USA připravují plány na potopení ruské černomořské flotily 

22.05.2022

Chtějí snad USA doopravdy vyvolat světovou jadernou válku? Podle agentury Reuters Bílý dům usiluje o přesun moderních protilodních zbraní do Kyjeva.

Krátce poté, co agentura Reuters zveřejnila exkluzivní zprávu o tom, že Bílý dům chce na Ukrajinu přesunout moderní protilodní střely, jeden z kyjevských úředníků uvedl, že USA připravují plán na potopení ruské černomořské flotily.

Poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Geraščenko na Twitteru napsal: USA připravují plán na zničení ruské černomořské flotily. Efektivní práce Ukrajinců na ruských válečných lodích přesvědčila USA, aby připravily plán na odblokování ukrajinských přístavů. Projednávají se dodávky výkonných protilodních zbraní.

Geraščenko citoval zprávu agentury Reuters o snaze Washingtonu dodat na Ukrajinu rakety Harpoon a námořní úderné střely. Tyto střely mají dolet až 300 km a každá stojí 1,5 milionu dolarů.

Tři američtí představitelé a dva zdroje z Kongresu sdělili listu, že Bílý dům stále dolaďuje podrobnosti zaslání těchto moderních zbraní na Ukrajinu. Současnými překážkami dokončení transferu jsou logistické problémy a možnost, že by USA musely z jedné ze svých lodí vyjmout odpalovací zařízení, aby je mohly poslat na Ukrajinu.

V odpovědi na otázku týdeníku Newsweek ministerstvo zahraničí nepopřelo, že pracuje na plánu likvidace ruské flotily. 

"Stejně jako se mění konflikt, mění se i naše vojenská pomoc, abychom poskytli Ukrajině klíčové schopnosti, které potřebuje pro dnešní boj, když se ruské síly zapojují do obnovené ofenzívy na východě Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Ministerstvo obrany však vydalo ostré popření tvrzení ukrajinského představitele. "Mohu vám s konečnou platností říci, že to není pravda," řekl ve čtvrtek odpoledne novinářům mluvčí Pentagonu John Kirby.

Popření Pentagonu se týkalo pouze tvrzení ukrajinského představitele, že USA pomáhají potopit černomořskou flotilu, a netýkalo se navrhovaného transferu protilodních zbraní.

Geraščenko uvedl, že útok by pomohl otevřít ukrajinské přístavy. Rusko v současné době kontroluje Černé moře a udržuje blokádu. OSN vyzvala ke zmírnění omezení na moři, aby byl umožněn vývoz potravin z Ukrajiny, který by pomohl zmírnit celosvětový nedostatek potravin.

Moskva nabídla diplomatické řešení černomořského konfliktu. Ve čtvrtek Kreml navrhl zrušení blokády výměnou za zmírnění sankcí. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že problém přesahuje blokádu a zahrnuje i západní sankce omezující vývoz hnojiv. 

"Je třeba nejen apelovat na Ruskou federaci, ale také se hluboce podívat na celý komplex příčin, které způsobily současnou potravinovou krizi. Sankce zasahují do normálního volného obchodu, který zahrnuje potravinářské výrobky, včetně pšenice, hnojiv a dalších," uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko.

Zdroj: cz.sputniknews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!