Sněmovna reprezentantů vyzvala Penceho, aby Trumpa zbavil moci

13.01.2021

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA přijala rezoluci, která viceprezidentu Miku Pencemu navrhuje, aby prezidenta Donalda Trumpa zbavil funkce, což sám Pence již dříve odmítl.

Pro rezoluci hlasovalo 223 poslanců, proti návrhu 205. Rezoluci podpořili všichni demokratičtí poslanci a jeden republikánský.

Rezoluce viceprezidenta vyzývá, aby využil 25. dodatek Ústavy USA o neschopnosti prezidenta vykonávat své povinnosti. V takovém případě Pence s podporou většiny členů administrativy může Trumpa odvolat a obsadit jeho místo do doby, než Kongres toto rozhodnutí nepotvrdí.

Demokraté vyhrožují, že pokud Pence neudělá, co chtějí, oznámí prezidentovi impeachment ve Sněmovně reprezentantů na základě obvinění z podněcování vzpoury. Pro odvolání prezidenta jsou přitom nutné dvě třetiny hlasů senátorů, ale takový počet demokraté zatím nemají. Navíc senát Kongresu nemusí stihnout projednat obvinění do konce Trumpova volebního období.

Samotný Pence v úterý písemně informoval předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, že je proti odvolání Trumpa na základě 25. dodatku Ústavy USA. Poznamenal, že zmíněný dodatek "není prostředkem k potrestání a uzurpaci". Jeho použití by podle něj "vytvořilo negativní důsledky".

Protest u budovy Kapitolu

6. ledna prezident Trump na mítinku nedaleko Bílého domu vyzval své přívržence, aby šli demonstrovat ke Kapitolu. Měli tak "pomoci slabým republikánům" ve zpochybnění výsledků prezidentských voleb. Dav protestujících obsadil Kapitol, vtrhl dovnitř a přerušil zasedání Kongresu, kde bylo potvrzováno vítězství Joe Bidena. Členové Kongresu byli evakuováni na bezpečné místo, kde strávili několik hodin. Při protestech zemřelo pět lidí.

Podle nejnovějších informací byl Christopher Stanton Georgia, jeden z protestujících, který po vniknutí do budovy Kapitolu údajně studoval obsah notebooku předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové, nalezen v suterénu svého domu mrtev. Informaci zveřejnil deník The Sun.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!