Cvičení Sea Breeze 2021: Ukážeme jim, kdo je tady pánem

08.06.2021

Tisíce vojáků, stovky kusů techniky, desítky letadel a lodí. Ukrajina se připravuje na společná vojenská cvičení s NATO pod názvem "Sea Breeze 2021". Moskva je přesvědčena, že kromě prověrky bojeschopnosti vojsk sleduje Pentagon také jiné, tajné cíle.

Cvičení Sea Breeze se koná na ukrajinském území prakticky každý rok, počínaje rokem 1997, ale tak silné zastoupení armád zde ještě nikdy nebylo. Společně s ukrajinskými ozbrojenými silami se cvičení zúčastní vojáci a důstojníci z 27 států, převážně členů NATO. Podle úřední zprávy ukrajinského Ministerstva obrany se mají manévrů zúčastnit celkem asi čtyři tisíce vojáků, 40 bojových lodí, člunů a pomocných plavidel, 30 letadel a vrtulníků a také přes 100 kusů pozemní techniky.

Cílem je navázání spolupráce ukrajinské armády a vojsk NATO. Podle scénáře má koaliční skupina zajistit "stabilizaci krizové situace", způsobené činností "nelegitimních ozbrojených jednotek", kterým "úřady sousední země (Ruska) poskytují všestrannou podporu". Není třeba být politologem, abychom pochopili, že "nelegitimní jednotky" jsou jednotky Lidových milicí Doněcké a Luhanské republiky.

Cvičení na moři má za cíl sladění mezinárodního lodního seskupení, organizaci součinnosti námořnictva a pozemních vojsk a letectva a nasazení námořních výsadkářů. Na souši se budou věnovat štábnímu plánování operací podle pravidel NATO, přesunu sil a techniky a nacvičování útoků. Letectvo se bude věnovat rozvědce, útočit na cíle a také přepravovat vojáky a náklady.

Manévry budou mít dvě fáze. V rámci první, která se bude konat 28. června, mají být zřízena velitelská a komunikační stanoviště, naplánovány operace, sestaveny oddíly bojových lodí a letectvo bude přesunuto na příslušná letiště. Ve druhé fázi mají spojenecké oddíly útočit na lodě a ponorky pomyslného nepřítele všemi dostupnými palebnými prostředky, útočit na pozemní cíle a organizovat protileteckou a protilodní obranu.

Nasazení speciálních jednotek

To vše vyvolává obavy Moskvy, protože aktivní fáze cvičení se mají konat v bezprostřední blízkosti ruských hranic. Podle slov mluvčího ruského Ministerstva obrany Igora Konašenkova hodlá Ministerstvo cvičení Sea Breeze pozorně sledovat a adekvátně reagovat na jakoukoliv nepřehlednou situaci.

"NATO plánuje pod rouškou manévrů dopravit na Ukrajinu moderní zbraně, munici a další techniku pro ukrajinskou armádu, ale také pro nacionalistické jednotky, rozmístěné v blízkosti území Doněcké a Luhanské oblasti.

Demonstrace síly

Sea Breeze není v poslední době jediná provokační akce NATO proti Rusku v černomořském regionu. 28. května bylo u portugalského pobřeží zahájeno vojenské námořní cvičení Steadfast Defender, které se má v nejbližší době přemístit do Černého moře.

Podle názoru britského listu The Daily Mail jsou tato cvičení časově navázána na rusko-americká vrcholná jednání v polovině června v Ženevě. List má za to, že NATO záměrně předvádí před schůzkou Vladimira Putina a Joe Bidena vojenskou sílu, čímž vysílá Kremlu určité signály.

Není divu, že Rusko musí na podobné aktivity "nejsilnějšího vojenského bloku" planety adekvátně reagovat, za což bude opět označeno jako "agresor".

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!