Káva se skořicí: proti cholesterolu, vysokému tlaku i rakovině

13.09.2021

Káva je považována za jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě. Mnozí lidé zahajují den právě kávou, ale málokdo ví, jak se z ní dá získat maximální užitek. Dietologové doporučují přidávat do kávy koření, které je nejen chutné, ale také prospěšné našemu zdraví. Jde o obyčejnou skořici.

Jaké bonusy může poskytnout skořice našemu zdraví? 

- Snižuje hladinu cholesterolu a cukru: Průzkum uveřejněný v Diabetes Care ukázal, že ve skupině 60 dospělých lidí s cukrovkou druhého typu, kteří konzumovali skořici, klesla hladina cholesterolu lipoproteinů nízké hustoty o celých 27 % a hladina celkového cholesterolu o 26 %. Stejný průzkum ukázal, že pacienti, kteří konzumovali potravinové doplňky se skořicí, si snížili průměrnou hladinu glukózy o celých 29 %. Vědci přitom již dříve dokázali, že pravidelná konzumace kávy také snižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu.

- Snižuje krevní tlak: Průzkum z roku 2013, jehož výsledky byly uveřejněny v časopise Nutrition, ukázal, že již krátkodobá konzumace skořice přispěla ke značnému snížení systolického a diastolického tlaku.

- Protirakovinový potenciál: Četné průzkumy svědčí o tom, že skořice je silný potravinový doplněk, snižující riziko vzniku rakoviny. Vědci z Národního ústavu rakoviny v indickém Chittaranjanu zjistili, že skořice má protizánětlivé vlastnosti, které také indukují apoptózu, což pomáhá zabíjet zhoubné buňky v tlustém střevu. Předtím vědci také dokázali, že káva snižuje riziko vzniku rakoviny jater a kolorektálního karcinomu. Nedávný průzkum uveřejněný v magazínu Science Heritage Journal ukázal, že skořice také pomáhá v boji proti rakovině prsu, plic a rovněž proti leukémii.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!