Potraviny nezlevní, maloobchod ovládá 5 zahraničních řetězců!

18.07.2023

Potraviny už nezlevní. Maloobchod s potravinami ovládá 5 zahraničních řetězců, které ždímají české spotřebitele a prodávají jim podřadné potraviny. To vše za podpory Fialovy vlády (ODS).

Největší ekonomický komik je poradce premiéra Fialy pro ekonomiku nějaký Š. Křeček. Podle něj prý zákon trhu povede ke zlevnění potravin. Jenže Křečkovi asi nikdo neřekl, že v ČR žádný svobodný trh s potravinami neexistuje. Maloobchod ovládá skupina 5 zahraničních řetězců a ty vytvořily oligopol a šponují ve shodě ceny a ždímají české spotřebitele. Většině lidí je tahle skutečnost známá, ale pro premiérova poradce Křečka to raději shrnu. Zhruba 85% maloobchodního prodeje potravin ovládají tyto firmy Schwartz Group (Lidl a Kaufland), Rewe (Billa a Penny Market), Tesco, Ahold (Albert) a Globus!

Zbytek má COOP a menší řetězce jako Hruška, Flop, Tuti atd. a internetové obchody, jako Košík, Rohlík atd. Vietnamské večerky mají podíl zcela bezvýznamný (méně než 0,5%) a jejich majitelé se ve skutečnosti prodejem potravin neživí. To se týká i medii oslavované firmy Tanda Foods!

Na ruku zahraničním řetězcům jde vláda P. Fialy (ODS), která je otevřeně kryje. Předchozí ministr zemědělství Nekula (KDU) dokonce vystupoval jako marketingový agent Lidlu a byl pro smích celé zemi. Antimonopolní úřad je parta líných a chamtivých "budižkničemu" a tak mají zahraniční řetězce volnou ruku! Pro zajímavost, před časem byl předsedou tohoto úřadu jistý R. Neruda, manžel neúspěšné kandidátky na prezidenta D. Nerudové. 

Na trhu potravin žádná konkurence neexistuje a ke zlevnění potravin proto nedojde. Proč by to zahraniční řetězce dělaly, takhle mají pohádkové marže a zisky a nemusí se nijak snažit. Ještě si v klidu mohou dovolit prodávat Čechům potraviny podřadné kvality, které by si doma v Německu, Holandsku atd., prodávat nikdy nedovolily.

Skutečným řešením by bylo pouze převedení těchto řetězců do českých rukou a vytvoření opravdu konkurenčního prostředí.

Manažer obchodu

Zdroj: infokuryr.cz/n/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!