USA vytvořily tajnou armádu s desítkami tisíc bojovníků

18.05.2021

Spojené státy za poslední desetiletí vytvořily několikatisícovou tajnou armádu, jejíž členové plní různé úkoly Pentagonu jak doma, tak v zahraničí. Po dvouletém novinářském vyšetřování s tímto zjištěním přišel americký týdeník Newsweek.

Jak ukázaly výsledky vyšetřování, "tajní" vojáci pracují jak v USA, tak v zahraničí, a plní úkoly ve vojenských uniformách nebo se maskují jako civilisté. Noviny píšou o tom, že tahle tajná armáda zahrnuje minimálně 60 tisíc lidí. Do programu je zapojeno také zhruba 130 soukromých organizací a desítky méně známých a tajných vládních organizací.

Na fungování této tajné armády se ročně vynakládá přes 900 milionů dolarů, odhaduje Newsweek. Tyto prostředky jdou zejména na výrobu falešných dokumentů pro agenty, působící pod smyšlenými jmény, a také na placení jejich účtů a daní, a na vytvoření speciálních zařízení pro sledování a prostředků pro maskování.

Uvádí se také, že asi polovinu zaměstnanců tajné sítě tvoří agenti z jednotek pro speciální operace. Někteří z nich pracují ve válečných zónách, například v Pákistánu a západní Africe, a sledují činnost teroristů, ale nejčastěji jsou vojáci tajné sítě využíváni k plnění úkolů v zemích, nepřátelských vůči USA, jako je Írán a Severní Korea. Do tajné armády patří také specialisté vojenské rozvědky, působící v utajení v různých zemích.

Vyšetřovatelé také odhalili, že nejnovější a nejrychleji rostoucí skupinou této armády jsou údajně kybernetičtí bojovníci, kteří pracují pod smyšlenými jmény a shromažďují na síti informace a mohou se podílet na kampaních, ovlivňujících sociální sítě. 

Členové této jednotky se zabývají mimo jiné zajišťováním bezpečnosti činnosti celé sítě tím, že pomáhají skrývat informace o všech lidech a organizacích, které se podílejí na tajných misích, vyslaných Pentagonem. Newsweek proto poznamenává, že špioni pracující pro Pentagon se chovají a jednají stejně, jako agenti Ruska a Číny, které Washington oficiálně a pravidelně obviňuje z provádění kriminálních operací.

Vyšetřovatelé se dokonce domnívají, že Washington danou armádu potřebuje nejen k boji proti terorismu, ale i ke zvýšení konkurenčních příležitostí v hybridní válce s Ruskem a Čínou.

Deníku se podařilo promluvit s jedním z vysokých důstojníků tajné armády ve výslužbě. Ten upozornil na to, že o skutečném rozsahu programu není toho moc známo, a také dodal, že americká touha po nezranitelnosti vůči nepříteli je prioritou pouze pro USA, avšak v globálním měřítku tento trend ztěžuje řešení světových konfliktů.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!