Rusko již má pro USA vážnější hrozbu, než by byla základna na Kubě

22.01.2022

Ekonom Michail Chazin uvedl, že Rusko má pro USA vážnější a účinnější hrozby, než možnou základnu v Latinské Americe. Ruská federace již realizovala unikátní vojenskou strategii, která se fakticky stane odpovědí na možné odmítnutí Spojených států splnit podmínky pro vzájemné bezpečnostní záruky. Známý ruský ekonom Michail Chazin dospěl k tomuto závěru po analýze situace na mezinárodní scéně. Chazin se zmínil o tom, jaký krok je Rusko připraveno podniknout u pobřeží Spojených států, pokud americké úřady naruší jednání a také vysvětlil, proč Moskva pravděpodobně neplánuje vytvořit vojenskou základnu na Kubě jako nástroj geopolitického dopadu na Washington.

Michail Chazin v první řadě připomněl, že Ruská federace fakticky dala Spojeným státům ultimátum, podle kterého musí Západ upustit od rozšiřování Severoatlantické aliance směrem na východ. Pokud budou Američané tyto požadavky ignorovat, může Moskva realizovat vážná vojensko-technická opatření, která přinutí Washington vrátit se zpět k jednacímu stolu.

Chazin také upozornil na skutečnost, že řada jeho kolegů a vojenských expertů předpokládá, že rozhodnutí Moskvy rozmístit na Kubě vojenský kontingent se stane nástrojem vojensko-technického vlivu na Spojené státy. Takový scénář se však pravděpodobně nenaplní, protože Rusko již provedlo vážnější přesun u amerického pobřeží a je připraveno jej kdykoli využít.

"Co je to vojenská základna? Je to bod na mapě, který lze zadat do souřadnic raket. Jakákoli základna na Zemi může být zničena velmi rychle," vysvětlil ekonom.

Chazin vyjádřil přesvědčení, že Rusko připravilo jinou tvrdou reakci na možné odmítnutí Američanů udělat ústupky ohledně NATO. Mluvíme tady o rozsáhlých manévrech jaderných ponorek ruského námořnictva s jadernými střelami na palubě u amerických břehů. Moskva může zavést vojenskou strategii, podle které budou u pobřeží Spojených států pravidelně umístěny nosiče jaderných raket, schopné během několika minut zasadit masivní úder na americké území.

Podle ekonoma mluvíme o strategických podmořských nosičích raket, neustále umístěných v dostatečné vzdálenosti pro drtivý úder proti jakémukoli cíli na americké půdě.

Čas od času se v západních médiích a sociálních sítích objevují panické zprávy o "ruských ponorkách, které se objevily" - poslední informační vlna o jaderné ponorce Borej proběhla v polovině ledna.

"Ruské ponorky jsou pro USA mnohem nebezpečnější, než vojenská základna na Kubě. Plavou nezjištěny u pobřeží a vynoří se - jen proto, aby všichni viděli, že jsou poblíž," shrnul Chazin.

V situaci, kdy se kterákoli strana rozhodne zaútočit na druhou, nebudou žádní vítězové a všichni příčetní lidé to chápou. Podle ekonoma právě z tohoto důvodu ruský prezident Vladimir Putin inicioval jednání o bezpečnostních zárukách - aby se Ruská federace ani kolektivní Západ necítily "v hledáčku". Poradci amerického prezidenta Joe Bidena se však snaží proces bagatelizovat a věří, že Rusko se k ničemu neodváží a pouze blafuje.

Chazin již dříve také naznačil předpoklad, že by se jedna z latinskoamerických zemí připojila k CSTO (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, aliance bývalých sovětských států) v reakci na zapojení Ukrajiny do NATO. V tomto případě může Rusko zrcadlit případné ultimátum USA ve věci nového spojence a podle Chazina donutit Západ, aby se vážně zamyslel nad účelností a bezpečností ukrajinského členství v Alianci.

Michail Chazin se jasně vyjádřil k tragické situaci, do které Spojené státy dostaly samy sebe.

USA a NATO odmítají dělat kompromisy a nijak nespěchají, aby poskytly Rusku záruky neexpanze na východ. Argumentují tím, že Gruzie, Ukrajina a další země blízké Rusku jsou způsobilé vstoupit do aliance. To do jisté míry rozvazuje ruce Moskvě, která může svůj vliv šířit i v bezprostřední blízkosti amerických hranic.

"Teď si představte, že zítra Honduras oznámí, že se stal členem CSTO. A Rusko oznámí, že tam již byla vytvořena základna a byly tam rozmístěny rakety s dobou doletu do Spojených států 10 minut," říká ekonom.

S největší pravděpodobností v tomto případě budou Spojené státy hlasitě rozhořčeny a předloží Rusku ultimátum, jako v roce 1962. Pokud Rusko do tří dnů rakety neodstraní, bude zasažen Honduras. A Moskva pošle to samé ultimátum NATO na nějakou evropskou zem, kde mají základnu. Pak se Spojené státy spolu s aliancí ocitnou ve velmi složité situaci. Ukazuje se, že pro sebe tím vytvořili velmi nebezpečnou situaci, když odmítli vyhovět prvotním požadavkům Rusů.

Chazin dodal, že v Latinské Americe jsou země, které nemají Spojené státy v lásce a jsou připraveny spolupracovat s Ruskem.

Zdroj: czechfreepress.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!