Ukrajinský ministr: Možná bude potřeba ještě další ofenzíva

03.05.2023

Ukrajinský ministr zahraničí vyvolal poprask svým prohlášením v televizním vystoupení, že bude možná potřeba ještě další ofenzíva, když tahle chystaná nesplní cíle úplného vytlačení ruské armády z celého území Ukrajiny!

Kyjev tím prý bojuje proti narativu ze Západu, že po neúspěchu této ofenzívy musí Kyjev kapitulovat! Dmytro Kuleba svým výrokem odhalil obrovské tlaky ze strany USA na Kyjev, že musí vše zvládnout během jediné ofenzívy, jinak nastane konec americké podpory!

Neuvěřitelné vystoupení se odehrálo v úterý v ukrajinské televizi, kde vystoupil ministr zahraničí Dmytro Kuleba a odpovídal na dotazy redaktora, proč se jarní ukrajinská protiofenzíva tak neuvěřitelně odkládá, proč nezačala v době, kdy byla půda zmrzlá, proč se čekalo na jaro, proč zaznívají požadavky od generálů, aby byla odsunuta až na počátek léta a jak může být vlastně ukrajinská armáda na ofenzívu připravena, když neustále ukrajinské velení tvrdí, že má nedostatek naprosto všeho.

Chybí hlavně munice a rovněž chybí moderní stíhačky F-16, které Američané nechtějí dodat. Kuleba na to reagoval slovy, že Američané zatím nechtějí stíhačky dodat, ale že se čeká na výsledek té zmíněné chystané ofenzívy, jak si v ní ukrajinská armáda povede. Podle toho prý Američané změní názor. Na tento výrok ale reagoval redaktor s dotazem, že to ale znamená, že tato ofenzíva nebude jediná a zeptal se, jestli to znamená, že se po ní bude chystat nějaká další?

Video: https://aeronet.news/video-ukrajinsky-ministr-zahranici-vyvolal-poprask-v-televiznim-vystoupeni-svym-prohlasenim-ze-bude-mozna-potreba-jeste-dalsi-ofenziva-kdyz-tahle-chystana-nesplni-cile-uplneho-vytlaceni-ruske/

Na to právě reagoval Dmytro Kuleba svým výrokem, že vítězná ofenzíva bude až ta, která povede k vytlačení ruské armády ze všech území Ukrajiny, tedy včetně Krymu.

Zdůraznil, že je možné, že bude zapotřebí ještě jedna ofenzíva, když se ukáže, že tato chystaná nesplní očekávání. Redaktor neskrýval překvapení, protože to je v ostrém rozporu, co dosud tvrdilo nejvyšší velení ukrajinské armády a co říkal i samotný Volodymyr Zelenský, že tato chystaná ofenzíva je rozhodující, která má vše ukončit, o žádné další ofenzívě se nikdy nemluvilo, protože na to nebudou zdroje, zbraně a hlavně už ani lidi.

Ukrajina nebude mít v blízké době na další ofenzívu peníze, zbraně, munici a ani lidi… Kuleba to ale musí vědět!

Na další ofenzívu prostě už Ukrajina v nejbližší době nesežene zbraně, munici a hlavně personál. Redaktor doslova nevěřil, co právě od Kuleby slyšel a jeho výroku už si všimla i americká média, která začala registrovat na nespokojenost Bílého domu s ukrajinským vedením války. Výrok se stal okamžitě terčem ostré kritiky Ukrajinců na sociálních sítích, že ze strany Kuleby došlo k podkopání bojové morálky ukrajinských vojáků, když ministr přímo v televizi připouští, že tato chystaná ofenzíva, která byla označována za rozhodující a finální, nakonec vůbec finální asi nebude a přímo ministr to dopředu oznamuje v televizním pořadu, že poslední ofenzíva bude až ta, která vytlačí Rusy z celé Ukrajiny.

Ministři zahraničí ČR a Ukrajiny, Jan Lipavský (vlevo) a Dmytro Kuleba
Ministři zahraničí ČR a Ukrajiny, Jan Lipavský (vlevo) a Dmytro Kuleba

Kuleba tyto výroky zdůvodnil právě tím, že je potřeba bojovat proti narativům médií, zejména na západě, která tu chystanou ofenzívu staví do role rozhodujícího a posledního pokusu Kyjeva o zvrat ve válce, ale Kuleba tento narativ odmítá. Podle něho, když selže tato ofenzíva, bude nachystána další ofenzíva. Jenže to je v ostrém rozporu s výroky Zelenského i náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného. Oba dva tvrdí, že tato chystaná ofenzíva bude rozhodující, která rozhodne o osudu Ukrajiny. Proč Kuleba vyslal do televize tento výrok, to vůbec není jasné.

Američané nedodali Ukrajině stíhačky F-16, ale možná pro příští ofenzívu je už dodají…

Ukrajina totiž nemá prostředky na žádnou další ofenzívu v horizontu příštích 2 - 3 let, až tak je na tom špatně ukrajinská armáda se svou výzbrojí, municí a hlavně s vojenským personálem, který prostě už není k dispozici. Všechno má být vrženo do této chystané ofenzívy. Ze západu Ukrajiny byly přesunuty všechny bojeschopné jednotky, došlo dokonce i k odvodům kancelářských důstojníků z odvodních úřadů, což je nevídané, ale logické, protože AFU prostě chybí lidský personál. Ukrajina tak po této ofenzívě nebude mít už žádné další materiální a lidské zdroje na další ofenzívu. Kyjev v celkem 8 mobilizačních vlnách odvedl všechny Ukrajince, které bylo možné odvést, ti všichni už byli nebo jsou na frontě.

Joe Biden
Joe Biden

Pokud ukrajinská armáda ví, že bez stíhaček F-16 je tato ofenzíva odsouzena k nezdaru, tak by ta ofenzíva měla být správně odložena, ale to nedovolí Pentagon, ani Bílý dům. Ten potřebuje okamžité ukrajinské úspěchy a výsledky, nebo budou muset Ukrajinci začít vyjednávat o příměří, jak před pár dny uvedl americký list Politico na základě svého zdroje z Bílého domu.

Bidena čekají prezidentské volby příští rok a potřebuje se Ukrajiny zbavit dvěma způsoby - buď vítězstvím Ukrajinců, nebo vyjednáním příměří s Rusy. Obojí pomůže Bidenovi při volbách. To první bude válečný úspěch Bidena, to druhé bude mírotvorný úspěch Bidena. Obě varianty se dají Američanům u voleb prodat docela s úspěchem. V tom prvním případě se bude slavit porážka Ruska, v tom druhém se bude říkat, že Rusku se nepodařilo díky americké pomoci Kyjevu obsadit celou Ukrajinu, ale jen její malou část. Sláva Americe!

Kuleba se podle všeho snaží zamaskovat tlak z Bílého domu na rychlé ukončení války s výsledkem, anebo bez výsledku

Problém je v tom, že ta první varianta je pro Ukrajince za současného stavu nereálná a nedosažitelná, a ta druhá je pro změnu pro Ukrajinu likvidační, protože se bude rovnat kapitulaci Ukrajiny a její porážce, minimálně v konceptuální rovině, i když i v té faktografické rovině to porážka bude také, protože Rusko získá nové území, aniž by ztratilo něco z vlastního území.

Kuleba samozřejmě vnímá obrovské tlaky z Bílého domu a nechce veřejně ukazovat na Američany, tak mluví jen o tom, že je potřeba bojovat proti "narativům", že když neuspěje jedna ofenzíva, musí se Ukrajina de facto vzdát. Jenže tyto narativy nepřichází z Ruska nebo od novinářů, ale přímo z Bílého domu. To je ten pravý důvod, proč s tím Kuleba vyrukoval v ukrajinskou televizi.

Valerij Zalužný, náčelník generálního štábu AFU
Valerij Zalužný, náčelník generálního štábu AFU

Tlak je tak obrovský, že Kuleba se snaží skrze média postavit situaci do roviny, že jedna ofenzíva nic neznamená, a když bude potřeba, bude muset přijít ještě jedna. A třeba po ní ještě další. Jenže tohle v Bílém domě způsobí nejen zřícení hodin ze zdi, ale Bidena z toho výroku asi trefí šlak. Další ofenzíva by znamenala další miliardy od amerického Kongresu, který kontorolují Republikáni a prezidentské volby se kvapem blíží.

Kuleba netuší, že žádné další peníze a zbraně od Američanů již nebudou, pokud v této ofenzívě nepředvede ukrajinská armáda nějaký obrovský úspěch - např. pokud by se ukrajinské armádě podařilo prolomit frontu v Záporoží a dostat se na hranice Krymu, čímž by došlo k rozdělení Chersonské a Záporožské oblasti od sebe ukrajinským klínem.

Ukrajinská armáda musí předvést fantastický úspěch, aby si vynutila od USA další desítky miliard USD na jakoukoliv "další" ofenzívu

Takový úspěch by byl v Kongresu v USA vnímán jako podnět k dalšímu financování Ukrajiny a k přípravě další ofenzívy. Otázkou je, jestli ukrajinská armáda má na to, aby projela ruským opevněním Záporoží, které bylo budováno od podzimu loňského roku. Je otázkou, jestli se nechají Rusové překvapit, že by o tomto plánu nevěděli, když o něm Zelenský vytrubuje od konce loňského léta. Ukrajinci si myslí, že budou mít tolik ofenzív, kolik budou potřebovat a nějaká z nich nakonec uspěje. Jenže to by platilo jen tehdy, pokud by tyto ofenzívy vedli za své vlastní peníze. Jenže tak to není. Ukrajina vede tyto ofenzívy jen díky penězům z USA a Američané jsou obchodníci, za své peníze chtějí výsledky.

Ministr obrany USA Lloyd Austin, Volodymyr Zelenský a ministr zahraničí USA Antony Blinken. Fotografie získala v Rusku přezdívku: Dva dozorci a mukl s parohy
Ministr obrany USA Lloyd Austin, Volodymyr Zelenský a ministr zahraničí USA Antony Blinken. Fotografie získala v Rusku přezdívku: Dva dozorci a mukl s parohy

A pokud nepřijdou, přítok peněz skončí. Ne proto, že by Američané neměli peníze, ale protože to politicky v Kongresu, navíc před volbami a voliči v USA již nebude únosné. Na tohle Kuleba zjevně zapomněl. Ukrajina je hřiště pro Američany. Když ten zápas na hřišti není ke koukání, Američané se prostě zvednou ze sedaček a odejdou - a spolu s nimi i peníze. Tímto způsobem, že se zvedli a odešli, to už udělali v mnoha zemích. Naposledy před 2 lety v Afghánistánu. Tam se na ty zápasy dívali celých 20 let. Tam ale bojovali proti civilistům v turbanech. Ukrajina však bojuje proti jaderné velmoci. I to předurčuje limitaci tohoto zápasu na válečném hřišti.


Zdroj: -VK- Šéfredaktor AE News, aeronet.news/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!