Stavba plynovodu Nord Stream 2 jde do finále

26.12.2020

Všechny pokusy USA o zastavení plynovodu Nord Stream 2 selhaly. Pozemní část plynovodu již byla dokončena, nyní se klade potrubí v německých vodách, pak budou práce pokračovat v Dánsku. Analytici se shodují na to, že se projekt blíží do finále a v každém případě bude dokončen. Problémy ale mohou vzniknout při uvedení do provozu.

Generální ředitelka společnosti Gazprom Export Jelena Burmistrová na schůzce se zástupci investičních bank sdělila, že zahraniční pozemní část plynovodu je zcela hotová.

Dne 11. prosince byla po roční přestávce obnovena také práce v německých vodách, 15. ledna bude zahájena pokládka potrubí v dánských vodách. Podle Burmistrové závisí termín ukončení výstavby na řadě podmínek, zejména na počasí.

Lodi Fortuna, která klade potrubí, pomohou plavidla Murman a Baltský výzkumník námořní záchranné služby RF a rovněž další pomocné lodě. Na moři bude zřízena dočasná "zakázaná zóna" o šířce 200 metrů po obou stranách trasy plynovodu. V těchto oblastech budou po dobu pokládky zakázány jiné práce na mořském dně, neoprávněná plavba, potápění, kotvení a rybolov.

Analytici mají za to, že v současné chvíli jde o nejsložitější etapu výstavby. V zimě jsou na Baltu silné bouřky, navíc plynovodu stále hrozí americké sankce.

Pokusy o zrušení výstavby neustávají...

V říjnu začal platit omezující balík PEESA o ochraně energetické bezpečnosti Evropy. Sankce byly zavedeny proti firmám, které poskytují služby, zařízení nebo financování za účelem modernizace nebo vybavení lodí, jež se podílí na pokládce potrubí.

Dnes jsou také v ohrožení pojišťovací a certifikační společnosti, které spolupracují s ruskými loděmi. Sankce, jež schválil Kongres USA, mají být zařazeny k dodatkům obrannému rozpočtu na rok 2021. Pojišťovny nebudou riskovat úhradu škod, způsobených při dostavbě plynovodu, certifikační firmy zase nedokážou zhodnotit spolehlivost svařeného potrubí před zahájením přísunu plynu do Německa.

Americký Kongres tento zákon schválil, ale prezident Donald Trump ho nepodepsal, a není jisté, že jej podepíše Joe Biden.

Německo již prohlásilo, že pokud bude Bílý dům realizovat své plány, Spolkový sněm připraví odvetu. Vláda Angely Merkelové zvažuje různá opatření, zkoordinované s Evropskou unií, uvádí se ve vnitřním dokumentu německého ministerstva ekonomiky.

Partneři projektu mají za to, že Rusko v každém případě překoná sankce a dokončí výstavbu. "Pokládka potrubí byla obnovena a plynovod bude dokončen," ujistil Rainer Seele, hlavní výkonný ředitel rakouské ropné společnosti OMV AG.

Nord Stream 2 může být dokončen v letním období a příští zimu dostane certifikáty na přepravu plynu, shodují se odborníci z Oxfordského energetického ústavu. Další sankce zřejmě prodlouží termíny, ale Rusko nakonec "najde způsob překonání jakýchkoli překážek". Američané už by měli pochopit, že se jim projekt zastavit nepodaří. 

Dnešní sankce proti Nord Stream 2 jsou pro Gazprom jako "štípnutí komára" a nedovedeme si představit, jakým právem by nám Washington mohl zakázat těžbu zemního plynu. Když Joe Biden podepíše novelu zákona, Gazprom s partnery to stejně dovedou do zdárného konce a zahájí přečerpání.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!