To tu ještě nebylo: USA chtějí Rusku znepřístupnit Atlantik

30.09.2021

Vystopovat, zjistit přesnou polohu a zlikvidovat. Americké vojenské loďstvo sestavuje nový pohotovostní oddíl pro čelení ruským ponorkám v Atlantiku. Oddíl Greyhound (Chrt) se má skládat z torpédoborců třídy Arleigh Burke.

Američtí admirálové již dříve nejednou se znepokojením mluvili o tom, že ruské ponorky stále častěji vplouvají do vod, které Washington vždy považoval za vlastní.

Obrozené loďstvo

Jako první budou do oddílu zařazeny torpédoborce Donald Cook a Thomas Hudner. Velitel amerického námořnictva v Atlantiku kontradmirál Brendan McLane sdělil, že se posádky těchto lodí specializují na lov ponorek. Později se k oddílu mají připojit torpédoborce The Sullivans, Cole a Gravely. V oddílu budou současně působit čtyři lodě, pátá se musí podrobit technické kontrole. V závislosti na úkolech může být "Chrt" posílen víceúčelovými ponorkami nebo hlídkovými letadly. Oddíl bude v plné pohotovosti v červenci 2022.

"Lodě budou plnit celé spektrum úkolů, včetně sledování ruských ponorek v Atlantiku a ochrany USA na moři," řekl McLane. "Tyto čtyři lodě budou mít základnu v přístavech Mayport a Norfolk a budou stále v pohotovosti. Posádky čeká dlouhý společný výcvik, aby torpédoborce působily jako celek. Strategická hrozba každým dnem roste. Naši klíčoví soupeři nešetří peníze na vývoj nových zbraní a technologií nebezpečných pro USA, proto musíme jednat s předstihem," dodal kontradmirál.

Pohotovostní oddíl bude součástí Druhé flotily, která v letech studené války čelila v Atlantiku sovětským ponorkám a byla rozpuštěna po rozpadu SSSR.

Washington má obavy z přímé hrozby

Určitě to nebylo náhodou, že Washington právě v těchto dnech informoval o novém oddílu "lovců ponorek".

Ruské ponorky s raketovým systémem Kalibr považují za přímou hrozbu pro své lodě a pobřežní infrastrukturu. Situace pro Američany se ještě víc zkomplikuje, až ruské loďstvo začne masově používat hypersonické protilodní střely Zyrkon. Střela má dosahovat až osminásobku rychlosti zvuku a díky tomu účinně překonávat protivzdušnou obranu svých cílů. Pentagonu je jasné, že by se před tímto útočným systémem neměli čím bránit.

USA také přiznaly, že Rusko staví téměř nehlučné ponorky, které se dají jen těžko objevit. Jsou to atomové Jaseně a dieselové Varšavjanky. Viceadmirál Andrew Woody Lewis loni uvedl, že Pentagon ztratil nadvládu v Atlantiku. Moskva podle jeho mínění disponuje takovou technikou, že školení námořníků je čím dál složitější a američtí námořníci se necítí v bezpečí.

Zvláštní znepokojení vzbuzuje v Pentagonu perspektivní bezpilotní ponorkový přístroj Poseidon s jadernou bojovou hlavicí a fakticky neomezeným dosahem. Je určen k likvidaci pobřežních měst a vojenských základen a zaručeně dokáže způsobit nedozírné škody. Washington je přesvědčen, že ponorky Poseidon poplují k cíli právě přes Atlantik.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!