Chmelár: USA chce Evropu zatáhnout do válečných konfliktů

10.06.2021

NATO zbrojí a svrhává režimy, nicméně z agrese obviňuje ostatní. Podle slovenského levicového publicisty a politika Eduarda Chmelára by Evropa měla zvážit, zda se nechat Spojenými státy vtáhnout do spirály válečných konfliktů.

Chmelár na Facebooku reagoval na nedávné výroky generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, který po pondělním setkání s americkým prezidentem Joe Bidenem v Bílém domě ostře kritizoval Rusko a Čínu.

"Již delší dobu pozoruji z profesionálních důvodů generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a musím konstatovat, že v čele Severoatlantické aliance stojí čistý psychopat. Ten člověk se dočista zbláznil. Nikdo nemá tolik nepřátel ve světě jako USA, ale on po setkání s Bidenem v Bílém domě prohlásil, že žádná jiná světová mocnost nemá tolik přátel a spojenců, jako Spojené státy," poznamenal Chmelár.

Stoltenberg na setkání s Bidenem obvinil představitele čínského státu z toho, že "nesdílí naše hodnoty", a z potlačování demokracie a práv menšin. Později v rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag generální tajemník NATO varoval Rusko a Bělorusko před destabilizujícími aktivitami na východním křídle aliance a obvinil Moskvu z "rostoucí agrese". Z tohoto důvodu, jak poukazuje Chmelár, si NATO našlo důvod ke stálému zvyšování zbrojení.

"Člověk nemusí být rusofil, aby pochopil, že toto je nemocné uvažování a zvrácená filozofie," míní slovenský publicista. "Evropa by se měla zamyslet nad tím, proč má stále více nepřátel ve světě, proč nás Spojené státy vtahují do spirály nekonečných válek a závodů ve zbrojení a zda je NATO cesta k míru a bezpečnosti," vyzývá evropské politiky.

Chmelár připomíná, že členské státy NATO zvyšují výdaje na zbrojení, a to nehledě na pandemii. Podle oficiální statistiky NATO již 11 zemí splňuje závazek 2 % výdajů na obranu, a to včetně Slovenska. Před sedmi lety dosahovaly 2 % pouze vojenské rozpočty USA, Řecka a Británie. Celkem aliance v pandemický rok vydala na obranu 1,028 bilionu dolarů. Je to téměř pětkrát více, než Čína a šestnáctkrát více než Rusko. Obranné výdaje zvyšují jak evropští členové, tak USA.

"Pokud chce Evropa zůstat 'mírovým projektem', musí se bezpodmínečně emancipovat, a když to bude nutné, tak odtrhnout od zhoubného militaristického vlivu USA a změnit filozofii své bezpečnosti. Adresovat Číně výčitku, že 'nesdílí naše hodnoty', je projevem nekoloniální agresivity, ne partnerství a respektu. V Pekingu tato zpupnost nikoho nevyděsí, pouze prohloubí nedůvěru," vzkazuje Chmelár.

Kromě Stoltenberga a NATO Chmelár kritizoval poslední iniciativu německého ministra zahraničí Heiko Maase zrušit právo veta v rozhodování o zahraniční politice EU.

"Nemůžeme dovolit, aby z nás dělali zajatce lidé, kteří svým vetem maří evropskou zahraniční politiku. Veto musí být zrušeno, i kdyby to mělo znamenat, že budeme přehlasovaní," řekl Maas na konferenci německých velvyslanců v Berlíně.

Podle Chmelára se ale tímto německý ministr zahraničí snaží pouze zakrýt politické ambice Berlína, který chce určovat evropskou politiku. "Po zrušení práva veta by byla celá střední Evropa satelitem nebo protektorátem Berlína," konstatuje Chmelár s odkazem na neblahé zkušenosti Řecka s německým diktátem v otázce dluhové krize a nespokojenost Berlína a Bruselu s nezávislým vystupováním Maďarska.

Připomeňme, že v červnu americký prezident Biden navštíví Evropu. V Británii se zúčastní summitu G7, který se bude konat ve dnech 11. - 13. června, i summitu NATO v Bruselu, jenž proběhne 14. června. Poté se ve Švýcarsku setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!