Trpíte-li vysokým krevním tlakem, tyto nápoje mohou pomoci

19.01.2021

Vysoký krevní tlak je známý jako takzvaný "tichý zabiják", protože jeho škodlivé účinky se plíží velmi pomalu a projevují se neohlášeně. Naštěstí by vám pití některých z těchto nápojů mohlo pomoci jej snížit, informoval o tom Express.co.uk.

Vysoký krevní tlak je běžným stavem, kdy síla krve tlačící na stěny tepny je dlouhodobě příliš vysoká. Tento tlak postupně způsobuje ztuhnutí a zúžení tepen, což znamená, že srdce musí pracovat intenzivněji, aby pumpovalo krev do celého těla. Tento mechanismus může zvýšit riziko infarktu, takže je důležité, udržovat jej pod kontrolou. Pití jednoho z těchto čtyř nápojů by vám ale mohlo pomoci vysoký tlak snížit.

Kombucha

Kombucha je fermentovaný nápoj, což znamená, že je bohatý na probiotika, tedy prospěšné bakterie, které hrají důležitou roli při udržování zdravých střev.

Rajčatová šťáva

V roce 2019 japonští vědci zkoumali účinky pití v průměru jednoho šálku rajčatové šťávy denně mezi účastníky s rizikovými faktory srdečního onemocnění. Dospěli k závěru, že rajčatová šťáva zlepšila systolický a diastolický krevní tlak, stejně jako hladinu cholesterolu. Z výzkumu vyplývá, že pití jedné sklenice neslazené rajčatové šťávy denně je snadným způsobem, jak snížit krevní tlak a snížit riziko srdečních onemocnění.

Ibiškový čaj

Jednou z nejpozoruhodnějších výhod pití ibiškového čaje je jeho blahodárný účinek na krevní tlak. Studie nám ukazují, že čaj může snížit jak systolický, tak i diastolický krevní tlak.

Šťáva z červené řepy

Studie prokázaly, že šťáva z červené řepy může výrazně snížit krevní tlak již po několika hodinách konzumace. Odborníci zjistili, že šťáva ze syrové i vařené červené řepy je účinná při snižování krevního tlaku a léčí i zánětlivá onemocnění. Šťáva ze syrové červené řepy ale měla větší účinek.

Studie také ukázaly, že pití asi 400 ml šťávy z červené řepy denně pomáhá zvýšit vytrvalost a kondici. Dusičnany pomáhají zlepšovat průtok krve do mozku a kognitivní schopnosti.

Obecné rady

Kromě dodržování zdravé výživy je důležité omezit příjem alkoholu. Podle expertů pomáhá snižovat krevní tlak také konzumace nízkotučné stravy, která obsahuje vlákniny, jako je celozrnná rýže, chléb a těstoviny, ovoce a zelenina. Pokud trpíte nadváhou, je nutné zhubnout, pravidelně cvičit a snížit přísun kofeinu. Jednoduché změny životního stylu mohou pomoci snížit vysoký krevní tlak, avšak nutno podotknout, že někteří lidé se bez léků neobejdou. 

Jednou z nejdůležitějších změn životního stylu, kterou můžete okamžitě začít praktikovat, je snížit příjem soli. Jak varuje British Heart Foundation (BHF), čím více soli jíte, tím vyšší je váš krevní tlak. Dospělí by měli jíst méně než šest gramů soli denně, což je asi jedna čajová lžička.


Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!