 státy EU. 

Takže pozor, obálka The Economist opět předpovídá, že vydat se pro plyn bude jako cesta Karkulky temným plynařským lesem, kde číhá zlý ruský medvěd v roli vrchního plynaře. Může to znít vtipně, ale to je kvůli tomu, že je teď léto. Až budou lidé klepat kosu v místnosti, kde budou mít kládu, tak už to vtip nebude. To bude realita.

Zdroj: -VK- Šéfredaktor AE News, aeronet.news/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!